• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Elrettentés angol módra – Talk to Frank

Szerző: Kardos Tamás | március 2, 2009

Tweet

A Talk to Frank brit drogprevenciós kampány videója a füvezés nem kívánatos következményeiről

Továbbra is a drogprevenció témájánál maradva ezúttal külföldi médiát monitorozunk.
A tavaly indított, Talk to Frank névre keresztelt brit drogprevenciós kampány az év végén egy halott kutyával hívta fel magára a figyelmet, aki feltámadását követően rájött, hogy testét kokaincsempészésre használták. Elkészült az új videó, ezúttal marihuánafogyasztás témában.

A honlapot böngészve már decemberben feltűnt, hogy bár viszonylag kiegyensúlyozottan ismertetik a kannabisz hatásait, mégis teljesen mellőzik a brit kormány tudományos szakértői testületének (ACMD) állásfoglalását – ők többször is amellett foglaltak állást, hogy indokolatlan a marihuána átsorolása a veszélyesebb drogokat tartalmazó B osztályba – az új videó azonban nem hagy kétséget afelől, hogy a kampány elsődleges irányvonala az elrettentés.

A mostani kisfilm arra az ötletre épül, hogy egy házibuli keretein- és egy használó lelkivilágán belül mutatja be a füvezés lehetséges hatásait. Ezek a következők lennének: röhögés, kényszeres evés, beszédesség, vidámság, relaxáltság. Egy idő után azonban bekövetkezik a „borzalmas ellenhatás”  és megérkeznek a hívatlan vendégek, jelesül a hányás, a pánikroham, a paranoia és a memóriakiesés. A főhős kijózanodásakor pedig a következőket olvashatjuk:
„A törvény megváltozott. A kannabiszt átsorolták a B osztályú [veszélyesebb] drogok közé.”

 

 

Talk to Frank – Cannabis Side Effects

Valószínűsíthető, hogy ha a brit Lordok Háza a saját tudományos testületének javaslatára hallgatva a C osztályban hagyta volna a kannabiszt, akkor ez a videó meg sem született volna, de legalábbis kevésbé dramatizálta volna túl a nem kívánatos hatásokat.
Nem feledkezhetünk el arról ugyanis, hogy a marihuána fogyasztóinak csak kifejezetten csekély hányada él át pánikrohamot vagy a paranoiát (ez jobbára az örökletes mentális problémával rendelkezők vagy a tapasztalatlan, nem megfelelő környezetben használók körében fordul elő), a fű hányáscsillapító hatása miatt pedig a hányás végképp nem jellemző. A rövidtávú memória romlása – bár csak időlegesen – valóban bekövetkezik, ez azonban kevéssé befolyásolja egy buli élvezhetőségét – ha csak nem tanulni ment az illető a mulatságra.

Bár a videó ábrázolásmódja kétségkívül ötletes, a valósághoz akkor állna közel, ha az arányok is szemléltetve lennének. Egy realisztikusabb buliban 100 fogyasztóból, ha 1-2 ember küzdene paranoiával vagy pánikrohammal – ők a későbbiekben bizonyára kerülnék a kannabisz fogyasztását – míg a többiek számára valószínűleg csak élvezetesebbé válna az esemény.

A filmet érdemes lefordítani az alkohol nyelvére is, különösen a britek esetében, akiknél a nagy ivászat (binge drinking) az utóbbi években aggasztó méreteket ölt a fiatalok körében. A HVG (MTI) értesülései szerint Skóciában heti 45 fiatal halálát okozza a túlzott alkoholfogyasztás, az [origo] pedig egy korábbi cikkében arról tájékoztat, hogy Nagy-Britanniában egy átlagos hétvégén, a sürgősségi osztályon kezeltek 40%-a alkoholfogyasztással összefüggő okok miatt került be oda.

Hogyan is nézne ki akkor ugyanez a buli a brit kampány ábrázolásmódjával, ha nem egy joint meggyújtásával, hanem mondjuk egy üveg whisky kibontásával indulna?

A kezdeti oldottság, vidámság, beszédesség és táncos kedv után itt is becsöngetnének a hívatlan, ám sokkalta riasztóbb vendégek: az émelygés, a hányás, az agresszió, a depresszió, az öntudat- és önkontroll-vesztés, az ájulás, a nemi erőszak, a toxikológia és a saját hányásba fulladás.
Az alkoholivás nem kívánatos hatásainak ennyire drámai ábrázolásmódja joggal verné ki sokaknál a biztosítékot, és felháborodva hívnák fel a figyelmünket arra, hogy mértékletes fogyasztással ezek a tünetek és hatások mind elkerülhetőek.

Vajon nem lenne hitelesebb és célravezetőbb a túlzott dramatizálást a füvezés esetén is mellőzni és helyette inkább a mértéktartás eszményét népszerűsíteni?

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.03.02.

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Európai Unió, Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Az EU Bizottság az Európai Bíróság elé citálja Magyarországot a gyógyászati kannabisz ügyében

február 15, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter