• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Eurobarométer: hogyan gondolkodnak a fiatalok a drogokról?

Szerző: Péter Sárosi | július 13, 2011

Tweet

A magyar fiatalok több mint fele a tilalom ellenére is könnyen hozzájut a marihuánához

Az Európai Bizottság megrendelésére készült Eurobarométer felmérés keretében a fiatalok drogokhoz és drogpolitikához való attitűdjeit is vizsgálják. A legújabb Eurobarométer jelentés számos érdekes tanulsággal szolgál a számunkra – különösen, mivel az új dizájner drogokkal is foglalkozik. A vizsgálat során 2011 májusában 12 ezer, 15 és 24 év közötti fiatalt kérdeztek meg az EU 27 tagállamában, telefonos és web-alapú interjúk segítségével. 

A jelentést letöltheted itt!

A drogokhoz való hozzáférés

A legális drogok beszerzését a fiatalok minden EU tagállamban rendkívül könnyűnek találták: a magyar fiatalok 80 százaléka szerint “nagyon könnyű” alkoholhoz, 82 százaléka szerint dohányhoz jutni – ez nagyjából megegyezik az európai átlaggal. Tanulságos ugyanakkor számunkra a görög példa, ahol a legutóbbi Eurobarométer felméréshez képest jelentősen csökkent a fiatalok dohánytermékekhez és alkoholhoz való hozzáférése. Vajon mi magyarázza ezt a változást? A görög parlament 2008-ban fogadta el a kiskorúaknak a dohányfüsttől és alkoholos italoktól való védelméről szóló törvényt, és a kormány 2010-ben jelentősen növelte a cigarettára kivetett adókat. A legális kontroll-eszközök segítségével tehát a hozzáférés korlátozható – sajnos Magyarországon a dohánytermékekre kivetett adót a dohánylobbi két évre sikeresen befagyasztotta.

A magyarországi fiatalok 89 százaléka saját bevallása szerint még soha nem fogyasztott kannabiszt – és csupán 3 százalékuk vallotta azt, hogy az elmúlt évben is fogyasztottak. (Kérdés, hogy figyelembe vették-e, hogy Magyarországon jóval nagyobb a fűfogyasztók kriminalizációja és stigmatizácjója: egy telefonos interjú során például a magyarországi fiatalok jóval kevésbé mernék bevállalni saját fűfogyasztásukat, mint mondjuk a spanyol vagy holland sorstársaik…)

A viszonylag alacsony fogyasztási arány azonban nem jelenti azt, hogy a kannabiszhoz való hozzáférés nehéz lenne. Ugyanis a magyar fiatalok több mint fele szerint könnyű vagy nagyon könnyű kannabiszt szerezni, 18 százalékuk szerint a fű beszerzése viszonylag nehéz – és csupán 28 százalék találta nehéznek vagy nagyon nehéznek a beszerzést. Az elmúlt évben kannabiszt fogyasztó fiatalok természetesen jóval egyszerűbben jutnak hozzá fűhöz, mint azok, akik még sosem kísérleteztek ezzel a szerrel: európai szinten azon fiatalok, akik az elmúlt évben fogyasztottak füvet, 58 százalékban nagyon könnyűnek és 33 százalékban viszonylag könnyűnek találták a fűhöz való hozzáférést.

Legális dizájner drogok

A legális dizájner drogok fogyasztása a felmérés szerint Írországban terjedt el a leginkább, ahol a fiatalok 16 százaléka vallotta azt, hogy már fogyasztott ilyen szert, az Egyesült Királyságban, Lettországban és Lengyelországban szintén tíz százalék körüli értéket kaptak a kutatók. Magyarországon ellenben a fiatalok 2 százaléka vallotta azt, hogy kísérletezett már dizájner drogokkal.

Ennél is érdekesebb az, hogy miként jutnak hozzá az európai fiatalok a legális dizájner drogokhoz: több mint a felük (54 százalék) arról számolt be, hogy egy barátja kínálta meg először a szerrel, míg tízből hárman vásárolták meg boltból, és csupán 7 százalék rendelte meg az Internetről. Az idősebb fiatalok (21-24 évesek) körében jóval magasabb (41 százalék) azok aránya, akik szórakozóhelyen szerezték be a dizájner drogokat.

Magyarországon minden második legális dizájner drogfogyasztó fiatal a barátjától kapta a szert, és az európai átlagnál jóval magasabb (48 százalék) azok aránya, akik szórakozóhelyen, partin szerezték be azt – míg az Internetes beszerzők aránya a válaszadók körében nulla százalék volt. Tekintve az Internetes boltok gyarapodó számát és valószínűsíthetően gyarapodó forgalmát természetesen valószerűtlen, hogy a magyarországi fiatalok ne használnák az online megrendelést.

Tájékozódás a drogokról és azok hatásairól

Az Eurobarométer azt is megtudakolta a fiataloktól, hogy vajon milyen forrásból szerzik ismereteiket általában az illegális droghasználattal kapcsolatban – a válaszadók három információforrást nevezhettek meg. A magyar fiatalok európai összehasonlításban is igen magas arányban szereznek információkat az Internetről (75 százalék), az EU listáján a hatodik helyen állunk ebből a szempontból. Sajnos az nem derül ki, hogy vajon ezek az online információforrások mennyire hiteles ismereteket adnak át. A tömegmédia mérsékelt szerepet kap a magyar fiatalok tájékozódásában: ötből egy fiatal tartotta azt fontos információforrásnak, de ezzel még mindig az EU-lista harmadik helyére kerültünk. Ötből szintén csak egy fiatal nevezte meg a szüleit mint információforrást. Ennél jóval többen (36 százalék) nevezték meg a barátaikat, 28 százalék pedig az egészségügyi szakembereket.

Az Eurobarométer arra is külön rákérdezett, hogy vajon honnan tájékozódnak a fiatalok a drogok hatásairól és kockázatairól. Érdekes, hogy európai összehasonlításban az első helyre kerültünk azon fiatalok aránya szempontjából, akik az iskolából szerzik be az ezzel kapcsolatos ismereteiket: nálunk a válaszadók legnagyobb része (65 százalék) az iskolát nevezte meg az egyik fő információforrásnak, míg az európai átlag 41 százalék volt. Vajon ennyire elégedettek lennének a magyarországi fiatalok az iskolai prevencióval? Vagy valamilyen módszertani hiba magyarázza ezt az eredményt? A jelentés nem ad magyarázatot. A második helyen itt is az Internet (46 százalék) áll, a harmadik helyre pedig a médiakampányok kerültek (39 százalék). Érdekes az is, hogy 15 százalék nevezte meg a rendőrséget mint információforrást – vajon a DADA programokra gondoltak?

A drogok kockázatai

A magyarországi fiatalok európai összehasonlításban is veszélyesnek tartják a rendszeres fűszívást: 78 százalékuk szerint “nagyon veszélyes”. Nálunk csak a ciprusi fiatalok tartják veszélyesebbnek azt (81 százalék). Az alkalmi kannabiszfogyasztást ugyanakkor csupán a magyarországi fiatalok 27 százaléka tartotta nagyon kockázatosnak, 26 százalék pedig alacsony kockázatúnak. Még mindig kevesebb fiatal tartja nagyon veszélyesnek a rendszeres alkoholfogyasztást (76 százalék) – holott tudjuk, hogy a rendszeres alkoholfogyasztás élettani és társadalmi hatásait tekintve is jóval nagyobb ártalmakat okoz. Európai szinten is viszonylag kevés (40 százalék) fiatal tartotta ugyanakkor nagyon veszélyesnek az alkalmi Ecstasy-fogyasztást.

Tiltani vagy legalizálni?

Az európai fiatalok nagy része (59 százaléka) szerint a kannabiszt továbbra is tiltani kellene – míg 39 százaléka a legalizáció valamely formáját tartaná kívánatosnak. A magyarországi fiatalok körében a legalizáció támogatóinak aránya még jóval kisebb (27 százalék). Ezen belül a legális szabályozást pártolók aránya (23 százalék) jóval nagyobb, mint azoké, akik korlátlanul elérhetővé tennék a füvet mindenkinek (3 százalék). Ellenben Hollandiában a fiatalok 52 százaléka szerint a kannabiszt legálisan kellene szabályozni, 13 százaléka szerint korlátozás nélkül kell elérhetővé tenni.

Természetesen óriási különbség van azok között a fiatalok között, akik az elmúlt évben fogyasztottak kannabiszt, és azok között, akik nem. Az előbbi csoport európai szinten is nagyobb arányban támogatja a kannabisz legális szabályozását (64 százalék) vagy korlátlan legalizációját (18 százalék), mint az utóbbi csoport (25 és 2 százalék).

A legális dizájner drogokkal kapcsolatban a magyar fiatalok európai összehasonlításbna meglepően liberálisan gondolkodnak: 17 százalékuk szerint legálisan kellene szabályozni azokat, és 35 százalék csak akkor tiltaná be őket, ha az egészségügyi ártalmaik bizonyítást nyernének.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Archívum: Drogpolitika, Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter