A marihuána-szívás és a tüdőrák kialakulásának összefüggéseit vizsgáló amerikai tudósok meglepő eredményeket tártak a nyilvánosság elé a Nemzetközi Kannabinoid Kutató Társaság (ICRS) idei gyűlésén.
Dr. Donald Tashkin, a los angelesi egyetem (UCLA) professzora a marihuána tüdőre gyakorolt hatásainak egyik legelismertebb szakértője. Az amerikai kormány által támogatott kutatásaira széles körben hivatkoznak a drogprevenciós szóróanyagok. Tashkin és kollégái kimutatták a marihuána-füst karcinogén (rákkeltő) elemeit, amelyek a dohányfüsthöz hasonló kockázatot jelentenek a tüdőre. Bár kizárólag a marihuána-füst hosszú távú, intenzív belélegzése miatt kialakult rákos daganatot még nem sikerült kimutatniuk, találtak olyan rosszindulatú sejtburjánzásokra utaló nyomokat, amelyek idővel daganatot is képezhetnek. Tashkin maga hosszú időn keresztül képviselte azt az álláspontot, hogy a kannabisz füstje tüdőrákot okozhat.
A los angelesi rákszűrő program keretében az elmúlt években Tashkinék kiterjedt vizsgálatot folytattak ennek a hipotézisnek az igazolására. 1209 rákos beteg (611 tüdőrák, 403 szájrák, 90 gégerák, 108 nyelőcsőrák) körében kérdőívek segítségével mérték fel a marihuána-használat mértékét. A betegek 46%-a soha nem használt marihuánát, 31%-uk egy évnél ritkábban, 12%-uk 10-20 jointot fogyasztott egy évben, 2%-uk évente 30-60 jointot, 3%-uk évente több mint 60 jointot szívott. Tashkin az az egyéb befolyásoló tényezők (dohányzás, ivászat, egyéb drogok, genetika, szocio-demográfiai tényezők stb.) kontrollálása után megállapította a marihuána relatív rákkeltő potenciálját, és arra a meglepő eredményre jutott, hogy míg a dohányzás egyértelmű rizikófaktornak bizonyult, a marihuána nem növelte számottevően a rák kialakulásának kockázatát. Sőt, azoknál a pácienseknél, akik kizárólag marihuánát szívtak és nem dohányoztak, még pozitívabb eredményeket kaptak, mint a sem nem dohányzó, sem füvet nem szívó kontroll-csoport tagjainál!
Tashkin szerint elhamarkodott lenne azt a következtetést levonni ebből, hogy a marihuána-szívás (dohányzás nélkül) egyfajta védelmet nyújt a tüdőrák ellen, bár ezt a hipotézist is megfontolásra méltónak nevezte (spanyol kutatók valóban igazolták, hogy a kannabisz lassíthatja a rákos daganatok burjánzását). A Társaság ülésének egy másik tudós résztvevője, Dr. Donald Abrams san fransiscói onkológus érdeklődését különösen felkeltették ezek az eredmények, mivel ő maga is a kannabisz hatásait vizsgálja a gyógyíthatatlan betegségekben szenvedő embereknél. Adams és kollégái a san fransiscói Általános Kórház olyan HIV pozitív pácienseit vizsgálták, akik a periferiális idegszövet károsodásától szenvedtek. Fájdalmaik csillapítására a kormány által biztosított marihuánás cigarettákat kínálták fel, másik csoportjuknak olyan placebo-jointokat adtak, amelyekből mesterségesen eltávolították a THC-t. Bár a kutatás eredményeit még nem publikálták, Adams szerint a marihuána a széles körben használt fájdalomcsillapító gyógyszerek, pl. a Gabapentin hatékonyságát megközelítő módon teljesített. Ez ellentmond annak a konzervatív körökben hangoztatott véleménynek, miszerint a marihuána-szívásnak semmilyen gyógyászati alkalmazása nem lehetséges. Adams szerint már az is óriási eredmény, ha gyógyíthatatlan betegségben szenvedő embereknél jelentős hangulatjavulást sikerül elérni.
Kapcsolódó cikkek
Marihuána a spanyol gyógyszertárakban
Sativex: áttörés a kannabisz-gyógyászatban?
Marihuána: hányan szorulnak kezelésre?
Részletesebb beszámoló az ICRS találkozóról (angolul)