• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A heroin olyan, mint a szeretet

Szerző: Péter Sárosi | február 15, 2022

Tweet

Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.

‌Egyre több bizonyíték utal arra, hogy ugyanazok az agyi folyamatok játszanak szerepet az emberi kötődések kialakulásában, amelyek a függőség kialakulásáért is felelősek.

“Nem az eufória volt az, ami miatt rákattantam a heroinra,” írja Maia Szalavitz írónő, felépült heroinfüggő arról az alkalomról, amikor először próbálta ki a heroint. “A félelemtől és a szorongástól való megszabadulás volt az, a vigasztaló érzés, hogy biztonságban vagyok, hogy gondoskodnak rólam és hogy feltétel nélkül szeretve vagyok.”

Az általa leírt érzés olyan, mint amikor egy kisgyermeket az anyja magához ölel, és érzi a szülő feltétel nélküli szeretetét és gondoskodását.

Szalavitz szerint ez több, mint egyszerű hasonlat: neurobiológiai magyarázata is van. A szervezet ugyanis maga is termel belső kiválasztású (endogén) opioidokat, amelyek az agyban ugyanazokhoz a receptorokhoz (fogadóállomásokhoz) kapcsolódnak, mint a heroin és a más opiát drogok hatóanyagai.

Egyre több kutatás lát napvilágot arról, hogy ezeknek az opioidoknak nagy szerepe van az emlősöknél a társas kapcsolatok és a kötődések kialakulásában. Például egy 2004-es kutatás azt találta, hogy azok az egerek, amelyekből hiányoztak bizonyos opioid receptorok, nem mutattak kötődést az anyjuk felé.

Amikor a 2017-ben elhunyt neurológus kutató, Jaak Panksepp először próbált rámutatni az opiát-receptorok szerepére az emberi kötődések kialakulásában, a tudományos szakfolyóirat, amihez a cikkét elküldte, egyszerűen elhajtotta. Kutatása ugyanis azt mutatta ki, hogy kisded állatoknál a minimális adagban adott morfin nem okozott álmosságot, ugyanakkor enyhítette a szeparációs szorongás miatti sírást.

Dr. Panksepp szerint az elutasítás oka az volt, hogy
a tudósok közül is sokakat megbotránkoztat a gondolat, hogy az emberi érzelmek legnemesebbikének, az anya és gyermek közötti szeretetnek, bármi köze lehetne a heroinfüggőség erkölcsileg elítélt állapotához.Azóta számos további kutatás látott napvilágot, ami alátámasztja a szociális kötődés ún. agyi opioid elméletét. Machin és Dunbar 2011-ben a Behaviour című szaklapban a bizonyítékokat szemlézve arra a megállapításra jutott, hogy az opioid rendszer hatása a kötődések kialakulására a főemlősöknél jóval jelentősebb, mint a többi emlősnél.

Különös belegondolni, hogy nagyon hasonló molekulák felelősek a legintimebb emberi kapcsolataink kialakulásáért, mint amelyek önpusztító függőség-spirálba hajtanak embereket. Pedig így van.

Ez a magyarázata annak, hogy miért éppen azok az emberek válnak a legkönnyebben opiát-függővé, akik magányosnak, elszigeteltnek érzik magukat, és akik gyermekkoruktól képtelenek az egészséges emberi kötődés megélésére (lásd az alábbi posztot és ábrát a Facebook oldalunkon).

‌‌

Így például az Amerikában dühöngő opiát-túladagolási járvány kapcsán is bemutatták a kutatások, hogy a társadalmi izoláció (elszigeteltség) az egyik legfőbb prediktora (előrejelzője) a halálos drogtúladagolásoknak. Az izolációt fokozhatja kezeletlen pszichiátriai zavar, feldolgozatlan trauma, marginalizált társadalmi helyzet – és az ezen csoportok tagjai körében jóval magasabb a drogfüggők aránya.

És máris elértünk a amerikai társadalmat pusztító túladagolás-járvány gyökeréig, ami jóval többről szól, mint a kapzsi gyógyszercégek és/vagy a heroinnál akár százszor potensebb új feketepiaci drogok (mint a fentanil). Társadalmaink egyik rákfenéje a magány.

Sok ember érzi úgy, hogy elidegenedett az őt körülvevő világtól és emberektől. Hogy nem talál értelmet és jelentést az életében, és a kapcsolatai kiüresedtek. A közegészségügyi érdekeket gyakran felülírja a profithajhászás, és sehol sem olyan erős ez a hatás, mint Amerikában, ahol csillogó-villogó felszín alatt milliók élnek szegénységben, egészségügyi ellátás nélkül.

Abban a társadalomban, ahol minden más országnál nagyobb tőke halmozódott fel, a társadalom egyre nagyobb része egyre kisebb társadalmi tőkét birtokol, ami segítene tartalmas életet élni és emberi kapcsolatokra szert tenni.

És ezért van az, hogy egyre több szakember és író – mint amilyen Szalavitz, Johann Hari vagy Máté Gábor – mutatnak rá arra, hogy a drogfüggőséghez való hozzáállásunk alapvetően elhibázott.

A függőség ellentéte ugyanis nem a kikényszerített vagy fogcsikorgatva fenntartott absztinencia, amire az államnak akár büntetőjogi eszközökkel is rá kell bírnia a polgárait. A függőség valódi ellentéte az emberi kötődés – a szeretet.

Az absztinencia – valaminek a hiánya – legfeljebb eszköz lehet. De a hiány nem lehet cél. Valamit hozzá kell tennünk az ember életéhez, és nem elvennünk belőle.

Ez az, amit sokan nem értenek meg: az ég világon semmit nem segítünk, ha magas erkölcsi lóról ítélkezve fenyítünk és büntetünk meg embereket azért a problémáért, amit eleve az okozott, hogy hiányzik az életükből valami nagyon alapvetően emberi: a kötődés, a szeretet. Csakis ezek újraépítése vezethet valódi felépüléshez a függőségből, egyéni és társadalmi szinten is – minden más csak tüneti kezelés, ami akár még ronthat is a helyzeten.

Kategória: Blog, Hírek Drogok: Heroin (opiátok)Archívum: Ártalomcsökkentés

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Fókuszban a környezet: a megelőzés és ártalomcsökkentés jó gyakorlatai nagyvárosokban

december 5, 2022 - Péter Sárosi

Suboxone: hiánycikk a helyettesítő gyógyszer a hazai patikákban

szeptember 8, 2022 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter