• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Helyzetfelmérés a KKB ülésén

Szerző: Kardos Tamás | október 11, 2007

Tweet

Majdnem duplájára nőtt a heroin-túladagolások száma az elmúlt évhez képest.

Majdnem duplájára nőtt a heroin-túladagolások száma az elmúlt évhez képest.
 

 

A drogpolitikai kérdéseket a minisztériumok között egyeztető Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság (KKB) ülésére múlt hét csütörtökön került sor – amelyen ezúttal másodszor vettek részt a civil oldal által delegált képviselők, köztük a TASZ munkatársa. Az ülésen a Nemzeti Drog Fókuszpont képviselői bemutatták a készülő éves drogjelentés adatait. Ennek egy részét, az intravénás droghasználók körében a hepatitis C fertőzöttséget mérő kutatás eredményeit korábban már feltettük a Drogriporterre. A jelentés egy másik különösen érdekes fejezete a kábítószerekkel kapcsolatos halálozási adatokat tárgyalja: ebből kiderül, hogy míg 2004-ben összesen 8-an, 2005-ben 13-an, 2006-ban 22 haltak meg heroin-túladagolás következtében. Sajnos a jelentés nem ad támpontot abban a vonatkozásban, hogy mi lehet az oka ennek a növekedésnek. A sajtó korábban rendőrségi forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a növekvő halálesetek mögött a magyar feketepiacra beáramló szennyezett vietnámi heroin áll. A nyugat-európai tapasztalatok azt mutatják, hogy a túladagolások megelőzése lehetséges tréningek és gyógyszerek (Narkán) segítségével, illetve a szubsztitúciós terápia hozzáférhetőségének növelésével.

 

Paksi Borbála, a Budapesti Corvinus Egyetem Viselkedéskutató Központjának kutatója bemutatta a felnőtt népesség droghasználatával kapcsolatban készített 2007-es felmérés eredményeit. Nagy változásokra nem került sor a legutóbbi felmérés (2003) óta: 2001-ben a felnőtt lakosság 7,5%-a, 2003-ban 11,2%-a, 2007-ben pedig 11,2%-a próbált ki élete során valamilyen illegális drogot. Érdekes azonban, hogy a rendszeres droghasználók aránya csökkent a drogokat valaha kipróbálókon belül. Míg 2003-ban a valaha kipróbálók 3,9%-a fogyasztott az elmúlt évben és 1,4%-a az elmúlt hónapban, addig 2007-ben az éves prevalencia aránya 3,1%, a havi prevalencia aránya pedig 1,1% volt. Növekedett a leállt droghasználók aránya (61,9%-ról 72,3%-ra). Ami az egyes szereket illeti, a legtöbben – az összes illegális drogot használó mintegy 90%-a – kipróbálta már a kannabiszt. A kannabiszt kipróbálók 36,4%-a egyéb drogokat is fogyasztott már, mintegy 25%-uk Ecstasyt. Az elmúlt évben füvet fogyasztók több mint 70%-a dohányos.

 

Paksi beszélt egy másik kutatás eredményeiről is, amely a hajléktalanok körében mérte fel az illegális droghasználat előfordulását. Eszerint a hajléktalanok körében nagyjából ugyanolyan arányban terjedt el az illegális droghasználat, mint az általános népesség körében – ugyanakkor gyakoribb a rendszeres, problémás használók aránya. Ahogy a kutató fogalmazott, a hajléktalanok sokkal kisebb eséllyel képesek kilépni a rendszeres fogyasztásból, és nagyobb arányban használnak a kannabiszon kívül más szereket is.

 

Felvinczi Katalin, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet igazgatója a drogprevenciós programok akkreditációjának szükségességéről beszélt. Az NDI koncepciója szerint három minisztérium (SZMM, OM, EÜM) közös rendeletére lenne szükség egy ún. Drogmegelőzési Egészségfejlesztési Akkreditációs Bizottság felállításához. Ez a bizottság döntene arról, hogy egy bizonyos prevenciós program megfelel-e a szakmai kritériumoknak. Felvinczi szerint ma már viszonylagos szakmai konszenzus van azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy mik tekinthetők a sikeres prevenció kritériumainak: „kevéssé tűnik reális elvárásnak, hogy rövid távon a nemzeti szinten mért életprevalencia értékek markáns csökkenését várhatjuk önmagukban ezektől a beavatkozásoktól, azonban reális elvárás lehet a szerfogyasztás egyes csoportokon (pl. alacsony kockázatúak) belüli megjelenésének megakadályozása, az esetlegesen megjelenő szerhasználat késleltetése, a rendszeres szerhasználat gyakoriságának csökkentése, illetve a problémás, intenzív fogyasztási mintázat kialakulásának a visszaszorítása, a szövődmények előfordulási gyakoriságának csökkentése”. Az interaktív, holisztikus szemléletű, az adott színtér sajátosságait figyelembe vevő programokat akkreditálnák, amelyek nem kizárólag ismeretátadásból állnak, hanem a védő tényezőnek számító készségek kifejlesztéséből is. A bizottság ajánlását az egyes közoktatási intézményeknek nem lenne kötelező figyelembe venniük, ugyanakkor csak akkreditált prevenciós programok részesülhetnének pénzügyi támogatásban a kormány részéről.

 

A KKB a civil képviselők javaslatára három új napirendi pontot fogadott el, ezek a prevenciós, terápiás és ártalomcsökkentő szolgáltatások finanszírozásának kérdéseivel, a költségvetés helyzetével illetve az egészségügyi reform következményeivel foglalkoznak. Ezen kívül a civilek javasolták még, hogy a bizottság tárgyalja a Legfelsőbb Bíróság 1/2007. számú jogegységi döntésének következményeit, a büntetőjogi reform szükségességét – ez a pont is megszavazásra került.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Drogok: Heroin (opiátok), Pszichedelikus drogokArchívum: Ártalomcsökkentés, Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Finnországi útinapló

augusztus 27, 2023 - Péter Sárosi

Azok az eki-másnapok

augusztus 2, 2023 - Péter Sárosi

Miért függesztette fel Brit Columbia a drogfogyasztók üldözésének százéves emberkísérletét

március 22, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

Gyógyító tudatállapotok

szeptember 18, 2023 - Péter Sárosi

A kanadai kannabisz-legalizáció hatásai

augusztus 31, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter