Rövid út az agressziótól a „mindenfajta drogliberalizáció katasztrofális következményeiig”
A Budai Polgár friss számában találkoztunk egy konferencia-beszámolóval, melynek apropóját a családon belüli és a társadalmi szinten megjelenő agresszió nyújtotta. Az egyik előadást tartó egyetemi docens megdöbbentő, ám általunk mindeddig ismeretlen kutatásokra hivatkozott.
Dr. Pászthy Bea, az I. számú Gyermekklinika Gyermek Pszichiátriai Osztály osztályvezetője beszámolt arról, hogy napjaink társadalmában növekvőben van az agresszió, és ennek megfékezéséhez már a korai gyermekkorban fel kell figyelni az intő jelekre. Annak ellenére, hogy az osztályvezető főorvosnő a következőkben, az agresszió gyökerei után kutatva a család szerepét elemzi, megközelítése meglepő fordulatot tesz, amikor a fiatalok körében elterjedt, illegális drogról kezd beszélni. A konferenciáról írt cikk szerzője így emlékszik vissza a főorvosnő szavaira:
A cikk alapján utólag már nem tudjuk megmondani, hogy Pászthy pontosan milyen új kutatásokra célzott (ha megnevezett közülük párat egyáltalán), de az utóbbi évtizedek függetlennek nevezhető drog- és függőségkutatásai jellemzően multidiszciplináris szemléleten nyugszanak, vagyis nem pusztán egyes vegyületekkel és azok hatásmechanizmusaival magyarázzák a függőségek kialakulását, hanem számításba veszik a fogyasztók pszicho-szociális körülményeit (személyiségét, családi és társadalmi helyzetét), a társadalmi-kulturális közeget és a kipróbálás motivációját is. A függőség kialakulása mögött az esetek túlnyomó többségében komoly, pszichés rendellenesség, családi konfliktus, vagy korai fejlődési probléma áll, amelyre ráépül a kényszeres droghasználat. Az első kipróbálást követően kialakuló függőségről Demetrovics Zsolt és Balázs Hedvig a következőket írják erről Drogosok című munkájukban:
„Míg a kipróbálás tekintetében a kíváncsiság vagy élménykeresés, illetve a társak hatása játssza a legjelentősebb szerepet, addig ezek a tényezők önmagukban nem elegendőek az intenzív használat vagy a függőség kialakulásához. A kipróbálással szemben a rendszeres, és különösen a kényszeres, függő típusú használat esetében szinte mindig találunk személyiségbeli és ezekkel összefüggésben olyan családi problémákat, amelyek hozzájárulnak a drogfüggőség kialakulásához.”
Drogriporter
2010.05.05.