A poszter- és videópályázatunk legjobb darabjai
Örömmel jelentem, hogy rengeteg kiváló poszter- és videóanyag érkezett a TASZ-ba, amelyek úttörő módon mutatták be ezeknek a fontos témáknak a sokszínűségét. A zsűrinek nehéz dolga volt a legjobb három poszter és videó kiválasztásában. Mindig boldogságot okoz a legjobbak kiválasztása – és lehangol a többi elutasítása. Azoknak azonban, akik ezúttal nem nyertek, nincs okuk az elkeseredésre: minden jó anyagot fel fogunk használni, bármikor is érkeztek, hiszen egy jó célt szolgálnak!
Noha nagy számban kaptunk posztereket és videókat, néhány igen kiváló minőségű nem illeszkedett a pályázat céljaihoz. Talán amikor a drogokról beszélünk a legtöbben a prevencióra asszociálnak: hogyan rémiszthetjük el a gyerekeinket ezen szerek használatától? Nagyon sokan, akik nem olvasták el alaposan a pályázati kiírást, olyan posztereket küldtek be, melyeknek az elsődleges üzenete a „ne használj drogokat”, „a drogok rosszak”, vagy valami ehhez hasonló volt. Nem szeretném alulbecsülni a megelőzés fontosságát, de mindenkinek meg kell értenie, hogy ez a pályázat nem az olyan, félelmekre alapozott üzenetekre volt kíváncsi, amelyek a drogok, hanem amelyek a drogpolitikák nem kívánt ártalmait mutatják be.
Sajnos a zsűri nem tudta azokat a pályázati anyagokat értékelni, amelyek nem tettek eleget a pályázat szabályainak. Szeretném hangsúlyozni, hogy ez nem jelenti azt, hogy nem ismertük el ezeknek az alkotásoknak a művészeti értékét, de azért indítottuk ezt a pályázatot, hogy egy nyilvános kampányhoz szerezzünk anyagokat, a következő egyszerű üzenettel: a jelenlegi drogpolitikák nem működnek, változást szeretnénk. |
Kezdjünk a videókkal!
1) Körmendi Balázs – A tiltás nem működik
Ez a videó a South Park stílusú abszurd humort kombinálja a drogellenes háború negatív következményeinek könnyen emészthető információival. Azt tetszik benne nekünk, hogy megmutatja azt a szakadékot, ami a valóság és az ENSZ drogszabályozó ügynökségeinek elefántcsont-tornya között tátong, miközben kiemeli a két legfontosabb nem kívánatos következményét a jelenlegi drogpolitikáknak: az emberi jogok megsértését és az ártalomcsökkentés hiányát. Néhány zsűritag aggodalmát fejezte ki az utolsó jelenettel kapcsolatban, ahol az ENSZ épület összeomlik: talán sokan a New York két tornyának leomlására fognak asszociálni. Azonban én úgy gondolom, hogy ez a videó semmilyen értelemben sem támadó. Ez az épület szimbolizálja a nemzetközi drogszabályozási rendszernek a szerkezetét, amely a józan ész nyomása alatt omlik össze, mindenféle külső terrorcselekmény nélkül.
2) Turai Balázs – Egészségügyi Kockázatkezelés D-mollban
Tudod, hogy mitől nagyszerű ez a videó? Attól, hogy egyáltalán nem említi a drogokat vagy a drogpolitikát, az üzenete azonban nem is lehetne világosabb: a drogok veszélyesek, ha nem megfelelően használják őket, úgyhogy készítsünk fel mindenkit az ártalmak elkerülésére. Ez az egyetlen indokolható drogpolitikai megközelítés. Ha nem ezt tesszük, ha tagadjuk a valóságot, katasztrofális következményekhez jutunk.
3) Miha Ambroz – Óvatosan kezeld!
Ez a videó megmutatja az illegális drogpiac dinamikáját: a bűnözést, a bizonytalan minőséget, a piszkos pénzeket, a korrupciót, az erőszakot és a fertőzéseket. Ez egy kegyetlen világ, ahol a pénz kézből-kézbe vándorol és az emberélet értéktelen. Nincs benne se ellenőrzés, se szabályozás: mindenki harcol mindenki ellen. Az üzenet egyszerű: vessünk véget a tiltásnak és új irányelveket alakítsunk ki, amelyek a szolidaritáson és a tisztelen alapszanak. Nagyra értékeljük a profi minőségét a klipnek: televíziós vetítésre is alkalmas.
És most jöjjenek a poszter kategória győztesei!
1) Berki Beáta – Mi teszi őket mássá?
Ezt a posztert választottuk a legjobb versenyzőnek a poszter kategóriában, mert a jelenlegi ellenőrzésnek egy nagyon érzékeny pontjára tapint rá: miért tiltunk bizonyos drogokat és miért teszünk másokat legálisan elérhetővé? A felelősségteljes fűszívás miért bűntett, míg a mérsékelt borivás tolerálható, ha nem egyenesen támogatandó magatartásforma? Mi teszi különbözővé a fűszívót és a borivót? Nem a kockázatok. Nem az ártalmak. Az előítéleteken alapuló törvény azonban nem bizonyíték. Ez a darab arra sarkallja az embert, hogy újragondolja a droghasználókkal szemben táplált diszkriminatív hozzáállását.
2) Fogarasy Tamás – A Drogtörvény Elszigetel
Ez a kép a Pink Floyd örökzöld albumára, A Fal-ra emlékeztet. A kormányzatunk célja, hogy a drogproblémával szemben a büntetőjoggal harcoljon – azonban amit a probléma megoldásának terveztek, az mára a probléma részévé vált. Felépítettünk egy Falat félelemből és tudatlanságból, ami azoknak a marginalizációjához, stigmatizációjához és társadalmi elutasítottságához vezet, akik a leginkább a bőrükön érzik a drogfogyasztás ártalmait.
3) Kovács Tamás – Nem vagyok bűnöző
Mindig is úgy gondoltam, hogy a drogreform mozgalomnak átlagosabb, másképpen szólva törvénytisztelőbb emberekre van szüksége, hogy kijöjjenek a rejtekükből és felemeljék a hangjukat a tilalom ellen. Ez a poszter két fiatalt mutat be, hogy a sztereotípiákat a valósággal ellensúlyozza.
Sárosi Péter