• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Koka és kokain Latin-Amerikában (Hírsarok)

Szerző: Kardos Tamás | március 12, 2009

Tweet

Latin-Amerika országainak álláspontja a kokairtással kapcsolatban

A Hírsarok oldalán két napon belül két hír is megjelent, melyek a latin-amerikai kokainhelyzettel foglalkoznak. A Guardian-ról átvett cikk az Egyesült Államokból eredeztethető, tiltáson és irtáson alapuló stratégiát kérdőjelezi meg, míg a másik cikk az Európába és az Afrikába irányuló kereskedelemmel foglalkozik.

 

Az utóbbi írásból kiderül, hogy Nyugat-Afrikában egyre többen szállnak be az igen jól jövedelmező kokainbizniszbe és gyakorlatilag a teljes nyugati partszakaszon lefedett a hálózat kiépítettsége. A becslések szerint évente körülbelül 50 tonna kokain jut el elsősorban Európába Afrikán keresztül.

 

 
 

A mexikói partvidéken már arra is felfigyeltek, hogy a tengeren zajló kereskedelem jelenlegi módszerei a bálnák életét is veszélyezteti.

A Guardian cikk a dél-amerikai országok drogügyi szereplőinek álláspontját mutatja be azzal a drogellenes háborúval kapcsolatban, amelynek következtében csak Mexikóban mintegy 8000-en vesztették az életüket a drogkartellek és a hatóság közt zajló csatában, az utóbbi másfél évben. A vélemények önmagukért beszélnek:

César Gaviria, Kolumbia korábbi elnöke, a drogok visszaszorítását és a demokrácia népszerűsítését zászlajára tűző Latin-amerikai Bizottság társelnöke szerint "a drogok elleni harc kudarcba fulladt, hiszen soha egyetlen kitűzött célunkat sem sikerült megvalósítanunk. A megsemmisítésen, tiltáson és törvényenkívüliségen alapuló politikánk megbukott. A helyzet rosszabb, mint valaha."

 A bizottság szemléletváltást kezdeményez: a tagok nem az elnyomás, hanem a közegészségügy felől szeretnék megközelíteni a problémát, egyes drogok – például marihuána – esetében pedig a teljes legalizációt szorgalmazzák. A drogkereskedelemre és termesztésre vonatkozó lehangoló statisztikák, a folyamatos erőszak mind azt mutatják, hogy ideje lenne módosítani a Nixon elnöksége -azaz az 1970-es évek elején – elfogadott irányvonalon.

"Az Egyesült Államok politikája – amely szerint ha a nyersanyagot kiírtjuk, megszűnik a kereslet is – nyilvánvalóan megbukott Kolumbiában, Peruban és nálunk is"- jelentette ki René Sanabria ezredes, a bolíviai kábítószer-ellenes rendőrség parancsnoka. Az amerikai Brookings Intézet, illetve egy harvardi közgazdász, Jeffrey Miron által jegyzett tanulmány is hangsúlyozza a változtatás szükségességét.

 
 
 
 

A cikk említést tesz a tegnap kezdődött ENSZ Kábítószerügyi Bizottságának (CND) üléséről, mint olyan helyszínről, ahol sokat lehetne tenni a kokanövényre és kokainra irányuló stratégia megváltoztatásáért.
Evo Morales, Bolívia elnöke ezért már a CND ülés első napján mindent megtett. Felszólalásában elmondta, hogy ők nem a kokain, hanem a kokalevél kultúrájának megőrzéséért küzdenek, amelynek tekintélyes történelme van Bolívia kultúrájában. Bolívia jelenlegi helyzetét az USA-éhoz hasonlította abban a tekintetben, hogy jelenleg mindkét ország elnöki székében diszkriminált és marginalizált csoportok tagjai ülnek, ami korábban elképzelhetetlen volt. Reményét fejezte ki, hogy a megváltozott viszonyokat megfelelően ki tudják használni, és hogy Obama is újragondolja az USA kokainstratégiáját, amely alapvetően határozza meg Latin-Amerika országainak sorsát.

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.03.12.

Kategória: Hírek Archívum: Drogpolitika

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter