• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Mit mondanak a pártok a drogokról?

április 4, 2014 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Ez a cikk eredetileg a 444-es blogunkon jelent meg.

Az alábbiakban rövid elemzést adunk közre a parlamenti bejutásra esélyes pártok drogpolitikai nézeteiről, hogy megkönnyítsük a tájékozódást a választópolgároknak. 

Kézenfekvő lenne, hogy a pártok drogpolitikai nézeteiről elsősorban a választási programokból tájékozódjunk, azonban nem minden pártnak van választási programja, vagy ha van is, akkor az nem tér ki részletesen a drogpolitikára. Egyébként is, egy dolog, mi van a programban, és egy másik, hogy abból mi valósul meg, és a párt milyen döntéseket hoz illetve milyen álláspontot alakít ki a gyakorlatban. Szerencsére az elmúlt kormányciklusban több olyan parlamenti illetve egyéb, a nyilvánosság előtt lezajlott vita történt, ami sokat elárul az egyes pártok hozzáállásáról.

 Nézzük először a kormányzó Fidesz-KDNP szövetséget. Az ő tevékenységüket lehet a legjobban megítélni, hiszen az elmúlt négy évben alkalmuk volt bizonyítani. Ezen az oldalon rengeteg cikket, blogot találhat az olvasó, ami a kormány tevékenységét vette górcső alá. A kormány egyik első lépése a progresszív szemléletű korábbi nemzeti drogstratégia elutasítása volt, majd 3 évnyi halogatás után egy leginkább a 80-as évek Reagen-korszakát idéző szemléletű drogellenes stratégiát fogadtak el, ami 2020-ra kábítószermentessé tenné Magyarországot. Ezen rendkívül ambíciózus de teljesen irreális célkitűzéshez képest ami az elmúlt években az ellátórendszer, az iskolai prevenció, az ártalomcsökkentés terén történt, azt leginkább a leépülés szóval fejezhetjük ki leginkább, mind a költségvetési keretek, mind a drogkoordináció infrastruktúrája terén. A négy éves ciklus végére a szakmai alapú prevenciós programok gyakorlatilag kiszorultak az iskolákból, helyettük vannak iskolarendőrök. Számos fontos ártalomcsökkentő program megszűnt vagy szünetelt, a dizájner drogok robbanása miatt eközben a járványveszély egyre nő. Kocsis Máté, a párt egyik erős embere a Józsefvárosban, ahol a legtöbb intravénás szerfogyasztó él az országban, a tűcsere program ellehetetlenítését tűzte ki célul. A kormány szigorította a Büntető Törvénykönyvet, így többen fognak kiesni az elterelésből, hosszú távon ez a börtönnépesség számát fogja gyarapítani.

 A Jobbik a büntetőpolitika kérdésében túllicitálta a Fideszt a szigor terén: a Btk. parlamenti vitája során még további szigorításokat szorgalmaztak. Ozorát “drogfertőnek” nyilvánították, ami kizárólag “külföldi deviánsoknak” van kitalálva és amit be kell zárni. A drogstratégia elkészülésének elhúzódása miatt a Jobbik többször kritizálta a kormányt, a zéró-tolerancia szemléletű új stratégiát azonban megszavazták és támogatták. Az ártalomcsökkentő programokkal szemben a párt inkább ellenséges és gyanakvó, a Józsefvárosban a Jobbik képviselője a Kék Pont tűcsere bezárását követelte. A párt tudvalevőleg szoros kapcsolatokat ápol Putyin oroszországi rezsimjével, ami nem éppen a drogfogyasztók emberi jogainak tiszteletben tartásáról híres.

 Az LMP ritkán nyilvánul meg drogpolitikai kérdésekben, választási programjában nem szerepel ez a téma. A Btk. és a drogstratégia parlamenti vitája során a párt képviselői kritizálták a kormány szigorú megközelítését és az ártalomcsökkentő programok mellett is kiálltak. A helyzetet bonyolítja azonban, hogy az LMP drogtémában legaktívabb politikusai ma már vagy a PM-ben politizálnak, mint Szilágyi László és Dorosz Dávid, vagy nem jelöltették magukat a választáson, mint Vágó Gábor. A Kék Pont tűcserével kapcsolatos józsefvárosi vitában Jakabfy Tamás LMP-s önkormányzati képviselő a tűcserével kötött együttműködési megállapodás fenntartása mellett szólalt fel. A medikalizációs modellben való gondolkodást jelzi, hogy Horváth Zoltán, az LMP szombathelyi képviselője a Vas Népének kijelentette, hogy “a könnyű drogok fogyasztását betegségként kellene kezelni, nem bűncselekményként”.

Az Együtt-PM-ben politizál a fentebb említett volt LMP-s politikusok mellett Juhász Péter, a Kendermag Egyesület korábbi frontembere, akinek a nézeteit ezen a téren nem kell bemutatni az olvasóknak. Mint azt többször hangsúlyozta, az ő radikálisabb elképzelései nem feltétlenül egyeznek az egész párt álláspontjával, és a drogkérdés eddig nem jelent meg hangsúlyosan a párt kommunikációjában. A kannabisz legalizációja terén például a harciasabb kispárt, a 4K! (ami nem tudott országos listát állítani) már régen túllicitálta őket. Juhász szerint ők szakemberek segítségével dolgozzák ki drogpolitikai elképzeléseiket. Az E14-PM választási programja mindenesetre rögzíti, hogy “a drogfogyasztók büntetéséről a megelőzésre, a kezelésre és az ártalomcsökkentésre helyezzük át a hangsúlyt.” A drogfogyasztás dekriminalizációja és az ártalomcsökkentés támogatása tehát minden bizonnyal a pártszövetség célkitűzései között szerepel.

Az MSZP ritkán szólalt meg drogügyben az elmúlt években. Az egyik legközismertebb eset az volt, amikor a párt a szombethelyi fideszes városvezetőt azzal vádolta, hogy drogfüggő, és ezért lemondását követelte. Ezt egyben a párt drogügyi tevékenységének mélypontjaként értékelhetjük. Pozitívumként kiemelhető azonban az a közlemény, amit Winkfein Csaba, a párt elnökségi tagja 2013. januárjában adott ki a tűcsere programok elégtelen pénzügyi támogatása ügyében. Ebben felszólította a kormányt, hogy a szakmával egyeztetve tegyen le világos programot az asztalra az ártalomcsökkentés fejlesztésére (a kormány persze ezt nem tette meg). A józsefvárosi MSZP-s képviselők a tűcsere program mellett foglaltak állást. A párt képviselői leszavazták a szigorúbb szankciókat tartalmazó új Büntető Törvénykönyvet a parlamentben, de a vitában nem szólaltak fel a szigorúbb büntetések ellen.  

A DK szintén ritkán nyilvánult meg drogtémában, átfogó elképzelések felmutatásával nem találkoztunk. Arató Gergely, a párt politikusa 2013. szeptemberében élesen kritizálta a józsefvárosi önkormányzatot, amiért támadást intéztek a tűcsere ellen. “Azt hiszik a város fideszes vezetői, ha elrejtik a problémát, akkor nincs is” – írta közleményében. Felhívta a város vezetését, hogy dolgozzon ki budapesti drogstratégiát – ez egyébként a civilek régi vágya is.

 A fenti összefoglalóból is látható, hogy nem igaz az a sokat hangoztatott közhely, hogy úgyis mindegyik párt ugyanolyan rossz – hiszen a pártok nagyon is sokféle irányba kormányoznák az országot a közpolitika, így a drogpolitika terén. Ha a közvélemény-kutatásoknak hinni lehet, akkor kormánypárti fölénnyel fog zárulni a hétvégi választás, és ebben az esetben az elmúlt négy évben uralkodó irányba haladnak tovább a dolgok. Mégis, nem érdemes figyelmen kívül hagyni, hogy az ország vasárnap nem kormányt, hanem Országgyűlést választ, és egyáltalán nem mindegy, hogy milyen erőviszonyok fognak kialakulni a parlamentben. A TASZ blogján elolvashatod, miért érdemes elmenni választani, még ha ennek a választásnak a demokratikussága erősen megkérdőjelezhető is. Akár akarjuk, akár nem: a választások eredményét a saját bőrünkön fogjuk megérezni.    

Sárosi Péter

Kategória: Blog

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter