A világon most először született ilyen döntés
Példátlan döntést hozott Mumbai Felső Bírósága, amikor elutasította kábítószeres vétségekért kötelezően kiszabandó halálbüntetést. A.M Khanwilkar és A.P Bhangale bejelentették, hogy az 1985-ben elfogadott Kábítószerek és Pszichoaktív Szerek Törvény 31A bekezdése, amely a kábítószer-kereskedelem bebizonyosodásának esetére kötelező halálos ítéletet ír elő, alkotmányellenes.
A Bíróság azonban tartózkodott a törvény elutasításától, így az ítéletet hozó bíróság számára csak lehetőség, de nem kötelező jellegű, hogy a 31A bekezdésben meghatározott mennyiségű kábítószerrel második alkalommal kereskedésen ért személyt mentesítse a halálbüntetés alól.
A döntéssel a kannabisszal való ismételt kereskedés miatt 2008-ban már halálra ítélt, kasmíri Ghulam Mohammed Malik némi haladékot nyert. Malikot a személyes körülmények és enyhítő tényezők figyelembe vétele nélkül ítélték halálra három éve. A Felső Bíróság mostani döntése a humánus drogpolitikáért küzdő Indiai Ártalomcsökkentő Hálózat (IHRN) petíciójára adott válaszként értelmezhető, melyben a szervezet túlzottnak és aránytalannak minősítette a drogkereskedelemért kiszabott büntetést.
A határozattal kapcsolatosan az IHRN ügyét vezető Anand Grover, az Ügyvédek Kollektív Egységének igazgatója megjegyezte: „a határozat jelentős haladást jelez a drogpolitikai és a halálbüntetés-ellenes kampányok számára. Pontosan meg fogjuk vizsgálni a döntést, hogy felmérjük, a halálbüntetés eltörlése – ahogyan azt a Legfelsőbb Bíróság a 303 bekezdéssel kapcsolatban tette – megfelelőbb lett-e volna”.
Szerte a világon jelenleg 32 országban írják elő a legsúlyosabb büntetést a kábítószerekkel és pszichotropokus szerekkel történő bűncselekmények esetén. Közülük 13 (közöttük a mai napig India is) halálbüntetést rendel el a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekre. Iránban és Kínában, ahol gyakori a halálbüntetés kiszabása, a kivégzettek túlnyomó többsége kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményt követett el. Tavaly májusban Szingapúr Fellebbviteli Bírósága helyt adott a halálbüntetés kiszabásának egy fiatal, heroint birtokló malajziai számára.
"Ez egy pozitív fejlemény, ami azt jelzi, hogy a bíróságok is kezdik felismerni az ártalomcsökkentés és az emberi jogok alapelveit a drogok vonatkozásában" jegyezte meg Luke Samson, az IHRN elnöke.
A döntést üdvözölte Rick Lines, az angliai központú, drogszabályozásra és az emberi jogokra specializálódott Nemzetközi Ártalomcsökkentők (IHRA) vezérigazgatója is. A szervezet jegyzi többek között a 2007-ben kiadott „Halálbüntetés kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekért: A Nemzetközi Emberi Jogi Törvények megsértése” című könyvet. Lines elmondta: „A Bíróság helybenhagyta országos szinten, amit a nemzetközi emberi jogi szervezetek már évek óta hangsúlyoztak – az, hogy a legfőbb drogtörvények elveszik a bíróságok mérlegelési lehetőségét, sérti a jogállamiságot. India jogi rendszere megerősítette, hogy egy büntetés kötelező előírása teljesen elfogadhatatlan. Ez pozitív példával fog szolgálni a régió igazságügyi hatóságainak számára, amely bővelkedik a drákói drogtörvényekben”.
A határozat hamarosan elérhető lesz a Lawyers Collective honlapján.
Kardos Tamás
Drogriporter
2011.06.17.