• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Kannabiszpont

Szerző: Péter Sárosi | május 31, 2010

Tweet

A Kék Pont virtuális kannabisz-ambulanciát nyitott

Bár Nyugat-Európában a prevenciós és ártalomcsökkentő szervezetek már régóta felismerték, hogy az illegális drogokat fogyasztó fiatalok hagyományos eszközökkel megközelíthetetlen részét viszonylag könnyen be lehet hálózni az Interneten, Magyarországon eddig viszonylag kevés online kezdeményezés született. Legalábbis ami a professzionális szervezeteket illeti, mert jegyezzük meg, hogy például a Daath.hu önkéntesekből álló szerkesztői stábja közben kitűnő grassroot cyber-ártalomcsökkentést folytat már hosszú évek óta, pénz és elismerés nélkül. A Kék Pont eddig is élen járt a civil szervezetek között az online prevencióban és ártalomcsökkentésben – ott van például a mertekletes.hu, amely a mértékletesség kultúráját hivatott terjeszteni a neten böngészők körében (a filmpályázatukról itt). Újabb projektjük ismét netes vizekre evez: a kannabiszpont.hu oldal azokat célozza meg, akik problémákat tapasztalnak meg a fűszívásuk miatt, azonban még nem jutottak el arra a pontra, amikor segítséghez folyamodnának. Ezt fontos előre leszögezni, ugyanis a liverpool-i székhelyű HIT drogambulancia hasonló oldala, a knowcannabis.org.uk elég sok támadást kapott feldühödött szülőktől, akik szerint a kampány csupán felkelti a fiatalok érdeklődését a drogok iránt. A kannabiszpont.hu NEM prevenciós oldal, hanem kimondottan azokhoz szól, akik már fogyasztanak füvet. 

Az eredeti ötlet egyébként nem az angoloktól, hanem a hollandoktól származik (mint elég sok jó ötlet ezen a területen), a Jellinek Központ munkatársai hozták létre az első virtuális kannabisz-ambulanciát. A május 31-én a Toldi Moziban tarott sajtótájékoztatón bemutatták a honlapot megálmodó egyik szakemberrel készített Skype-interjút, aki szerint az volt a projekt erőssége, hogy olyan fiatalokat szólított meg, akik gyakorlatilag láthatatlanok voltak az ellátórendszer számára. A kannabisz-fogyasztók Magyarországon a legtöbbször csupán a szülők, az iskola vagy éppen a rendőrség unszolására hajlandóak betenni a lábukat egy drogambulanciába, ez utóbbi esetben csak azért, mert ha nem teszik, akkor bíróság elé kell állniuk. Egy olyan országban, ahol két év börtönbüntetéssel fenyegetik akár egyetlen spangli elszívását is, nem csodálkozhatunk azon, hogy a fiatalok jóval kevesebb bizalommal viseltetnek a drogambulanciák iránt, mint Hollandiában – és a legtöbbször valóban nincs is szükségük segítségre. A kannabisz-fogyasztók között is vannak azonban szép számmal olyanok, akik önkéntes alapon szeretnék jobban kontrollálni a fogyasztásukat, vagy teljesen felhagyni vele, azonban soha nem mennének el egy kezelőhelyre. Mert macera és mert ciki, vagy nincs idő. Számukat a Kék Pont több ezerre becsli. Így tehát az online drogambulanciákra Magyarországon még inkább szükség van, mint Nyugaton, hiszen több az olyan fogyasztó, aki szeretne névtelen és arctalan maradni.

A Magyar Telekom támogatásának köszönhetően az oldalon regisztrált kannabisz-fogyasztók négy héten keresztül bejegyezhetik saját fogyasztásukat és a fogyasztással kapcsolatos problémáikat, a rendszer pedig különféle grafikonok segítségével próbál rámutatni a veszélyforrásokra illetve veszélyhelyzetekre, és tippeket kínál azok leküzdéséhez. Bár a knowcannabis.org.uk oldalon ártalomcsökkentő tippeket is találhatunk (bár elég vitathatóakat, lásd az UKCIA részletes kritikáját), ilyenekkel a kannabiszpont.hu-n nem találkoztam – pedig az EMCDDA legújabb ártalomcsökkentésről szóló kötetében például külön fejezet foglalkozik a kannabisz és ártalomcsökkentés viszonyával (pl. milyen módszerekkel lehet csökkenteni a fűszívás légzőszervi ártalmait). Lehetne arra is okítani a fiatalokat, hogy mik a kannabisz-fogyasztás hatásai az autóvezetésre, vagy éppen a terhességre és szoptatásra. És bár ez valószínűleg nagyobb anyagi és munkaerő befektetést igényelne, jó lenne, ha maga az oldal valódi virtuális drogambulanciává válhatna, a szó interaktív értelmében is. Ha például a 4 hetes időszak végén lehetőség lenne az eredményekről chat-en konzultálni szakemberekkel, az biztosan feldobná az oldal látogatottságát. Mindenesetre azoknak a fűszívó olvasóknak, akik nem félnek tükörbe nézni és szembesülni saját fogyasztásukkal, érdemes tenni egy kis virtuális kirándulást a kannabiszpont.hu oldalon – ha másért nem, hát az önismeret kedvéért.

 

Interjú Dr. Rácz Józseffel, a Kék Pont igazgatójával

A Kék Pont május 31-én bemutatja legújabb projektjét, amelyet a problémás fűszívók elérésére hozott létre. Miből áll pontosan ez a projekt és honnan jött az ötlet?

Két irányból jött az ötlet. Egyre több internet-alapú drogkezelő programmal találkozhatunk és egyre több szakmai közlemény jelenik meg ezekről, pl. egy összefoglaló tanulmányt az EMCDDA is kiadott 2009-ben az EU-ban működő programokról. A másik irány – amiért valójában ezek az oldalak is létrejöttek -, hogy vannak olyan problémás kannábisz-használók, akik ugyan már szembesülnek a szerhasználat miatti problémáikkal, de azokat vagy nem tartják olyan súlyosnak, hogy egy drogambulanciát felkeressenek, vagy eleve ódzkodnak az egészségügyi kezeléstől. Számukra az anonimitás, a könnyen és a nap 24 órájában elérhető program segítség lehet.

Mennyiben tükröz új szemléletet ez a projekt?

A cél a terápia: a viselkedésváltozás, azaz a problémás kannábisz-használat megváltoztatása az elszívott mennyiség csökkentésével vagy a szerhasználat abbahagyásával. A terápiában az online elérés az újdonság, a program egyes elemei a "valós", szemtől-szemben működő programokból épülnek fel, azaz a kognitív pszichoterápia egyes elemeiből. Ilyenek pl. a célkitűzés, a kannábisz-használat előnyei – hátrányai, a csökkentés vagy abbahagyás előnyei – hátrányai, a napi szívás – vagy a napi szer iránti sóvárgás – naplózása, a visszaesés megelőzése esetén teendő lépések. Fontos szerepet szánunk a fórumnak is, ahol a szerhasználók a programmal kapcsolatos tapasztalataikat oszthatják meg egymással.

Mik a fűszívással együtt járó leggyakoribb problémák?

Elsősorban a koncentrációs és memória-zavarok, ebből adódóan tanulmányi vagy munkahelyi, teljesítménybeli problémák, a szerhasználat kontrollálhatatlanná válása: azaz, pl. napközben, iskolában, munkahelyen is használja a szerhasználó a marihuánát. Abbahagyási próbálkozások esetén pedig akár elvonási tünetek is felléphetnek: ezek elsősorban fokozott idegességben, szorongásban, alvásproblémákban jelennek meg, a szer iránti sóvárgás mellett.

Milyen szolgáltatásokat kínál a kannabiszpont.hu, ezek hogyan segítik a fogyasztókat?

A korábban emlegetett, a kognitív pszichoterápiákból ismert modulok alkalmazásával, feladatokat kell a felhasználónak "megoldani": pl. a mindennapi életére vonatkozó célokat megfogalmazni, "döntési fát" készíteni a szerhasználat előnyeiről és hátrányairól. A legfontosabb modul a naplózás, a napi szerhasználat – vagy sóvárgás – rögzítése többféle szempont szerint (mikor, kikkel, milyen érzésekkel és gondolatokkal került sor a szívásra vagy jelentkezett sóvárgás). A felhasználó látja saját szerhasználatát heti vagy havi bontásban – összehasonlítva az általa, a program elején kitűzött célokkal. A program visszajelzéseket is küld a felhasználóknak.

Vajon reális elvárás-e, hogy a fogyasztók napi rendszerességgel rögzítsék a fogyasztási szokásaikat?

A külföldi tapasztalatok szerint igen, azzal a könnyítéssel, hogy lehetőség van az előző napi szerhasználat rögzítésére (ha pl. nem volt rá ideje), vagy elegendő, ha magának felírja valahova az elszívott szálak számát, és később rögzíti a naplóban.

Van-e lehetősége a fiataloknak személyes konzultáció során megbeszélni a fűszívással kapcsolatos problémáikat?

Az oldalon erre nincs lehetőség – vannak olyan programok, ahol előre tervezett módon lehet csetelni a segítővel. Nálunk nem, de a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Ambulancia szolgáltatásait bármikor igénybevehet.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Archívum: Ártalomcsökkentés, Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter