• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Önkéselés fürdősótól

január 24, 2011 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Az MTI nyomán a hírportálok „kábítószer-stimuláns” tartalmú fürdősókkal riogatnak

A fene se gondolta volna, hogy a „gyilkos fürdősó” mítosza pont a mefedron betiltása után fog újra megjelenni hazánkban, azt pedig pláne nem, hogy a tévhit visszatérését az USA Drogellenes Ügynökségének (DEA) bejelentésére próbálják kenni.

Nem tudni, hogy az MTI egyszerűen félreértette, vagy dramatizálni akarta a DEA amúgy világos közlését, mindenesetre sikerült elérnie, hogy a hazai online sajtóban az NOL-tól kezdve, az [origo]-n át a HVG-ig mindenki kábítószerként használt fürdősók bűvöletében fogant cikkeket közöljön.
 

 

 
 

 

Az évről-évre tucatszámra megjelenő, úgynevezett dizájnerdrogokat – az élelmiszerügyi hatóságok ellenőrzését kikerülve – emberi fogyasztásra alkalmatlan szerekként, többek között fürdősóként, növényi tápszerként vagy porszívó illatosítóként hozzák forgalomba, mely trükköket a használók hamar megtanulnak. A mefedron-hisztéria során a magyar média is beszámolt ezekről a fortélyokról, ám most az MTI hatására ideiglenes amnéziába esett.

Ha megnézzük az MTI által átvett értesülés feltételezett eredetijét, egyértelműen kiderül, hogy nem a kozmetikai cégek fürdősóiról, hanem a manapság népszerű dizájnerdrogokról van szó. Az Associated Press nyomán a The Columbus Dispatch a következő jelzőkön keresztül mutatja be a szert: „so-called bath salts” (úgynevezett fürdősó), „chemicals are sold as “bath salts” vagy drugs being sold as „bath salts” (fürdősóként értékesített vegyszerek vagy drogok). Ezzel összevetve például a HVG értesüléseit, a magyar olvasó egészen más képet kap:

„Egyre nagyobb veszélyt jelent a fürdősók kábítószerként való használata számos amerikai szövetségi államban (…) A segélyhívó központok mind több telefonhívást kapnak a fürdősókban lévő stimuláns anyagok, a mefedron és a metiléndioxipirovaleron (MDPV) beszippantása, elszívása vagy beinjekciózása okozta rosszullétek miatt.”
 
Mindebből úgy tűnhet, hogy a fürdősók mindig is tartalmaztak mefedront és/vagy MDPV-t, de az emberek csak mostanában jöttek rá, hogy ezeket drogként is használhatják. A következő megjegyzés pedig tovább süllyeszti az olvasót a tévhitek mocsarában: „A mefedront például illatfokozóként vagy növényi tápként használják, mert elősegíti a virágok növekedését”.
Ezen a ponton ismét arra gyanakodhatnánk, hogy sokan azért vásárolják a fürdősókat, hogy kedvenc növényeiket gyorsabb növekedésre sarkallják, holott úgy hittük, hogy e tévhitekkel már hónapokkal ezelőtt sikerült leszámolnia a médiának. Az MTI – OS a mefedron betiltása kapcsán szeptemberben még konkrétan a következőket írta:

"A mefedronnak esetleges alapkutatási felhasználáson kívül más gyakorlati alkalmazása nincs, és a vegyület gyógyszerjelöltként fel sem merült. A mefedron-hirdetésekben jelölt "növényi tápsó", "fürdősó" vagy "porszívó-illatosító" felhasználás nem igaz, minden alapot nélkülöz, és a kémia szerkezetből adódóan ez nem is várható. A "nem emberi fogyasztásra" és "vegyszer kutatási célra" való hivatkozás megtévesztés és csupán azt a célt szolgálják, hogy engedély nélküli hozhassák forgalomba."

A régi jó mítoszok talaján állva vajon ki ne értené végletesen félre a hírportálok soron következő értesülését, miszerint „Mississippi szövetségi állam törvényhozói elé a múlt héten került az a törvényjavaslat, amely betiltatná a fürdősók forgalmazását, és hasonló jogszabályon gondolkodnak Kentucky államban is”?
 

 

A kényeztetést kedvelő hölgyek és urak a hír hallatán várhatóan megrohamozzák a kozmetikai üzleteket, hogy bespájzoljanak kedvenc fürdősójukból, mielőtt Magyarországra is begyűrűzik a fürdősó-tilalom.  Nagyobb probléma viszont, hogy a cikkek a fiatalok fülébe is bogarat ültethetnek, akik bizarr hallucinációk reményében kezdhetnek érdeklődni a fürdősók iránt. Ezt a vélekedést csak megalapozhatják azok a felvázolt esetek, melyekben az egyik áldozat „túladagolta magát fürdősó-összetevőkkel” és önkéselésbe kezdett, a másik pedig „előbb megvágta a torkát, majd főbe lőtte magát a fürdősóban található kábítószer-stimulánsok hatására”. Figyelem, az MTI szerint nem egy fürdősóként árusított szintetikus drog túladagolása váltotta ki a fenti tragédiákat, hanem ismert termékek bizonyos összetevői, az úgynevezett „kábítószer-stimulánsok” a vétkesek. Bár az áldozatok az élmény hatására önmaguk ellen fordultak, a kockázatkereső olvasók joggal gondolhatják azt, hogy mértékletesebb adagolással elkerülhetik a hasonló eseteket és mefedron vagy MDPV tartalmú fürdősók utáni kutatásba kezdhetnek a boltok polcain.

MTI: „Tény és való” – a kozmetikum forgalmazók ajánlásával.

Kardos Tamás
Drogriporter
2011.01.24.

 

 

Kategória: Hírek Témák: dizájner drogok, Magyar drogpolitika, Médiamonitor, USA

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter