• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Patkánypark

augusztus 23, 2010 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

A laboratóriumban agyonstresszelt patkányok könnyebben válnak függővé – kisfilm

Még mindenki emlékezhet az MTA akkori elnökének, Vizi E. Szilveszternek a Mindentudás Egyetemén tartott és a közszolgálati televízió által többször is levetített előadására, amelyben azt magyarázta a nézőközönségnek, hogy miként lehet a laboratóriumi patkányok segítségével modellezni a drogfüggőség jelenségét. Amennyiben a patkányok számára elérhetővé teszik a kábítószereket, akkor rövid időn belül teljesen rászoknak – megváltozott viselkedésüket pedig a felboncolásuk után az agyukban bekövetkezett neurokémiai változásokkal magyarázhatjuk. Annak idején a Beszélőben ezt az álláspontot biológiai redukcionizmusnak minősítettük és részletesen kritizáltuk. Egy most készülő kanadai dokumentumfilm egy vancouver-i kutató az addiktológiai szakma által méltatlanul agyonhallgatott kísérletét mutatja be, amely szintén a klasszikus laboratóriumi patkánykísérletek korlátaira hívta fel a figyelmet. Alább megtekinthető a film trailere.

 

Rat Park Trailer from Jennifer DiCresce on Vimeo.

 

Bruce Alexander, akinek az “Addikció globalizációja” címmel nemrégen könyve is megjelent, valójában csupán már egy évtizedek óta közismert tételt ültetett át a gyakorlatba: a drog hatásait nem pusztán a drog neurokémiai hatásai magyarázzák, hanem a fogyasztó személyisége és lelki állapota (set), illetve a fogyasztás szociális környezete (setting). Létrehozott egy olyan ingergazdag környezetet a patkányok számára, ahol szabadon futkoshattak, játszhattak és szocializálódhattak egymással, és változatos étrendet biztosítottak számukra – ezt nevezte el patkányparknak (rat park). A patkánypark lakói számára is hozzáférhetővé tette a morfium fogyasztását, és összehasonlította a viselkedésük változásait a ketrecekben izolált patkányokéval. Az eredmény csak azok számára meglepő, akik hisznek a neurokémiai folyamatok mindenhatóságában: a patkányparkban élő állatok jóval kevésbé váltak függővé a morfiumtól, mint a ketrecekben tartott egyedek.

A kísérlet rávilágít arra, hogy a függőség jelenségét nem lehet annak társadalmi környezetéből kiragadva vizsgálni: a laboratóriumi ketrecben tartott, stresszes patkányok éppen annyira a függőség nagyobb kockázatának vannak kitéve, mint ahogy egy lerobbant gettóban perspektívátlan életet élő utcagyerekek. Bruce Alexander szerint a függőségi kockázatot nem is igazán a szegénység, hanem a közösségi kohézió hiánya, hanyatlása növeli a leginkább: ezzel magyarázható a drogfüggőknek a nagyvárosokba költözött etnikai kisebbségek körében jelentkező magas aránya (pl. indiánok Kanadában, eszkimók Dániában, romák Budapesten). Brit-Kolumbiában ezt az elméletet már a gyakorlatba is átültették a “kultúra kezelés” (Culture is Treatment) programmal, amely a helyi indián közösségek feljesztésével próbálja visszaszorítani a drogfüggőséget. Magyarországon azonban sokan – köztük szakemberek is – még mindig a drogfogyasztók izolációjában, elszigetelésében látják a drogfüggőség problémájának megoldását (Nils Bejrot svéd pszichiáter nyomán, aki a drogfüggőséget fertőző betegségnek tekintette és a függőket egy lakatlan szigetre száműzte volna). Pedig a probléma gyakran éppen a társadalmi kirekesztésben és az izolációban rejlik, a megoldás pedig a közösség és az integráció szintjén keresendő. 

Sárosi Péter

 

 

Kategória: Hírek Témák: Magyar drogpolitika, Pszichedelikus gyógyászat

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter