A "Paff a bűvös sárkány drogprevenciós jellegű átdolgozásából" megjelenése előtt harmincötezer darabot adtak el önkormányzatoknak. Ferencváros hatszázezer forintért vásárolt a maxi CD-ből, anélkül hogy megkérdeztek volna akár egy szakértőt is a lemez várható hatékonyságáról. Ma Magyarországon a prevenciós eszközöket akkreditáció nélkül lehet áruba bocsájtani, kivételt ez alól csak a tanári drogkoordinátori továbbképzéseken bemutatott módszerek és eszközök képeznek.
Idézetek a cikkből:
Orbán József: "Összeálltunk egy közös dal erejéig, hogy azzal a kábítószer-fogyasztás ellen harcolhassunk"
"A nótában – mely már a megjelenés előtt platinalemez lett – egy rap keretein belül csendül fel a mondanivaló, refrénje pedig a "Paff a bűvös sárkány" jólismert dallama"
A témát feldolgozó cikkek:
Paff lett az önkormányzati drogharcos 2004. december 23. csütörtök, Index, Rácz Johanna
A cikkből:
Harmincötezer darabot adtak el a Paff, a bűvös sárkány című dal átdolgozásának maxicédéjéből, még mielőtt a boltokba került volna.A 100 Folk Celsius frontembere által összehozott drogellenes lemezre százezreket költöttek a kerületi és vidéki önkormányzatok; iskoláikban fogják szétosztani a lemezeket. A drogellenes üzenetet az iskolások szemében "hiteles" figurák: többek közt Majka, Kicsi Tyson, Kozmix Lala közvetítik a Paff, a bűnös sárkány című lemezen. A Nemzeti Drogmegelőzési Intézet az akcióról nem tud, egyik munkatársa szerint a cd nem alkalmas a drogprevencióra."
Orbán József… „az országot járva szembesült vele, hogy a gyerekek már egészen fiatal korban kóstolgatják a kábítószereket, ezért úgy érezte, cselekednie kell. "Mivel az önkormányzatoknál tornyosulnak a drogmegelőzési célra szánt pénzek – mondta -, elkezdtem tarhálni, míg végül összejött a pénz."
"Kétezer bűnös sárkányhoz jutott a ferencvárosi önkormányzat, illetve a hozzá tartozó és fővárosi felügyeletű középiskolák. Eredetileg ezer darabot rendeltek, de végül – a tervezett árnál olcsóbban – kétezer maxicédéük lett. Az önkormányzat költségvetéséből hatszázezer forintot fordítottak Paffra, tájékoztatott Törőcsik Judit, MSZP-s képviselő, a kerület egészségre és biztonságos életre nevelő tanácsnoka. A képviselő nem kívánta elmondani, mennyibe kerültek egyenként a cédék, és azt sem, miként jutottak végül kétezer darabhoz a megrendelt ezer helyett.
Mint mondta, a Paff úgy került a látóterükbe, hogy Orbán József – akit Törőcsik személyesen is ismer – elvitte az önkormányzathoz a hanganyagot. Mivel a polgármesternek is tetszett, a testület elé vitték az ötletet, és a képviselők megszavazták. A kerületi fenntartású iskolákba csak ezer diák jár, de a kétezer lemezből a kerületben található fővárosi középiskolák tanulói is kapnak.
Felvinczi Katalin, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet (NDI) igazgatója nem halott még a drogellenes Paffról. Az Indexnek elmondta, információi szerint a GYISM sem támogatott ilyen kampányt.
"Végigkérdeztem az intézet minden dolgozóját, de senki nem tudott a Paff-kampányról" – mondta Fábián Róbert, az NDI tudományos munkatársa. Tapasztalataik azt mutatják, hogy a középiskolai megelőzéssel jobb kifejezetten a veszélyeztetett csoportokat megcélozni, mivel a fiatalok körülbelül kétharmada a prevenciós előadáson találkozik először a kábítószerek témakörével. Mint mondta, a szakmában bumeránghatásnak nevezett jelenség miatt "általában piszkálni a gyerekeket nagyon nagy hiba". Véleménye szerint a Paff sem fog működni, hiszen inkább figyelemfelhívó, semmint elriasztó.
Dealer és Paff, mint „drogharcosok” Petőfi Rádió DRORÉR(I)A – 2005.01.13. Illényi Éva, Barna Erika
A cikkből és a műsorból:
„Mivel a drogprevenció egy felettébb időigényes folyamat, és nem igazán színes a megelőzéshez használható eszközök palettája, az önkormányzatok és iskolák, érthető módon, könnyen és boldogan lecsapnak azokra a segédeszközökre, amelyek gyors és látványos sikereket ígérnek! Arról azonban, hogy valóban hatásos-e egy ilyen a prevenciós címkét kapott Cd, arról csak megfelelő hatásvizsgálatok elvégzése után tudhatnánk többet! – értékeli a Paff a bűvös Sárkány akciót, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet igazgatója, Felvinczi Katalin.”
”…ma Magyarországon a drogprevenciós eszközök piaca egy olyan nyílt és szabad piac, ahol bárki, az általa hasznosnak és kidolgozottnak vélt megelőzést szolgáló segédeszközt kínálgathatja, anélkül hogy bárki akkreditálásra kötelezné őt. Kivételt ez alól csak a tanári drogkoordinátori továbbképzéseken bemutatott módszerek és eszközök képeznek!!”
Paff- Sztárok a Drog ellen? Petőfi Rádió DROGÉR(I)A – 2005.01.20. . Illényi Éva, Barna Erika
A cikkből és a műsorból:
A képviselőtestület leült és meghallgatta a Cd-t, majd a kerületi szakemberek és civil szervezetek megkérdezése nélkül úgy döntött, mivel ártani biztosan nem fog, s talán hasznára válik a helyi fiatalságnak, a Ferencváros vásárol, 600 ezer forint értékben, a szerző által drogprevenciósnak kikiáltott „Paff, Sztárok a Drog ellen” Cd-ből!
„Maga, az egésznek a célja, az nagyon jóindulatú, és egyetértek azzal, hogy olyanokkal próbálják ezt elérni, akik másoknak a példaképei, de sajnos ez nem sikerült, mert nem így kellett volna megvalósítani” – mondja az egyik kritikus kamasz. „Engem az zavar az egészben, hogy láthatóan lehet hogy ez valakinek borzasztóan hosszú és sok idős munka volt, de számomra az eredmény az igénytelen!”- fogalmaz egy szintén a célközönséghez tartozó társa a meghallgatott Cd-ről!!
Egy kis érdekesség a Paff mítoszáról:
A „Puff the Magic Dragon” című számot Peter Yarrow írta 1958-ban, miután megtalálta 19 éves barátja, Leonard Lipton versikéjét az írógépében, amit Leonard improvizált amíg várta őt a lakásán. A költeményt Ogdan Nash "Really-O Truly-O Dragon" c. verse inspirálta. Később a Peter, Paul and Mary együttessel mutatták be a slágert, amely 1963-ban a slágerlista második helyére kúszott fel.
Az a mítosz terjedt el, (melyben leginkább a Newsweek magazin rejtett kábítószeres üzenetű popdalokról szóló cikke játszott szerepet), hogy a Puff burkoltan a marihuána fogyasztását dicsőíti. A dalt nemsokára Hongkongban és Szingapúrban is betiltották.
A „Puff” szívást, pöfékelést jelent, a dalban szereplő fiú neve Jackie Paper (vagyis „papír”), az „Autumn mist” (őszi köd) a füstre, vagy a betépett állapotra, a „Land of Hanah Lee” pedig a Hawaii Hanalei nevére emlékeztet, amely marihuánaültetvényeiről volt híres.
E gyanús áthallások ellenére a szerzők azóta egyértelműen tagadják, hogy gondoltak volna a marihuánára miközben a dalocskát írták. Eredeti szándékuk szerint az ének az elveszett ártatlan ifjúságról, a felnőtté válásról szól. Azóta folyamatosan cáfolni próbálják a vádat, hogy gyerekeknek egy kábítószert népszerűsítő dalt írtak volna. Koncertjeiken gyakran előadták a „Csillagos Sávos Lobogót”, azzal a kommentárral, hogy miként lehet még a Puff-nál is jobban belehallani a himnuszba a drogfogyasztásra buzdítást.
Hozzászólások (a régi honlapról):
1. enteogen 2005-01-20
A "kábítószerfogyasztás ellen harcolni" egy agresszív kifejezés. A kábítószerfogyasztás mértékét lehet igyekezni csökkenteni, a kábítószerek elterjedését lehet igyekezni megakadályozni, a kábítószerfogyasztókat pedig lehet igyekezni meggyözni. A fogyasztás elleni harc a fogyasztók elleni harcot jelenti, vagyis kvázi a "fegyvertelen" "civil" fiatal közép- és föiskolások elleni polgárháborús uszítás, ami emberellenes – és eredménytelen. Sztem ebböl a szóhasználatból is látszik, mennyire nincsenek képben Orbán Józsiék drogpolitikailag.
2. sarosip 2005-01-29
Sőt, ha azt nézed, hogy Magyarországon a kábítószerrel való visszaélés miatt eljárás alá vont elkövetők 90%-a 30 évnél fiatalabb, mondhatjuk azt is, hogy ez egy háború a fiatalság ellen.