Marihuána mint kapudrog, mefedron mint növényvédő szer, alkoholos energiaital mint kívánatos alternatíva
Kivételesen nem az eredeti cikk főcímét, hanem az egyik alcímet választottunk az írás névadójának, mert érzékletesebben tükrözi a tartalmat. A TV2 Napló a napokban még drogprevenciót tartó rendőrök ezreiről vizionált, figyelmen kívül hagyva, hogy a megelőzést jogalkalmazók helyett érdemesebb szakemberekre bízni. Az alábbi interjú egy újabb bizonyíték a régi bölcsességre.
A Vas Népe szerzője Németh Andrea rendőr századossal, a Vas megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának főnyomozójával beszélgetett el a drogokról. A főnyomozó témabeli tájékozottsága látszólag elmarad egy átlagos középiskolásétól.
Németh eleinte a drogok csoportosításának sokszínűségével kápráztatta el az újságírót – nem kevés megkérdőjelezhető megállapítás kíséretében – majd rátért a marihuánára és a DADA rendőri prevencióból jól ismert, régen meghaladott sztereotípiákra. A rendőr százados még mindig úgy látja, hogy a marihuána kapudrog, amely a tolerancia kialakítása után amfetamin-, majd kokain- és heroin használatra sarkallja a fogyasztót.
Németh nem csak a kapudrog elméletnek, de a mefedronnal kapcsolatos sajtóhisztéria korai fázisának is rabja maradt, és még a szer betiltását követően is úgy tartja, hogy a vegyületet „legális forgalomban növényvédő szerként és porszívó illatosítóként alkalmazták”. Pedig mára már a mefedron jelenséget a tévéből ismerők többsége is tisztában van vele, hogy a kereskedők számára ez csupán álca volt, hogy az engedélyek megszerzését megkerülve könnyebben értékesítsék a szert.
Németh a bulizó fiatalokkal kapcsolatban ábrándosan megjegyzi, hogy „ma már sajnos sokuknak nem elég az alkohol és az energiaital”. Bár ez a két drog legális és keverésük a százados szavai hallatán még kívánatosnak is hathat, valójában a kapott koktél különösen kockázatos lehet, melynek velejárói sajnos nem eléggé közismertek a fiatalok körében. Energiaital fogyasztása mellett az ember több alkoholt tud inni és kevésbé tudatosítja saját részegségét ezért a felmérések alapján e koktél fogyasztói négyszer nagyobb eséllyel ülnek volán mögé, mint a csak alkoholt ivók és kétszer akkora valószínűséggel szenvednek sérülést, válnak szexuális erőszak okozóivá vagy elszenvedőivé. Továbbá e keverék fogyasztói fokozott eséllyel néznek egészségügyi komplikációk elébe is.
Csak remélni tudjuk, hogy az áhított új drogstratégia értelmében a megelőzésre nem csak mennyiségi, hanem minőségi hangsúly is kerül, létrejön a régóta ígérgetett akkreditációs rendszer a prevenciós tevékenységek elbírálására, és a megelőzést nem korszerűtlen tudású és bulvárhírekből táplálkozó rendőrök, hanem képzett szakemberek végzik majd.
Kardos Tamás
Drogriporter
2011.02.11.