Megmenti-e a fiatalokat a DT-Program a kábítószerektől?
Működés közben ugyan még nem volt szerencsénk megtekinteni, de egy, a szerkesztőségünkbe juttatott ismertető alapján röviden utánajártunk, hogy mit is takar az a DrogTájékoztató-Program, amely prevenciós óráit online is hirdeti és már az alsó tagozatos általános iskolások számára is elérhető.
A program ötlete Barta András ex-rendőr fejéből pattant ki, aki tizenöt, szolgálatban töltött éve alatt arra a tapasztalatra jutott, hogy „egyre többen, egyre fiatalabb korban próbálnak ki különböző tudatmódosító szereket gyerekek”. A mikroközösség példájából levont tapasztalat ugyan ellentmond a Drog Fókuszpont évente szolgáltatott adatainak, melyek szerint az utóbbi tíz évben Magyarországon stagnált a drogfogyasztás, így a trendek ugyan igen, de a használat mértéke alig változott, de ez a legkevesebb. Barta a növekedést a téves információk terjesztésével magyarázta, és hogy a helyzeten változtasson, négy évet szentelt egy számítógépes program megírásának, amely a fiataloknak hiteles információkat nyújt a kábítószerekről. Ennek eredményeképpen született meg a DT-Program.
Mit is tartalmaz az előadás?
A diákoknak egy kiküldött szaktanár, egy előzetes egyeztetés alapján kiválasztott részt ad elő a 400 oldalas szöveg tartalmából, ami mintegy ötven drogot tartalmaz (ebben a hajnalka, a látnokzsálya, a csattanó maszlag és a mák tévesen az illegális drogok közé került), valamint az ezek használatára utaló magatartásváltozások, a vonatkozó jogszabályok és statisztikák felsorolását.
Vagyis – ha hihetünk a tartalomjegyzéknek – a diákok drogprevenció címén egy hatalmas adatbázissal szembesülnek, jobb esetben egy előadó, rosszabb esetben egy 130cm magas szekrény prezentációjában. Öröm az ürömben, hogy ez utóbbi 15 színben is megrendelhető…

a DT-szekrény működés közben
A készítő jó szándéka és segítési vágya aligha kérdőjelezhető meg, de úgy tűnik, hogy a gigantikus adathalmaz összehozásakor megfeledkezett egy nagyon is lényeges szempontról: az egészséges életmódra nevelésről és az olyan, használható minta nyújtásáról, aminek segítségével azok is elkerülhetik a problémás fogyasztóvá válás csapdáját, akiket a felsorolt 50 drog közül épp egy olyannal kínálnak, melynek a hatásait és jogi státuszát nem sikerült megjegyezniük. Ez alapján pedig nem világos, hogy mennyivel tud ez a program többet nyújtani a szintén a rendőrségtől származó „csak mondj nemet” üzenetű DADA programnál, vagy éppen a szintén innovatív technikára építő Interaktív Tábla prevenciónál. A tapasztalatok alapján az amerikai DARE programból származó DADA nem tud kézzelfogható eredményeket felmutatni a drogprevenció terén, vélhetőleg azért, mert a fiatalok a nemet mondás gyakorlásánál fogékonyabbak az olyan értékek és irányelvek elsajátítására, melyek alapján tudatos kontrollt tudnak gyakorolni az életük felett és nem csupán a drogoktól való tartózkodást, hanem az egészséges életmódot vagy éppen a legkülönbözőbb élvezetek irányába tanúsított mértékletesség eszményét helyezik előtérbe.
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.05.27.