A 6 hét alatt elfogyasztott 836 ital csak 12 esetben okozott másnaposságot
Úgy tűnik, a szigetországban egyre inkább odafigyelnek arra, hogy a média és a tévéműsorok miként kezelik a drogkérdést. Nem sokkal azután, hogy a brit DrugScope megjelentette a droghírekben utazó újságírókhoz szóló útmutató kiadványát, az alkohol okozta ártalmak csökkentéséért küzdő Drinkaware szervezet kellemetlen adatokkal fordult a legnézettebb brit szappanoperák készítőihez.
A „binge drinking” vagyis a rövid idő alatti nagyivászat jelensége Európában leginkább Nagy-Britanniát és Németországot érinti. Beszédes adat, hogy Angliában egy átlagos szombati napon a sürgősségi osztályon kikötők 40%-a alkoholfogyasztással miatt kerül oda, ráadásul este 10 óra után ez az arány 70%-ra nő. A szakértők már évek óta kongatják a vészharangokat, hiszen a brit Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) adatai azt mutatják, hogy 1990-hez képest 2004-ben a 11-15 éves korcsoportban kétszer annyi alkohol fogyott, a lányok fogyasztása pedig azóta még tovább emelkedett. Részben ezért is próbálja David Nutt drogok ártalmaival foglalkozó szervezete felhívni a kormányzat figyelmét az alkohollal járó veszélyekre, ám ahogyan azt a szakértő egy napokban adott interjúban elmondta, bár a kormány szakértői tanácsadó testületet tart fenn, a tudomány álláspontja a legális szerekkel járó ártalmakról még akkor sem érdekli őket, ha azok túlmutatnak az illegális drogok egyénre és társadalomra gyakorolt kockázatain.
A Drinkaware új vizsgálatában egészen más úton közelít az alkoholkérdéshez. A szervezet a legnagyobb nézettségű brit szappanoperákban, az EastEndersben, a Coronation Streetben, az Emmerdaleben és a Hollyoaksban figyelte 6 héten keresztül az alkohol elődfordulását, és arra a meglepő eredményre jutott, hogy míg 383 jelenetben összesen 836 italt fogyasztottak a szereplők, mindössze 12 jelenetben fordult elő másnaposság. Az összes alkoholfogyasztó jelenet 1,5%-ra jutott egy másnaposság és kevesebb, mint 1% szemléltetett túlzott alkoholfogyasztással összefüggő betegséget, bűnözést, megbánást vagy antiszociális magatartást. Minthogy a sorozatokat 42%-ban 11-17 év közötti fiatalok nézik és utánozzák a látott viselkedési formákat, a Drinkaware aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a műsorokban alig tűnnek fel az alkoholfogyasztás negatív hatásai. A szervezet emellett találkozót sürgetett a szappanoperák rendezőivel és a sorozatokat sugárzó csatornákkal, hogy tanácsaik alapján megfelelőbben kerüljenek bemutatásra a kockázatos alkoholfogyasztási formák.
A rendezők, nem meglepő módon, úgy reagáltak, hogy ők szórakoztatni szeretnék a nézőket és nem óhajtanak bújtatott társadalmi célú hirdetéseket eladni nekik, illetve az alkohol hatásai helyett az egyes szereplők életére fókuszálnak. Az Emmerdale rendezője mindehhez hozzátette, hogy az idei évben egy a sorozatban szereplő taxisnak ittas vezetés miatt elvették a jogosítványát, egy másik szereplő pedig az alkoholizmus áldozata lett, ezért indokolatlannak érzi a kiragadott 6 hét alapján alkotott ítéletet.
A vita tehát már el is kezdődött, és ha esetleg hozzánk is elgyűrűzik, akkor alighanem másnaposságokban és borgőzös családon belüli erőszakban gazdag szappanopera jelenetek sora elé nézünk.
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.12.08.