Az USA rákkutató intézete a kannabisz tumorok elleni hatásait méltatta … két hétig
Ezúttal nem egy magyar sajtóhírt vizsgálunk, hanem az USA Nemzeti Rákkutató Intézményét (NCI) és rajta keresztül az ország Egészségügyi Minisztériumát, melyek – bár biztosak nem lehetünk benne – látszólag a helyi és a kanadai kendermédia hatására léptek vissza a két héttel korábban tett, nem is különösebben merész állításuktól.
Történt ugyanis, hogy a fent nevezett intézet március 17-én frissítette álláspontját a kannabisz és a rák kapcsolatáról a honlapján. Köztudott, hogy a marihuánával folyó kutatások jelentős része a THC és más hatóanyagok rákos betegekre, illetve magukra a tumorokra gyakorolt hatásait vizsgálja, és számos kutatás ígéretes rákellenes szerként kezeli a kannabiszt, így időszerű volt, hogy az Intézet aktualizálja a témáról írt áttekintését.
2002-ben a gyógyászati marihuána és legalizátor szervezeteket magába foglaló Koalíció a Marihuána Újraosztályozásáért (CRC) petícióba foglalta a kannabisz gyógyászatban alkalmazható hatásat, melyet követően számos állam engedélyezte a gyógyászati kannabisz alkalmazását, valamint olyan jelentős szervezetek álltak ki a marihuána orvosi célú felhasználása mellett, mint az American Medical Association vagy az American College of Physicians. Ezek alapján többen úgy vélték, hogy a szövetségi intézmények közül elsőként az NCI is e szervezetek sorába lépett, amikor a honlapján a gyógyászati kannabisz potenciális előnyeiről írt a rákos betegek esetében, kiemelve annak hányáscsillapító, étvágynövelő, fájdalomcsökkentő és az alvás minőségét fokozó hatásait. Az NCI kitért arra is, hogy a kannabiszt a tiltólistára helyezése előtt évezredekig használták a gyógyászatban, emellett megjegyezte, hogy a tüneti kezelés mellett a marihuána alkalmazása a lehetséges közvetlen tumor-ellenes hatásaiért is ajánlható, majd röviden részletezte a kannabinoidok tumorokra gyakorolt működését. A kannabisz rákellenes hatásaival már mi is többször foglalkoztunk, de a fejlemény akkor válik igazán érdekessé, ha megfontoljuk, hogy az Egyesült Államokban a Schedule I. osztályába sorolt szereknek – ahol jelenleg a kannabisz is található – definíció szerint nincs elfogadott gyógyászati alkalmazása az USA-ban. Márpedig egy szövetségi intézmény most épp ennek az ellenkezőjét ismerte el!
Ahogyan az várható volt, a leírtak alig lépték át a mainstream média ingerküszöbét, inkább a kenderrel foglalkozó honlapok és a drogpolitikai szervezetek kommentálták a változásokat és értették meg a médiával a változások jelentőségét. A megállapításokra többek között felfigyelt az USA-ban már bő 40 éve a marihuána legalizálásáért küzdő non-profit NORML szervezet is és rövid cikkben üdvözölte az NCI megállapításait. Egy héttel később, március 29-én már a kenderkultúra iránt érdeklődők számára kultuszlapként tisztelt, kanadai Cannabis Culture honlapján is olvashattunk az NCI berkeiben lezajlott fejleményekről és ugyanekkor az MSNBC is tájékoztatott a hírről (a videót lásd lejjebb), melynek a végén a riporter reményét fejezi ki, hogy ez szép lassan a drogellenes háború végét jelentheti, ami nem működik.
És mit reagált minderre az USA Egészségügyi Minisztériuma és az NCI? A korábbi állásfoglalást átírva eltávolította a kannabisz tumor-ellenes hatásairól szóló részt és az e célból való alkalmazhatóságot, csak a tüneti kezelésben tapasztalható előnyeit tartotta meg. Így, szigorúan a tudomány nevében, a kannabisz a Schedule I. szerek csoportjában maradhat, az NCI szakembereit pedig alighanem némi továbbképzésben részesítik.
Kardos Tamás
Drogriporter
2011.03.30.