A cikkből két állítás: „Az ecstasy egy pici, 3,5-4 miliméteres tabletta, csillagos és sarló-kalapácsos ábrával.” „A magas lázt okozó drog függőséget okozhat, és szélsőséges esetekben használata halállal is végződhet.”
Szerző: Nagy Rita E-mail címe: apont@imac.hu Médium: Magyar Hírlap Példányszám: Cím: 1106. Budapest Fehér út 10. E-mail: apont@imac.hu Főszerkesztő: Szombathy Pál |
Az európai Ecstasy használók körében a halálozási arány (1:3,4 millió) alacsonyabb, mint a síelők vagy az ejtőernyőzők (Angliában 1:825000) körében, a kockázatokat a média jócskán eltúlozza. A gyakorlatban elsősorban a zsúfolt szórakozóhelyeken fordulnak elő balesetek (túlhevülés vagy kiszáradás), ahol nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű hideg ivóvíz, szellőztetés, pihenő szoba (ún. chill out room). Az Ecstasy tabletták ezenkívül a fekete piaci viszonyok miatt néha veszélyes anyagokat (pl. PMA) tartalmaznak. A partiszervíz szolgáltatások ezeken a körülményeken kívánnak javítani: hideg ivóvíz és tablettatesztelés biztosításával, mellyel minimalizálni lehet az Ecstasy-használat veszélyeit, melyek egyébként is alulmúlják az alkoholfogyasztás kockázatait. A cikk szerint az MDMA a múltban a hadászati célokra, teljesítményfokozó szerként használták, ezzel azt a hamis benyomást keltheti, hogy az MDMA alkalmas lehet agresszió kiváltására. Ennek éppen ellenkezője igaz: az MDMA fokozza az empátiát (ezért empatogénnek is nevezik) és csökkenti a konfliktuskeresést. Nem ejt szót a cikk ugyanakkor arról, hogy az MDMA-t „diszkódrogként” való megjelenése előtt széles körben alkalmazták a 70-80-as évek Amerikájában pszichoterápiás célokra, növekvő számú bizonyíték szól amellett, hogy számos területen (pl. poszt-traumatikus stressz szindróma) kezelésében hatékonyan alkalmazható (lásd: Az Ecstasy tablettákon a cikk állításával ellentétben nem csak csillagos és sarló-kalapácsos ábra található, hanem számtalan másféle ábra is szerepelhet, melyek az illegális laborok logói, segítségükkel a használók a tablettatesztelő honlapokon tájékozódhatnak arról, hogy az adott tablettával kapcsolatban milyen beszámolók vagy teszteredmények születtek (pl. http://www.ecstasydata.org , Magyarországon http://www.daath.hu ).
További információkat talál Nicholas Saunders: Javaslatok az Ecstasy-t először kipróbálóknak c. írásában!
Források:
Demetrovics Zsolt, „Drogok és mítoszok,” Népszabadság 2003 szeptember 29.
Nicholas Saunders, E for Ecstasy.
Jerome Beck és Marsha Rosenbaum, Pursuit of Ecstasy: The MDMA Experience. Albany, NY: State University of New York Press, 1994.
Julie Holland (szerk.), Ecstasy : The Complete Guide : A Comprehensive Look at the Risks and Benefits of MDMA. Rochester, VT: Inner Traditions International, 2001.