Az Európai Bizottság elkészítette várva várt dokumentumát a civil társadalommal való együttműködés módozatairól.
Az Európai Bizottság elkészítette várva várt dokumentumát a civil társadalommal való együttműködés módozatairól.
A Bizottságot sok kritika érte, amiért nem vonta be a civil társadalmat a megfelelő módon az új drogstratégia (2005-12) előkészítésébe, így egy januárban Brüsszelben tartott konferencián bejelentették, hogy az EU akciótervének (2005-2008) megfelelően a közeljövőben egy Zöld Könyvben fektetik le a további együttműködés alapjait. A dokumentumot a kábítószer-ellenes világnap alkalmából hozták nyilvánosságra egy három EU biztos – Franco Frattini, a igazság- és belügyi, Benita Ferrero-Waldner, az egészségügyi és Markos Kyprianou fogyasztóvédelmi biztosok – által tartott közös sajtótájékoztatón. A három politikus elkötelezte magát egy „átfogó EU drogpolitika” mellett, amely „mind a kereslet, mind a kínálat csökkentését magába foglalja”. Frattini szigorú fellépést ígért a drogtermelők és kereskedők ellen, míg Kyprianou a keresletcsökkentés elsőszámú eszközéről, a prevencióról beszélt. Ferrero-Waldner egészségügyi biztos azt hangsúlyozta ki, hogy az EU egyre növekvő segítséget nyújt az unión kívüli országoknak a drogkereskedelem elleni harcban, az elmúlt három évben az ilyen irányú segélyek megduplázódtak. Ezen segélyek elsőszámú célja, hogy alternatív megélhetési lehetőségeket teremtsenek a harmadik világban pszichotróp növények termesztéséből élő farmereknek.
Az Európai Kábítószer- és Kábítószer-függőség Megfigyelő Központja (EMCDDA) szerint jelenleg 2 millió problémás droghasználó él Európában és 800 ezren halnak meg túladagolás következményeként, főleg 20 és 30 év közötti fiatalok. Havonta 1,5 millióan fogyasztanak kokaint, 13 millióan marihuánát, közülük 3 millió európai napi rendszerességgel szív füvet.
A Zöld Könyv az együttműködés fő nehézségének a civil társadalom sokféleségét tekinti: a szervezeteket sokféle „filozófiai, ideológiai, morális és tudományos” különbség osztja meg. Felvetődik tehát a kérdés, hogy vajon milyen szempontok, kritériumok szerint válassza ki a Bizottság azokat a szervezeteket, amelyekkel formális együttműködést kíván folytatni, vagy amelyeket reprezentatívnak tekint. A Zöld Könyv ezt a dilemmát azzal kívánja áthidalni, hogy két konkrét javaslatot tesz az együttműködésre.
Az első javaslat (civil drogfórum) a civil szervezeteknek olyan fórumot kíván teremteni, amely „nem a különféle ideológiák platformja”, hanem egyfajta gyakorlati tanácsadó testület, amely a Bizottság politikájának formálását és végrehajtását segíti elő. Ez a fórum nem a civil szervezetek egymás közti vagy a nemzeti kormányokkal folytatott vitájának kíván teret biztosítani, hanem csak arra koncentrál, hogy európai szinten milyen értéket lehet felmutatni.
A megfelelő civil szervezeteket a Bizottság a következő kritériumok szerint kívánja kiválasztani:
· a szervezetnek meg kell felelnie az Európai Tanács Horizontális Munkacsoportja által 2005 szeptemberében elfogadott, a civil társadalmat meghatározó definíciónak („a piac és az állam között működő egyesületi élet, beleértve az egyéni részvételt, a nem-kormányzati, önkéntes és közösségi szervezetek tevékenységét.”);
· a szervezet fő működési területének egy EU tagállam vagy tagjelölt állam területére kell esnie, de a szomszédos államok is részt vehetnek indokolt esetben;
· a szervezetnek elsősorban droggal kapcsolatos tevékenységet kell folytatnia, lehetőleg különféle területeket (pl. prevenció, kezelés) egyaránt lefedve;
· hitelesség: a szervezetnek egyértelmű beszámolóval kell rendelkeznie a tevékenységeiről;
· reprezentativitás: a szervezetet elismerik szószólójukként azok, akiket képvisel.
A Bizottság második javaslata (a létező hálózatok tematikus összekapcsolása) abból indul ki, hogy a civil szervezeteknek már eddig is léteznek olyan hálózatai, amelyek reprezentálják a különféle nézeteket és érdekeket. Ezek a hálózatok egyrészt hatékonyan kapcsolatot tartanak az egyes tagszervezetekkel, másrészt könnyebben és gyorsabban kommunikálnak a Bizottsággal is, amely a hasonló témákkal foglalkozó hálózatok között kooperációt teremt. A Bizottság felkérhetné a hálózatokat, hogy asszisztáljanak az olyan ügyekben, amelyek speciális szakértelmet vagy tapasztalatot igényelnek.
A Bizottság 2006. szeptember 30-ig várja az együttműködésre kész civil szervezetek véleményét a Zöld Könyvvel kapcsolatban.
Sárosi Péter