• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Magyar Hírlap 2004. december 31. A többség szív a partikon: A marihuána után jelenleg az ecstasy a legnépszerűbb drog

január 25, 2005 | Szerző: István Gábor Takács

Tweet

A cikkből két állítás: „Az ecstasy egy pici, 3,5-4 miliméteres tabletta, csillagos és sarló-kalapácsos ábrával.” „A magas lázt okozó drog függőséget okozhat, és szélsőséges esetekben használata halállal is végződhet.”

A cikkből két állítás: „Az ecstasy egy pici, 3,5-4 miliméteres tabletta, csillagos és sarló-kalapácsos ábrával.” „A magas lázt okozó drog függőséget okozhat, és szélsőséges esetekben használata halállal is végződhet.”

Szerző: Nagy Rita

E-mail címe: apont@imac.hu

Médium: Magyar Hírlap

Példányszám:

Cím: 1106. Budapest Fehér út 10.

E-mail: apont@imac.hu

Főszerkesztő: Szombathy Pál

Az Ecstasy hatóanyaga (melyről a cikk nem ejt szót), az MDMA (3,4-metilén-dioxi-metamfetamin) szélsőséges esetekben vezet függőséghez, fizikai elvonási tüntetei nem ismertek. Csak anekdotikus beszámolók vannak olyan emberekről, akik napi rendszerességgel fogyasztották a szert. A legtöbb Ecstasy-használó heti vagy havi rendszerességgel fogyaszt, és mint ahogy azt a cikk is megállapítja, néhány éven belül felhagy a szer fogyasztásával. Az MDMA fogyasztása önmagában nem vezet sem lázhoz, sem halálhoz, csakis bizonyos kedvezőtlen körülmények fennállása (pl. rossz szellőzésű, forró helyszín, elégtelen vagy túlzott folyadékbevitel) illetve bizonyos gyógyszerkombinációk (pl. antidepresszánsok használata) esetén.

Az európai Ecstasy használók körében a halálozási arány (1:3,4 millió) alacsonyabb, mint a síelők vagy az ejtőernyőzők (Angliában 1:825000) körében, a kockázatokat a média jócskán eltúlozza. A gyakorlatban elsősorban a zsúfolt szórakozóhelyeken fordulnak elő balesetek (túlhevülés vagy kiszáradás), ahol nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű hideg ivóvíz, szellőztetés, pihenő szoba (ún. chill out room). Az Ecstasy tabletták ezenkívül a fekete piaci viszonyok miatt néha veszélyes anyagokat (pl. PMA) tartalmaznak.  A partiszervíz szolgáltatások ezeken a körülményeken kívánnak javítani: hideg ivóvíz és tablettatesztelés biztosításával, mellyel minimalizálni lehet az Ecstasy-használat veszélyeit, melyek egyébként is alulmúlják az alkoholfogyasztás kockázatait. A cikk szerint az MDMA a múltban a hadászati célokra, teljesítményfokozó szerként használták, ezzel azt a hamis benyomást keltheti, hogy az MDMA alkalmas lehet agresszió kiváltására. Ennek éppen ellenkezője igaz: az MDMA fokozza az empátiát (ezért empatogénnek is nevezik) és csökkenti a konfliktuskeresést. Nem ejt szót a cikk ugyanakkor arról, hogy az MDMA-t „diszkódrogként” való megjelenése előtt széles körben alkalmazták a 70-80-as évek Amerikájában pszichoterápiás célokra, növekvő számú bizonyíték szól amellett, hogy számos területen (pl. poszt-traumatikus stressz szindróma) kezelésében hatékonyan alkalmazható (lásd: Az Ecstasy tablettákon a cikk állításával ellentétben nem csak csillagos és sarló-kalapácsos ábra található, hanem számtalan másféle ábra is szerepelhet, melyek az illegális laborok logói, segítségükkel a használók a tablettatesztelő honlapokon tájékozódhatnak arról, hogy az adott tablettával kapcsolatban milyen beszámolók vagy teszteredmények születtek (pl. http://www.ecstasydata.org , Magyarországon http://www.daath.hu ).
 

További információkat talál Nicholas Saunders: Javaslatok az Ecstasy-t először kipróbálóknak c. írásában!

Források:

Demetrovics Zsolt, „Drogok és mítoszok,” Népszabadság 2003 szeptember 29.

Nicholas Saunders, E for Ecstasy.

Jerome Beck és Marsha Rosenbaum, Pursuit of Ecstasy: The MDMA Experience. Albany, NY: State University of New York Press, 1994.
 
Julie Holland (szerk.), Ecstasy : The Complete Guide : A Comprehensive Look at the Risks and Benefits of MDMA. Rochester, VT: Inner Traditions International, 2001.

Kategória: Hírek Témák: Magyar drogpolitika, Médiamonitor, Pszichedelikus gyógyászat, Stimulánsok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter