• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Cikkek
  • Filmek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

A nép döntött, a fű tiltott marad: de meddig?

november 8, 2006 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Az amerikai képviselőházi választásokkal párhuzamosan több államban népszavazást tartottak a marihuána jogi státuszának megváltoztatásáért.

Az amerikai képviselőházi választásokkal párhuzamosan több államban népszavazást tartottak a marihuána jogi státuszának megváltoztatásáért.
 

A keddi népszavazások a Képviselőházban a demokraták győzelmét hozták – a párhuzamosan zajló népszavazásokon azonban bebizonyosodott, hogy a Bush-kormányt elutasító választók nem feltétlenül utasítják el annak szigorú drogpolitikáját (a jelenlegi irányvonaltól a korábbi demokrata elnökök sem tértek el számottevően). Colorado államban a 44. számú indítványról szavaztak, amely legálissá tette volna a felnőtt polgárok számára az 1 unciát meg nem haladó mennyiségű marihuána tartását, Nevada államban pedig a 7. számú kérdésről, amely arra vonatkozott, hogy a 21 évnél idősebb polgárok vásárolhassanak-e marihuánát a kormány által ellenőrzött boltokban. Mindkét szavazás elbukott, az eredmények azonban koránt sem kiábrándítóak a marihuána legalizációja mellett kampányoló szervezetek számára: Coloradóban 40 százalék támogatta a javaslatot 60 százalék ellenében, Nevadában pedig 44 százalék 56 százalék ellenében. Kaliforniában, Montanában és Massachusetsben ráadásul számos városban győzelemre jutottak azok a népszavazási javaslatok, amelyek a marihuána puszta tartását a legalacsonyabb jogalkalmazói prioritások közé sorolták.

 

 

A marihuána legalizációját pártolók tábora tehát nem tekinthető holmi „deviáns kisebbségnek”, a választópolgárok majdnem felét magába foglalja. A választási eredmények nagyjából hozták a Zogby International által végzett márciusi közvéleménykutatás eredményeit, amely szerint az amerikai szavazópolgárok 46 százaléka támogatná a marihuána forgalmazásának és fogyasztásának törvényes szabályozását. Az urbanizált keleti és nyugati parton ez a támogatottság már ma is 50 százalék felett van. Mark Tvert, a coloradói javaslatot benyújtó szervezet (SAFER) kampányfőnöke szerint az egész kérdés arról szól, hogy vajon a felnőtt állampolgárok miért ne választhatnák a kikapcsolódásnak egy alternatív formáját, amely a statisztikák szerint kevesebb ártalommal jár, mint hagyományos alkoholfogyasztás. Az pedig főképpen nem igazolható, hogy gyógyíthatatlan betegségben szenvedő embereket börtönöznek be az orvosaik által gyógyászati célból felírt marihuána fogyasztása maitt. Ha a legalizációs megoldás támogatóinak tábora olyan mértékben növekszik, mint az elmúlt évtizedekben, akkor kérdéses, vajon meddig maradhat fenn a jelenlegi, zéró tolerancián alapuló drogpolitika Amerikában.   

 

Sárosi Péter

 

 

Kapcsolodó hírek:

 

Elmérgesedő kampány

 

Az amerikai drogpolitikai vita

Kategória: Hírek Témák: Drogszabályozás, Legalizáció, Marihuána, USA

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter