• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A sorozathősök szinte sohasem másnaposak

Szerző: Kardos Tamás | december 8, 2010

Tweet

A 6 hét alatt elfogyasztott 836 ital csak 12 esetben okozott másnaposságot

Úgy tűnik, a szigetországban egyre inkább odafigyelnek arra, hogy a média és a tévéműsorok miként kezelik a drogkérdést. Nem sokkal azután, hogy a brit DrugScope megjelentette a droghírekben utazó újságírókhoz szóló útmutató kiadványát, az alkohol okozta ártalmak csökkentéséért küzdő Drinkaware szervezet kellemetlen adatokkal fordult a legnézettebb brit szappanoperák készítőihez.

A „binge drinking” vagyis a rövid idő alatti nagyivászat jelensége Európában leginkább Nagy-Britanniát és Németországot érinti. Beszédes adat, hogy Angliában egy átlagos szombati napon a sürgősségi osztályon kikötők 40%-a alkoholfogyasztással miatt kerül oda, ráadásul este 10 óra után ez az arány 70%-ra nő. A szakértők már évek óta kongatják a vészharangokat, hiszen a brit Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) adatai azt mutatják, hogy 1990-hez képest 2004-ben a 11-15 éves korcsoportban kétszer annyi alkohol fogyott, a lányok fogyasztása pedig azóta még tovább emelkedett. Részben ezért is próbálja David Nutt drogok ártalmaival foglalkozó szervezete felhívni a kormányzat figyelmét az alkohollal járó veszélyekre, ám ahogyan azt a szakértő egy napokban adott interjúban elmondta, bár a kormány szakértői tanácsadó testületet tart fenn, a tudomány álláspontja a legális szerekkel járó ártalmakról még akkor sem érdekli őket, ha azok túlmutatnak az illegális drogok egyénre és társadalomra gyakorolt kockázatain.

 

A Drinkaware új vizsgálatában egészen más úton közelít az alkoholkérdéshez. A szervezet a legnagyobb nézettségű brit szappanoperákban, az EastEndersben, a Coronation Streetben, az Emmerdaleben és a Hollyoaksban figyelte 6 héten keresztül az alkohol elődfordulását, és arra a meglepő eredményre jutott, hogy míg 383 jelenetben összesen 836 italt fogyasztottak a szereplők, mindössze 12 jelenetben fordult elő másnaposság. Az összes alkoholfogyasztó jelenet 1,5%-ra jutott egy másnaposság és kevesebb, mint 1% szemléltetett túlzott alkoholfogyasztással összefüggő betegséget, bűnözést, megbánást vagy antiszociális magatartást. Minthogy a sorozatokat 42%-ban 11-17 év közötti fiatalok nézik és utánozzák a látott viselkedési formákat, a Drinkaware aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a műsorokban alig tűnnek fel az alkoholfogyasztás negatív hatásai. A szervezet emellett találkozót sürgetett a szappanoperák rendezőivel és a sorozatokat sugárzó csatornákkal, hogy tanácsaik alapján megfelelőbben kerüljenek bemutatásra a kockázatos alkoholfogyasztási formák.

 


 

A rendezők, nem meglepő módon, úgy reagáltak, hogy ők szórakoztatni szeretnék a nézőket és nem óhajtanak bújtatott társadalmi célú hirdetéseket eladni nekik, illetve az alkohol hatásai helyett az egyes szereplők életére fókuszálnak. Az Emmerdale rendezője mindehhez hozzátette, hogy az idei évben egy a sorozatban szereplő taxisnak ittas vezetés miatt elvették a jogosítványát, egy másik szereplő pedig az alkoholizmus áldozata lett, ezért indokolatlannak érzi a kiragadott 6 hét alapján alkotott ítéletet.

A vita tehát már el is kezdődött, és ha esetleg hozzánk is elgyűrűzik, akkor alighanem másnaposságokban és borgőzös családon belüli erőszakban gazdag szappanopera jelenetek sora elé nézünk.

Kardos Tamás
Drogriporter
2010.12.08.

 

Kategória: Hírek Drogok: AlkoholArchívum: Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Büntetés helyett támogatást: józan gondolatok a drogvilágnapon

június 23, 2022 - Péter Sárosi

Jogunk van az asztalhoz ülni

február 16, 2022 - István Gábor Takács

Támadás a civil társadalom ellen

június 6, 2019 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter