• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Cikkek
  • Filmek
  • Segítség
  • HU
    • EN
    • RU

A Pályázat nyertesei

március 9, 2009 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A poszter- és videópályázatunk legjobb darabjai

Örömmel jelentem, hogy rengeteg kiváló poszter- és videóanyag érkezett a TASZ-ba, amelyek úttörő módon mutatták be ezeknek a fontos témáknak a sokszínűségét. A zsűrinek nehéz dolga volt a legjobb három poszter és videó kiválasztásában. Mindig boldogságot okoz a legjobbak kiválasztása – és lehangol a többi elutasítása. Azoknak azonban, akik ezúttal nem nyertek, nincs okuk az elkeseredésre: minden jó anyagot fel fogunk használni, bármikor is érkeztek, hiszen egy jó célt szolgálnak!

Noha nagy számban kaptunk posztereket és videókat, néhány igen kiváló minőségű nem illeszkedett a pályázat céljaihoz. Talán amikor a drogokról beszélünk a legtöbben a prevencióra asszociálnak: hogyan rémiszthetjük el a gyerekeinket ezen szerek használatától? Nagyon sokan, akik nem olvasták el alaposan a pályázati kiírást, olyan posztereket küldtek be, melyeknek az elsődleges üzenete a "ne használj drogokat", "a drogok rosszak", vagy valami ehhez hasonló volt. Nem szeretném alulbecsülni a megelőzés fontosságát, de mindenkinek meg kell értenie, hogy ez a pályázat nem az olyan, félelmekre alapozott üzenetekre volt kíváncsi, amelyek a drogok, hanem amelyek a drogpolitikák nem kívánt ártalmait mutatják be.

 

Sajnos a zsűri nem tudta azokat a pályázati anyagokat értékelni, amelyek nem tettek eleget a pályázat szabályainak. Szeretném hangsúlyozni, hogy ez nem jelenti azt, hogy nem ismertük el ezeknek az alkotásoknak a művészeti értékét, de azért indítottuk ezt a pályázatot, hogy egy nyilvános kampányhoz szerezzünk anyagokat, a következő egyszerű üzenettel: a jelenlegi drogpolitikák nem működnek, változást szeretnénk.

Kezdjünk a videókkal!

1) Körmendi Balázs – A tiltás nem működik

 

Ez a videó a South Park stílusú abszurd humort kombinálja a drogellenes háború negatív következményeinek könnyen emészthető információival. Azt tetszik benne nekünk, hogy megmutatja azt a szakadékot, ami a valóság és az ENSZ drogszabályozó ügynökségeinek elefántcsont-tornya között tátong, miközben kiemeli a két legfontosabb nem kívánatos következményét a jelenlegi drogpolitikáknak: az emberi jogok megsértését és az ártalomcsökkentés hiányát. Néhány zsűritag aggodalmát fejezte ki az utolsó jelenettel kapcsolatban, ahol az ENSZ épület összeomlik: talán sokan a New York két tornyának leomlására fognak asszociálni. Azonban én úgy gondolom, hogy ez a videó semmilyen értelemben sem támadó. Ez az épület szimbolizálja a nemzetközi drogszabályozási rendszernek a szerkezetét, amely a józan ész nyomása alatt omlik össze, mindenféle külső terrorcselekmény nélkül.

.
2) Turai Balázs – Egészségügyi Kockázatkezelés D-mollban

 

 

Tudod, hogy mitől nagyszerű ez a videó? Attól, hogy egyáltalán nem említi a drogokat vagy a drogpolitikát, az üzenete azonban nem is lehetne világosabb: a drogok veszélyesek, ha nem megfelelően használják őket, úgyhogy készítsünk fel mindenkit az ártalmak elkerülésére. Ez az egyetlen indokolható drogpolitikai megközelítés. Ha nem ezt tesszük, ha tagadjuk a valóságot, katasztrofális következményekhez jutunk.

3) Miha Ambroz – Óvatosan kezeld!

 

 

Ez a videó megmutatja az illegális drogpiac dinamikáját: a bűnözést, a bizonytalan minőséget, a piszkos pénzeket, a korrupciót, az erőszakot és a fertőzéseket. Ez egy kegyetlen világ, ahol a pénz kézből-kézbe vándorol és az emberélet értéktelen. Nincs benne se ellenőrzés, se szabályozás: mindenki harcol mindenki ellen. Az üzenet egyszerű: vessünk véget a tiltásnak és új irányelveket alakítsunk ki, amelyek a szolidaritáson és a tisztelen alapszanak. Nagyra értékeljük a profi minőségét a klipnek: televíziós vetítésre is alkalmas.

 

 

 

És most jöjjenek a poszter kategória győztesei!

1) Berki Beáta – Mi teszi őket mássá?
 


 

Ezt a posztert választottuk a legjobb versenyzőnek a poszter kategóriában, mert a jelenlegi ellenőrzésnek egy nagyon érzékeny pontjára tapint rá: miért tiltunk bizonyos drogokat és miért teszünk másokat legálisan elérhetővé? A felelősségteljes fűszívás miért bűntett, míg a mérsékelt borivás tolerálható, ha nem egyenesen támogatandó magatartásforma? Mi teszi különbözővé a fűszívót és a borivót? Nem a kockázatok. Nem az ártalmak. Az előítéleteken alapuló törvény azonban nem bizonyíték. Ez a darab arra sarkallja az embert, hogy újragondolja a droghasználókkal szemben táplált diszkriminatív hozzáállását.

2) Fogarasy Tamás – A Drogtörvény Elszigetel

 

Ez a kép a Pink Floyd örökzöld albumára, A Fal-ra emlékeztet. A kormányzatunk célja, hogy a drogproblémával szemben a büntetőjoggal harcoljon – azonban amit a probléma megoldásának terveztek, az mára a probléma részévé vált. Felépítettünk egy Falat félelemből és tudatlanságból, ami azoknak a marginalizációjához, stigmatizációjához és társadalmi elutasítottságához vezet, akik a leginkább a bőrükön érzik a drogfogyasztás ártalmait.

3) Kovács Tamás – Nem vagyok bűnöző


 

Mindig is úgy gondoltam, hogy a drogreform mozgalomnak átlagosabb, másképpen szólva törvénytisztelőbb emberekre van szüksége, hogy kijöjjenek a rejtekükből és felemeljék a hangjukat a tilalom ellen. Ez a poszter két fiatalt mutat be, hogy a sztereotípiákat a valósággal ellensúlyozza.

Sárosi Péter

 

Kategória: Hírek Témák: Drogprevenció, Drogszabályozás, Filmek, Magyar drogpolitika

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter