• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Nem valósult meg a nemzeti drogstratégia

Szerző: Kardos Tamás | március 24, 2006

Tweet

A parlamenti eseti bizottság szakértői szerint a drogprobléma nem főképpen büntetőjogi vagy orvosi, hanem társadalmi probléma.

A parlamenti eseti bizottság szakértői szerint a drogprobléma nem főképpen büntetőjogi vagy orvosi, hanem társadalmi probléma.
 

A kábítószerügyi eseti bizottságot még 2005 áprilisában hozta létre az Országgyűlés a Kendermag Egyesület 2004-es petíciójának eredményeként. A bizottság célja, hogy a magyar nemzeti drogstratégiát (2000) összehasonlítsa az EU drogstratégiájával  (2005-2012), és hogy előkészítse azok összehangolását. A bizottság nemrégen közzé tett jelentése szerint a nemzeti drogstratégiánk még mindig rendkívül korszerű dokumentumnak számít a nemzetközi drogpolitika viszonylatában is: az Európai Unió ún. kiegyensúlyozott, tudományos-alapú megközelítését tükrözi, megfelelő hangsúlyt kap benne a prevenció, a kezelés és az ártalomcsökkentés, míg a büntetőjognak kizárólag a kínálatcsökkentésben szánt szerepet (nem pedig a fogyasztók büntetésében). A nemzeti drogstratégia hiányosságai közé tartozik, hogy nem tartalmaz konkrét határidőket és prioritásokat, ezért nehezen követhető a megvalósításának alakulása is.

 

 

A bizottság szakértői szerint a nemzeti drogstratégia megvalósítására évente 4 milliárd forint lett volna szükséges – ennek azonban a mindenkori kormányzat csak töredékét ítélte meg, ráadásul az utóbbi években még ezek a csekély források is csökkenő tendenciát mutatnak. 2005-ben már a 2003-as források feléből kellett gazdálkodnia a hazai megelőző, kezelő és ártalomcsökkentő szolgáltatásoknak (megjegyzés: mindeközben a büntető-igazságszolgáltatás kábítószerrel kapcsolatos kiadásai egyre nőnek, akárcsak az eljárás alá vont fogyasztók aránya). A következő évben előirányzott 23%-os forrásnövekedés messze nem elég a lemaradás behozásához. A bizottság szerint ennek oka elsősorban abban keresendő, hogy a politika nem eléggé elkötelezett a stratégia megvalósítása iránt.

 

 

A Kendermag Egyesület március 26-án vasárnap demonstrációt tart, a rendezvény célja, hogy „a választások előtt felhívja a társadalom figyelmét arra a tehetetlenségre és hozzá nem értésre, amit a magyarországi politikai pártok a drogpolitika területén tanúsítanak. A drogproblémákkal a politikusok párthovatartozástól függetlenül nem szakmai érvek mentén, hanem legfeljebb szavazatszerző tevékenységük részeként foglalkoznak, és ezzel kockára teszik a fiatal generációk jogát egy olyan élethez, ahol az egészség megőrzését nem a büntetőjogi fenyegetés, hanem a színvonalas prevenciós és tájékoztatási programok biztosítják.”

 

A bizottság szakértői szerint „a kábítószer-probléma társadalmi probléma – tehát nem büntetőjogi és nem orvosi kizárólag, vagy főképpen -, ebből adódóan annak kezelése is társadalmi jellegű kell, hogy legyen”. Hibásnak tartják azt a megközelítést, amely a legális szerek okozta szenvedélyeket eltérően kezeli, mint az illegális szerek okozta szenvedélyeket, s ezért azt indítványozzák, hogy hozzanak létre egy a szenvedélyszerek összességével foglalkozó önálló kormánybiztosságot a Miniszterelnöki Hivatal fennhatósága alatt, amely a terület finanszírozását látja el, míg a programok szakmai összehangolására egy Nemzeti Szenvedélyügyi Intézet (NSZI) létrehozását javasolják.

 

A kábítószer-fogyasztók büntetőjogi megítélésével kapcsolatban a bizottság a kormánynak azt javasolja, hogy hívjanak össze egy több szakterületet átfogó konferenciát, amely szakmai konszenzust alakít ki a kérdésben (megjegyzés: a szakmai szervezetek nagy része tudvalevőleg a szigorú büntetőjogi elrettentés ellen van), és megállapítja az egyes illegális szerek veszélyesség szerinti besorolását is. A bizottság a büntetőjog szigorát a szervezett bűnözésre irányítaná, ezenkívül a jelenleginél szélesebb lehetőséget biztosítana a csekélyebb elkövetők számára a büntetés alternatíváira. 

 

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Archívum: Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Az EU Bizottság az Európai Bíróság elé citálja Magyarországot a gyógyászati kannabisz ügyében

február 15, 2023 - Péter Sárosi

Büntetés helyett támogatást: józan gondolatok a drogvilágnapon

június 23, 2022 - Péter Sárosi

Jogunk van az asztalhoz ülni

február 16, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter