• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Vízipipa, drog, elmebaj (Kritika – Erdély.ma)

Szerző: Kardos Tamás | április 29, 2011

Tweet

Munkakerülő, bugyuta asztaltársaságok szokása

Amikor Magyarországon még épp csak megjelentek a vasfüggönyön túl már javában használt „bódulatkeltő szerek”, plasztikus beszámolókat lehetett olvasni – a képzavar eszközével élve – a hanyatló nyugat ópiumairól, melyek már a mi fiataljainkra is leselkedtek.

Láthatóan ezt a stílust igyekszik feleleveníteni az Erdély.ma szerzője, aki a vízipipával kapcsolatos aggodalmait osztja meg az olvasókkal. A vízipipázás Erdélyben terjedő szokása – mint a „modern világ újabb feltűnési hulláma” – az írásban párhuzamba kerül a kopott farmeres csövezéssel, ez pedig a nihilista életfelfogással és az alkoholizmussal. Ahogyan a kerékpározás és a gördeszkázás üdvözlendő és a „motorkerékpárral való vagánykodás” elítélendő, úgy a vízipipázás is a gonosz oldalán áll, mint a dohánytermesztők fondorlata, hogy behálózzák a „bugyuta asztaltársaságokat”. A cikk szerint mindenki elhiszi, hogy a vízen átszűrt dohány ártalmatlan, „sőt egyesek még azt a kijelentést is megkockáztatják, hogy a vízipipa „hasznos és egészséges” és akár kiskorúak által is szívható”. (Ha valaki találkozott ezzel a véleménnyel írásos formában, ne legyen rest felhívni rá a figyelmünket!)
A szerző a szokás térnyerésével nem csak az egészség romlását, hanem egyenesen a munkakerülő morál elterjedését vizionálja: „Bedőlni egy rossz szokásnak, munka helyett csak szívni, szívni, szívni, pedig valamikor a térségünkben még szokás volt a munka, a tanulás vagy a sportolás, nem volt szégyen dolgozni.”
 

 

Miután eleget derültünk a modern világ fenyegetésén 2011-ben (a vízipipa megjelenését egyébként a 16. századra, mások még korábbra teszik és tradicionális használata leginkább Ázsiában elterjedt), érdemes végiggondolni, hogy egy szokás ilyen szintű démonizálása milyen következményeket vonhat maga után. Aki magáévá teszi a szerző gondolatait, az erdélyi teázókban vízipipázó fiatalokat munkakerülő, bugyuta asztaltársaságoknak gondolja majd, akik ahelyett, hogy valami hasznos foglalatossággal töltenék az idejüket, az egészségüket rombolják a modern világ és a dohánygyárak mérgeivel és egyesek közülük még a gyerekeknek is ajánlja káros szokását. És mi van azokkal a fiatalokkal, akik „csak” dohányoznak? A modern világból korábban átvett szokások nem tesznek beteggé és munkakerülővé?
Tény, hogy az újabb vizsgálatok tükrében valószínűnek látszik, hogy a rendszeres vízipipázás hasonló, vagy akár súlyosabb egészségügyi ártalmakkal járhat, mint a rendszeres dohányzás, ám a használók stigmatizálásával és a dohányzás ártalmainak figyelmen kívül hagyásával aligha lehet felkelteni a fiatalokban az egészséges életmód iránti vágyat. Az alkalmi, társas vízipipázásnál számos egészségkárosítóbb és a szociális kapcsolatokra nézve is rombolóbb szokást lehetne felsorolni, amely manapság népszerű a fiatalok körében, ezért igazságtalan lenne minden rosszat e fiatalok nyakába varrni a lustaságtól és haszontalanságtól kezdve a mások egészségének károsításáig. Célszerűbb lenne inkább a terjedőben levő szokás kockázataira felhívni a figyelmet, illetve ezek csökkentésének lehetőségeire és alternatívának felvillantani egyéb társas, az egészségre nézve jótékonyabb tevékenységet.

Kardos Tamás
Drogriporter
2011.04.29.

 

Kategória: Hírek Drogok: Alkohol, Dohány, Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter