• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

„FÜST”

Szerző: Kardos Tamás | április 13, 2006

Tweet

„Függőségekről a Sajtóban Tréning” címmel zajlott le az első, újságíróknak készült drog témájú képzés program, mely a drog-kérdés árnyaltabb és depolitizált bemutatásáért jött létre. A programról a szervezőt, Barna Erikát kérdeztük.

„Függőségekről a Sajtóban Tréning” címmel zajlott le az első, újságíróknak készült drog témájú képzés program, mely a drog-kérdés árnyaltabb és depolitizált bemutatásáért jött létre. A programról a szervezőt, Barna Erikát kérdeztük.
 

 

„A program legfontosabb célja, hogy a drogszakma és az újságírók közötti együttműködést segítse, figyelembe véve azt az ismert kutatási eredményt, miszerint a magyar társadalom leginkább a drogfogyasztókkal szemben kirekesztő, s mely szerint a szenvedélybetegségek/szenvedélybetegek hazai megítélésének alakulásában kiemelkedő szerep jut a tömegkommunikációnak”. Foglalta össze a mai sajtótájékoztatón a program célkitűzését Barna Erika.

 

A március 30. és április 1. között, Soboron, az Első Magán Addiktológiai és Egészségközpontban megtartott tréningen a Népszabadság, a Magyar Narancs, a Nők Lapja, a Maxima, a Női Blikk, a Fókusz (RTL Klub), az Aktív (TV2), a Kék Fény (MTV1), a 12+ (MTV), az ATV Híradó, az Index, az Origo, a Manager Magazin, a Magyar Rádió, és a RádióC egy-egy munkatársa vett részt.

 

A résztvevők

 

A programot a pécsi székhelyű HÍD Alapítvány szervezte, az ICSSZEM, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet és a TASZ támogatta.  A három napos tréning az ismeretátadás mellett helyzetgyakorlatokon és csoportos foglalkozásokon keresztül törekedett a drog témájú újságírással kapcsolatos felelősség érzésének felkeltésére, és a hiteles tájékoztatáshoz elengedhetetlen differenciáltabb hozzáállás kialakítására.

 

A program célkitűzéseit, különösen a sajtó drogtémájú megnyilvánulásainak differenciáltabbá tételét, a stigmatizálás megszüntetését és a tudományos tényeken alapuló tájékoztatást a TASZ kiemelten fontosnak tartja, ezért is indítottuk el Médiamonitor programunkat egy évvel ezelőtt. A tréningre előadóként a TASZ elnöke és a Médiamonitor program koordinátora is meghívást kapott, melynek nagy örömmel tettünk eleget.

 

 

Hotel Renascor

 

 

A tréningnek a Hotel Renascor, Magyarország „Első Magán Addiktológiai és Egészségközpontja” adott otthont, Soboron. Alkohol és kábítószerproblémák terápiáját végzik itt, exkluzív körülmények között. A gyógyszeres, pszicho- és szocioterápiás kezelések mellett, kalandterápiát, wellness és szabadidős programokat is alkalmaznak.  A térítési díj összege a szállodai és terápiás szolgáltatások jellegétől függően napi 10 000-20 000 Ft között alakulhat.

 

A mai napon megalakult a „FÜST Sajtóklub”, vagyis a „Szenvedélyes Újságírók Klubja”, amely időről időre a szenvedélyekkel kapcsolatos egy-egy jelenség körüljárását tervezi. Az első ilyen téma a kodependencia lesz, mondta el Rácz Zsuzsa, a FÜST stáb tagja a mai sajtótájékoztatón.

 

Barna Erika a program szakmai koordinátora, a Petőfi Rádió Drogér(i)a című műsorának szerkesztője a Drogriporternek elmondta, hogy a résztvevők visszajelzései nagyon kedvezőek voltak, így a programnak mindenképpen lesz folytatása. A jövőben az első tréningből még kimaradt országos és vidéki médiumok bevonását is tervezik. Úgy érzi, annak a munkának, amit munkatársaival együtt a Petőfi Rádió Drogéria című műsorával évekkel ezelőtt elkezdtek, ez a tréning volt a gyümölcse.

 

A tréningeken az újságírók közösen ajánlásokat is megfogalmaznak, mely alapját képezheti egy drog-sajtó szakmai kódexnek is. Ilyen alapelvként fogalmazódott meg már most az árnyaltság szükségessége, valamint a drogpolitikai témák szakmaisága, vagyis az, hogy a drog kérdés ne a politika játékszere legyen csupán. A szakembereknek és maguknak az érintetteknek kell a legnagyobb teret engedni.

 

Szintén megtudtuk Barna Erikától, hogy a tréningek során nem csak a sajtó felé támasztott minőségi és etikai követelményeket dolgozzák ki, de a jobb együttműködés érdekében a „drogszakma” felé is megfogalmazzák saját kéréseiket. A „szakmának” is meg kell tanulnia bánni a médiával, a „szakértőknek” meg kell tanulni hatékonyan kommunikálni álláspontjukat, de nyitottabbá is kell válniuk, ha azt akarják, hogy a közönség megismerje munkájukat. A nyilatkozatoknál a szakembereknek arra is oda kell figyelnie, hogy mely műfajról van szó: hogy milyen hosszú lesz például a műsor, mely célcsoportnak szól stb. A hatékonyabb együttműködés beindításának első lépéseként az újságírók szakmának szóló javaslatait megkapják a szervezetek.

Úgy gondoljuk egy nagyon jelentős kezdeményezés sikeres kezdetének vagyunk tanúi. A folytatás a drogszakmán és az újságírókon múlik.

 

Takács István Gábor

2006. április 12.

Kategória: Hírek Archívum: Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Drogriporter Szabadegyetem – Ayahuasca

december 22, 2022 - István Gábor Takács

Elfeledett gyermekek – Beszélgetés Hoffmann Katával és Frankó Andrással

november 29, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter