A TV2 műsora egyszerre próbál kedvet csinálni és elrettenteni, de a szakértői tanácsokat figyelmen kívül hagyja
A TV2 Aktív hétfő esti adásának főtémája a mefedron volt. A műsor szerkesztőnője a felkészülés során felvette a kapcsolatot a TASZ-szal és a Droginformációs Ártalomcsökkentő Társasággal, akik nemcsak a mefedronról, de a jelenség tálalásmódjával kapcsolatosan is hasznos tanácsokkal látták el. Ezek többségét mégsem sikerült megfogadni.
Ezúttal nem is magát a műsort elemeznénk ki, hanem a műsorban megszólaló egyik szakértő, Móró Levente véleményén keresztül mutatjuk be, hogy milyen kritériumok teljesülését tartaná a szakma fontosnak egy a drogokkal foglalkozó műsorban és ezzel szemben a média mire helyezi a hangsúlyt.
Elmondása szerint az egyik legfontosabb előzetes elvárása arra irányult, hogy a műsor ne csináljon kedvet a kipróbáláshoz, vagyis ne mint „új, erős, kokain-ecstasy szerű, olcsó, legális, internetről könnyen beszerezhető” drogként jellemezze a mefedront és ne csináljon bármely pszichoaktív szernek ingyenreklámot, ne ijesztgessen, ne misztifikáljon.
Mindezek tükrében mi az, ami a műsorban teljesült?
Lássuk a szakértőnek a műsorral kapcsolatosan megfogalmazott aggályait:
„Ehhez képest a riport totálisan hagyományőrzően lekövette a sztereotip, fecskendővel ijesztgetős, ingyenreklámozós, arctorzítós, rejtettkamerás, szenzációhajhász vonulatot.
• A bevezetőben mesterkélten hadonászó csávó a "csavarlazítót" emlegeti, ezzel remek tippet adva sokaknak egy, a szipuzáshoz konkrétan használható vegyszerről. Miért? Itt hangzik el először, hogy TELJESEN LEGÁLIS.
• A bevezetőben 4 másodperc alatt 4 fecskendő villant fel. Hogy kerül fecskendő egy mefedronos sztoriba? Miért kell fenntartani az a sablont, hogy minden drogot intravénásan használnak, és ha drogról van szó, akkor muszáj tűt és fecskendőt mutatni?
• A GHB-s cseppentő fiola, a kokaintéglák és a Nemzeti Kábítószerügyi Koordinációs igazgató bevillantása a diszkós képek közé szintén furcsa relevanciájú.
• "A mefedron ma az egyik legnépszerűbb kábítószer" – nem a legnépszerűbb (nincs róla adat, hogy ez kijelenthető lenne), és még csak nem is számít kábítószernek.
• Hogyan vállalná az arcát egy drogfogyasztó, amikor a fogyasztott szeréről szóló riportban hemzsegnek a fecskendők, a bilincs, a hordágy és a többi, amikhez köze nincs és így – érthetően – nem is akarna ezekkel azonosulni?
• Ingyenreklám a Dove-nak. Elhangzott a terméknév plusz hogy milyen jó hatású, hogy mennyibe kerül, és viszonylag felismerhetően meg lett mutatva mind a bevásárlóközpont, mind a bolt belseje is.
• "Olyan érzésed van, mint amikor életedben először bogyóztál" – ezen nagyot derültem, ahogy elképzeltem, hogy a magyarázat nélküli kábszerszlengszóról a kisméretű, darabos széklet nyúlszerű ürítésére asszociál az Ecstasy szinonimáit nem ismerő nézőközönség 😀
• "Egy kis bódulatért az életüket kockáztatják" – mekkora is a kockázat a mefedron népszerűségét, illetve az összesen 1(!) db, mefedronhoz kapcsolható haláleset arányát tekintve? Egy ejtőernyős vagy hegymászó vajon nem kockáztatja az életét?
• "A mefedron az egyik legdivatosabb partidrog" – minden bizonnyal, ha a média naponta ezt mondja róla, akkor tényleg divatos lesz. Pedig jelenleg még teljesen marginális használatú szer.
• A lemezlovas és a riporter is egyfolytában ismételgetik, hogy mennyire OLCSÓ a drog.
• "Hiába az egyre szaporodó halálesetek száma" – ez egy hatalmas közhely, mivel az idp előrehaladtával mindenféle haláleset száma csakis szaporodni tud – a halottak nem támadnak fel visszafordítani a statisztikát 🙂
• Az előző, mefedronra vonatkozó szöveg hangalámondása közben heroin-melegítés és fecskendővel szúrás fekete-fehér képsorai? Egy mefedron-riportban?
• "A fiatalok egy kis kábulatért bármire képesek" – ezt a mondatot egy sopánkodó nyugdíjas néni szájából tudom csak elképzelni.
• "Marhára addiktív" – ez egy szubjektív vélemény, más szerekkel és más fogyasztókkal való összehasonlítás nélküli nem állja meg a helyét önmagában (nem reprezentatív).
• "Az egyik legkellemesebb dolog amit az embere valaha is próbálhat" – ERÖS, hatékony, megéri a pénzét – szintén az ingyenreklám része.
• Az egész retorika: "mámor", "halálos méreg", "kábulat" stb. alapvetően leutánozza a téma korábbi sztereotip médiakezelésének (Kék Fény, Fókusz, stb.) stilisztikáját.
Könnyítésként: legalább a "könnyűdrogok áldozatait" bemutató képsornál Massive Attack: Teardrop c. száma szólt, ami az egyik legdrogosabb zenei genre, a "trip hop" alapműve. Könnyűdrogok nélkül tehát ez a szám se jöhetett volna létre! ;)”
Nemrégiben Zacher Gábort kérdeztem, mit szól ahhoz, hogy az egyik – szintén a TV2 által – készített műsorban, melyben őt is megszólaltatták, az a téves adat hangzott el, hogy a bólyi diszkóban történt GHB túladagolásban ketten életüket vesztették? A toxikológus biztosított arról, hogy az ügyben haláleset nem történt, majd hozzátette, hogy ő maga nem látta a műsort és nem is különösebben érdekli. E két TV2 riport azonban arra világít rá, hogy hiába nyilatkoznak bármit a terület szakértői egy adott droggal kapcsolatban, a média a kedve szerint alakítja a műsor mondanivalóját és örömmel él a kívánt hatáshoz szükséges bevett eszközökkel. Kívánatos lenne, ha nem a megszólított szakértőknek kellene harcolnia azért, hogy egy-egy műsor hiteles képet fessen le az általa választott témáról, hanem a szerkesztők megszívlelnék a tőlük kapott tanácsokat. Ez persze jelenleg csak utópia…
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.03.04.