A drogfogyasztásról a Kék Pont Alapítvány szemüvegén keresztül
Januárban ajánlottuk a szegedi Dél-Magyar cikkét, amely a szülőknek adott hasznos tanácsokat arra az esetre, ha tudomást szereznek gyermekük drogfogyasztásáról. A NOL most szintén Sárosi Máriát, a Kék Pont békásmegyeri ambulanciájának munkatársát kérdezte a kezelési formákról és a rendőrség fogyasztók elleni fellépéseiről.
A cikk első részében (az ajánlónk írásakor további részek még nem voltak elérhetőek) a meginterjúvolt szociális munkás elmondja, hogy három különböző csoportba osztják a konzultációra jelentkezőket: vannak, akik elterelésre jelentkeznek, mások önkéntesen kérnek segítséget és a fogyasztók hozzátartozói is gyakran fordulnak az alapítványhoz tanácsokért.
Az interjúalany megerősíti, hogy a büntetőeljárás elkerülése miatt elterelésre jelentkezők többsége alkalmi, problémamentes fogyasztó, akikről – a személyes motiváció hiánya miatt – sejtik, hogy a hat hónapos konzultáció után folytatják a fogyasztást. Nekik gyakran érdekes történeteik vannak a rendőri gyakorlatról:
„A rendőrség néha nagyon megalázó helyzetbe tudja hozni az utóbb elterelésre jelentkezőket. Egyszer egy 16-17 éves srácot kaptak el egy diszkónál drogfogyasztásért, az éjszaka közepén csöngettek be a szüleihez, hogy lám, kit hoztak…"
A fő kérdés ezúttal is felmerült: Mit tegyen a szülő, ha rájön, hogy gyereke drogokat használ?
„A Kék Pontos segítő szerint fontos, hogy a szülő helyesen mérje fel a helyzetet, lehet, hogy nincs is akkora gond. De ha tényleg nagy a baj, az egyetlen dolog, amire a szülő törekedhet: hozza olyan helyzetbe gyermekét, hogy segítséget kérjen! Erre fájdalmas lehet szülőként törekedni, de hosszú távú segítség e nélkül nincs.”
További részletekér tásd az eredeti cikket!
Frissülés!
A NOL közzétette a cikk második részét is, amely belülről mutatja be a Kék Pont tűcsere programjának működését, házirendjét, a klienseknek kínált felvilágosító tanfolyamokat.
Kendőzetlenül beszél a fogyasztók életformájáról (például az illegális pénzkereseti módszereikről) és a tűcsere program rendőrséggel, illetve a ház lakóival kialakított kényes viszonyáról.
Kardos Tamás
Drogriporter
2009.04.22.
Az ügyészség véleményét a tűcseréről lásd itt.