• Ugrás a tartalomhoz
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Hírek
  • Filmek
  • Médiamonitor
  • en
  • ru

Megdőlt a szkizofrénia-kannabisz hipotézis

július 6, 2009 | Szerző: Péter Sárosi

FacebookGoogle+TweetLinkedInPinEmailPrint

Brit kutatók minden eddiginél alaposabb statisztikai elemzést végeztek

A staffordshire-i Keele Egyetem kutatói elvégezték minden idők legalaposabb vizsgálatát azzal kapcsolatban, hogy volt-e kapcsolat a szkizofrénia előfordulása és a kannabisz-fogyasztása között az elmúlt évtizedben Nagy-Britanniában. A kutatók a 183 kezelőhelyen 1995 és 2005 között ellátásba vett mintegy 600 ezer páciens adatait dolgozták fel – ez a teljes 16 és 44 éves életkor közötti brit lakosság 2,3%-át teszi ki. A kutatók megállapították, hogy ebben az időszakban a szkizofrénia és az egyéb pszichotikus megbetegedések előfordulása stagnált vagy csökkent. Eközben a kannabisz-fogyasztás előfordulása jelentősen nőtt a fiatalok körében – márpedig ha a fűszívás valóban jelentősen növeli a szkizofrénia kialakulásának kockázatát, akkor ennek látszódnia kellene a statisztikákban is.

Egy nemrég publikált tanulmány szerint például 1978 és 2002 között tizennyolcszorására emelkedett a kannabiszt kipróbáló 18 éves kornál fiatalabb tinédzserek aránya. Amennyiben igaz lenne az a feltételezés, miszerint az alkalmi fűszívás 1,8-szorosára, a rendszeres fűszívás pedig 3,1-szorosára növeli a szkizofrénia kialakulásának kockázatát, akkor 29%-os emelkedést lehetett volna megfigyelni ebben az időszakban a szkizofréniás esetek számában. “A jelen vizsgálat nem támasztja alá a kannabisz és a szkizofrénia/pszichózis közötti oksági kapcsolat modelljét” – következtetnek a kutatók. 

Mint korábban beszámoltunk róla, a bulvármédia hisztérikus beszámolói szerint a brit tinédzserek tömegesen betegednek meg szkizofréniában az egyre erősődő potenciájú fű szívásának következtében. Sajnos ezt a morális pánikot a politika is átvette, és tudományos tanácsadóinak határozott javaslata ellenére is szigorította a kannabisszal kapcsolatos jogi szabályozást (amely még így is jóval enyhébb, mint a magyarországi). Bár a mostani kutatás nyilvánvalóvá tette, hogy a médiabeszámolók mögött nem állnak bizonyítékok, kétséges, hogy ez önmagában különösebben hatni fog a döntéshozókra – hacsaknem sikerül ezt lefordítani a bulvármédia szintjére is. 
 

Sárosi Péter

Kapcsolódó bejegyzések

FacebookGoogle+TweetLinkedInPinEmailPrint

Kategória: Hírek

Elsődleges oldalsáv

Search

Kérjük támogasd a munkánkat!
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Hírek Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Search

Drogriporter

Share this Article

Email sent!