• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A heroinklinikák visszaszorítják a bűnözést

Szerző: Péter Sárosi | szeptember 18, 2009

Tweet

A heroinfelírásban részesülő függők kevesebbet bűnöznek, életkörülményeik javulnak

A Királyi Orvosi Akadémia konferenciáján tették közzé brit kutatók szeptember 19-én a Randomizált Injekciós Opioid Terápiás Vizsgálat, avagy RIOTT eredményeit. A 6 hónapos vizsgálatban heroinfüggők vettek részt, akik korábban sikertelenül próbáltak leszokni, és még az utcai heroint metadonnal helyettesítő kezelésre sem reagáltak megfelelően. A becslések szerint a brit heroinfogyasztóknak csupán mintegy 5%-a tartozik ebbe a csoportba – mégis, ezek a fogyasztók gyakran jóval több szociális és egészségügyi problémát okoznak (beszerzési bűnözés, fertőző betegségek, túladagolások stb.), mint a többség együttvéve. A kísérlet során ezeket a függőket három csopotra osztották: az első csoport napi szinten legális állami heroint injekciózhatott be magának az Nemzeti Addiktológiai Központ (NAC) klinikáján, a második csoport metadont injekciózhatott, míg a harmadik csoport hagyományos, orális metadon-terápiában részesült. Az eredmények szerint a heroint injektáló csoport jóval kedvezőbb eredményeket ért el, mint a másik kettő: 88%-uk maradt bent a kezelésben, míg az orálisan metadont fogyasztóknak csak 69%-a.

A heroinkezelésben részesült páciensek ezenkívül jóval kevesebb utcai heroint használtak a kezelés során: 60%-uk 1 vagy 2 visszaesést eltekintve teljesen elhagyta az utcai heroin fogyasztását, 20%-uk pedig egyáltalán nem fogyasztott utcai heroint (a fogyasztást drogtesztekkel ellenőrizték, amelyek kimutatják a különbséget az orvosi és utcai heroin között). A metadon-csoportokban jóval kevesebben tudták ezt elérni. A kísérletnek volt egy másik érdekes mozzanata is: a heroinfüggők háromnegyede nem csak heroint, hanem crack-et is (szabadbázisos kokain) használt. A kutatók előzetes félelmeivel ellentétben a vizsgálat során nem nőtt a crack-fogyasztás a résztvevők körében – sőt, az elfogyasztott illegális drog mennyisége jelentősen csökkent. Jelentős javulást mértek a páciensek szociális, mentális és egészségügyi állapotában is.

Meg kell említeni, hogy egy függő heroinfenntartása nem olcsó, mintegy 15 ezer Fontba kerül egy évben (Hollandiában csupán 2 ezer, a különbség oka valószínűleg egy cég gyógyszermonoplóiuma) – azonban ha figyelembe vesszük, hogy egy ember bebörtönzése 44 ezer Fontba kerül évente, ez nem is tűnik olyan soknak. És még költséghatékonyabb megoldásnak tűnik, ha tudjuk: a résztvevők a vizsgálat előtt átlagosan mintegy 300 Fontot (kb. 90 ezer Ft) költöttek heroinra minden héten, ez a pénz bűncselekményekből származott és a szervezett bűnözést gazdagította. A kísérlet előtt a páciensek több mint fele bűncselekményekből szerezte be a napi adagra valót, havonta mintegy 20-40 (főleg vagyon elleni) bűncselekményt követve el. 6 hónap alatt az elkövetett bűncselekményt elkövetők aránya megfeleződött, az elkövetett bűncselekmények száma kétharmaddal csökkent.

Sárosi Péter

 

Kategória: Hírek Drogok: Heroin (opiátok)Archívum: Ártalomcsökkentés, Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Finnországi útinapló

augusztus 27, 2023 - Péter Sárosi

Azok az eki-másnapok

augusztus 2, 2023 - Péter Sárosi

Miért függesztette fel Brit Columbia a drogfogyasztók üldözésének százéves emberkísérletét

március 22, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

Gyógyító tudatállapotok

szeptember 18, 2023 - Péter Sárosi

A kanadai kannabisz-legalizáció hatásai

augusztus 31, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter