Brit kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a legtöbb „randi erőszakhoz” az erőszaktevő nem az italba csempészett pirulákat használ, hiszen az alkohol maga a legveszélyesebb randidrog.
Brit kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a legtöbb „randi erőszakhoz” az erőszaktevő nem az italba csempészett pirulákat használ, hiszen az alkohol maga a legveszélyesebb randidrog.
A sajtót időről időre bejárják azok a figyelmeztetések, amelyek szerint a „szexuális ragadozók” különféle szedatív (nyugtató) hatású drogokat csempésznek a gyanútlan fiatal lányok italába (pl. ketamin, rohypnol), ettől a lányok elvesztik az öntudatukat, s a férfi kényére-kedvére azt tehet velük, amit akar. A londoni Törvényszéki Kutatóintézet munkatársai azonban nem elégedtek meg a nagyvárosi legendákkal, hanem utánanéztek a drogok és a nemi erőszak kapcsolatáról szóló bűnügyi adatoknak.
A kutatócsoport arról számolt be a Journal of Clinical Forensic Medicine c. tudományos folyóiratban, hogy 1014, 2000 és 2002 között nemi erőszak áldozatává vált személy testnedveinek elemzését tekintették át, hogy megvizsgálják a különféle drogok előfordulását. Az áldozatoknak csupán 2%-nál találtak azonban nyugtatókra utaló nyomokat. Ezután megvizsgálták annak a 319 személynek a teszteredményeit is, akik az erőszaktevés utáni 12 órán belül adtak mintát, amikor az alkohol jelenlétét még ki lehetett mutatni. Az eredmények szerint az áldozatok 32%-a fogyasztott elegendő alkoholt a támadás előtt ahhoz, hogy akár eszmélet- és memóriavesztést szenvedjen el (több mint 200 mg alkohol/100 ml vér). További 24%-nál találtak komoly részegségre utaló vér-alkohol szintet (több mint 150 mg/100 ml). A kutatók szerint ezek az adatok arra utalnak, hogy az italba csempészett szintetikus drogok helyett valójában az alkohol jelenti a randierőszak fő veszélyforrását.
S.P.
Kapcsolódó cikk a Médiamonitoron: