A drogellenes világnap alkalmából a szakmai szervezetek felemelték szavukat a pályázati rendszer ellehetetlenítése ellen
A prevenció, kezelés, ártalomcsökkentés és rehabilitáció terén dolgozó szervezetek négy nagy szakmai szervezete a következő sajtóközleménnyel fordult a médiához a drogellenes világnap alkalmából:
Veszélyben a drogprevenció és a kezelés
A kábítószer-ellenes világnap alkalmából szeretnénk felhívni a nyilvánosság figyelmét arra, milyen áldatlan helyzetbe kerültek a kábítószer-fogyasztás ártalmait megelőző és kezelő civil szervezetek a kormány egy elhibázott rendelete miatt.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) 7/2009. (III.18.) rendelete értelmében a pályázati programok többsége várhatóan még az eddigiekhez képest is lassabban juthat majd pénzhez. Eddig is költői túlzás volt az ún. előfinanszírozás, mivel valójában a programok gyakran már hónapok óta működtek a tartalékaikból mire forráshoz jutottak. Félő, hogy ez a folyamat lesz most még lassabb és kiszámíthatatlanabb, mivel a civil szervezetek csak akkor pályázhatnak, ha rendelkeznek a pályázat megvalósításához elegendő és jellemzően jelentős megtakarítással. Még 25%-os előleget is csak különleges esetekben kaphatnak. Tisztában vagyunk vele, hogy manapság szinte minden szcénát, így a szociális terület egészét keményen érinti a válság, így mi sem lehetünk kivételek. Itt nem pusztán néhány civil szervezet megszűnése a tét, hanem az, hogy számos eddig főleg civilek által elvégzett állami és önkormányzati feladat válik gazdátlanná.
Néhány példa, a teljesség igénye nélkül:
• a drogprevenciós és egészségfejlesztő programok számos iskolában veszélybe kerülhetnek egy olyan időszakban, amikor a pedagógusokra egyre nagyobb nyomás nehezedik a különféle devianciák miatt
• kevesebb szenvedélybeteg kaphat segítséget a kezelőhelyeken, ahol kapacitás híján nem tudnak betegeket és hozzátartozókat fogadni, esetleg csak több hónapos várólistával
• ha a halmozottan hátrányos területeken mára már kialakult utcai szociális munkás jelenlét csökken és az utcán kevesebb droghasználóval sikerül kapcsolatba lépni, a közterek, parkok, játszóterek biztonságosabbá tételének feladatait ki veszi át?
• fogják-e bírni az önkormányzatok és a hagyományos ellátórendszer tagjai a gettósodott városrészekben rájuk zúduló bűnmegelőzési és közegészségügyi többletfeladatokat, amelyeket most nagy arányban végeznek civil szakemberek?
Amennyit rövidtávon a kormány megspórolhat a rendelet által, azt az adófizetőknek sokszorosan vissza kell majd fizetnie a kábítószer miatti halálesetek, megbetegedések és bűncselekmények növekvő száma miatt.
A szakmai szervezetek képviselői számos alkalommal kaptak ígéretet a minisztérium különböző rangú vezetőitől a probléma rendezésére – szóban. Áprilisban levélben fordultak az újonnan kinevezett szociális és munkaügyi miniszterhez e finanszírozási probléma sürgős orvosolása érdekében, aki – elismerve a felvetés jogosságát – kérésüket továbbutalta a Pénzügyminisztériumnak. Itt azonban az egyeztetési folyamat végleg elakadt, a PM-től semmilyen válasz nem érkezett. Alulírott szakmai szervezetek ezért a nyilvánossághoz fordulunk, remélve, hogy így sikerül megoldást találni erre a problémára.
Budapest, 2009. június 26.
Magyar Addiktológiai Társaság (MAT)
Ártalomcsökkentők Szakmai Egyesülete (ÁSZ)
Magyar Drogprevenciós és Ártalomcsökkentő Szervezetek Szövetsége (MADÁSZSZ)
Magyar Drogterápiás Intézetek Szövetsége (MADRISZ)