A konzervatív többségű litván parlament ki szeretné venni az ország nemzeti drogstratégiájából az ártalomcsökkentésre utaló ajánlásokat és előírásokat – ezzel kérdésessé válhat, hogy a litván drogfogyasztók a jövőben is részesülhetnek-e metadon terápiában vagy hozzájuthatnak-e steril fecskendőkhöz.
A konzervatív többségű litván parlament ki szeretné venni az ország nemzeti drogstratégiájából az ártalomcsökkentésre utaló ajánlásokat és előírásokat – ezzel kérdésessé válhat, hogy a litván drogfogyasztók a jövőben is részesülhetnek-e metadon terápiában vagy hozzájuthatnak-e steril fecskendőkhöz.
Az ártalomcsökkentő programok 10 éve sikeresen működnek az országban. Szakértők szerint ennek is köszönhető, hogy az országban a HIV-vírus előfordulása mindezidáig viszonylag alacsony maradt az intravénás droghasználók körében, míg a szomszédos, orosz fennhatóság alatt álló Kalinyingrádban, ahol ezek a szolgáltatások nem léteznek, a járvány katasztrofális méretűvé terebélyesedett. A kormányzat ez idáig megtagadott minden pénzügyi támogatást ezektől a szolgáltatóktól, így azok a helyi önkormányzatok és nemzetközi alapítványok szűkös pályázati kereteiből gazdálkodhattak.
Az ártalomcsökkentő módszerek egyébként teljes összhangban állnak az Európai Unió nemrégen elfogadott akciótervével és számos nemzetközi szervezet ajánlásával, amelyek kimondják, hogy a fertőzések és a drogfogyasztáshoz köthető egyéb kockázatok hatékony megelőzéséhez ezen módszerek alkalmazása elengedhetetlen. Így például az Európa Tanács ajánlása, az európai és közép-ázsiai kormányzatok részvételével tartott tavalyi dublini HIV-konferencia állásfoglalása és az ENSZ "A HIV megelőzés a drogfogyasztók körében" című álláspontja is. Az uniós drogstratégia kialakítását megelőző egyeztető fórum, az ún. Horizontális Munkacsoport ülésein Litvánia volt az egyetlen EU tagállam, amely az ártalomcsökkentés beillesztése ellen foglalt állást.
A litván parlament (Seimas) drogprevenciós bizottsága és annak munkáspárti elnöke mindezidáig nem vonták be a vitába sem az Egészségügyi Minisztérium munkatársait, sem az érdekelt civil szervezeteket. Ez utóbbiakat a kormánypárt azzal vádolja, hogy Soros György érdekeltségébe tartoznak, az ártalomcsökkentésről pedig azt állítják, hogy a hozzájárul a drogfogyasztás növeléséhez. Ez az állítás nem áll összhangban a tudományos bizonyítékokkal. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) 2004-ben kiadott jelentése 200 tudományos kutatás eredményeinek összevetésével arra következtet, hogy nincs meggyőző bizonyíték a tűcsere-programok bármilyen negatív hatásáról, ugyanakkor meggyőző bizonyítékok szólnak amellett, hogy a steril fecskendők terjesztése csökkenti a HIV/AIDS előfordulását az intravénás droghasználók között.
Április negyedikén 150 metadonfenntartó kezelésben részesülő drogfogyasztó levelet küldött a litván miniszterelnöknek és a parlament elnökének, amelyben azt kérik, hogy Litvánia nemzetközi kötelezettségvállalásainak megfelelően biztosítsák a litván ártalomcsökkentő programok további működését. A TASZ-t, a Kékpontot és a Dél-Magyarországi Ártalomcsökkentő Társaságot is magába foglaló Közép-Kelet Európai Ártalomcsökkentő Hálózat (CEEHRN) nemzetközi tiltakozó kampányt szervez a lépések ellen. A kampány részeként sikerült elérni, hogy az ENSZ WHO levelet küldjön a litvány parlamentnek, amelyben döntése megváltozatására kéri azt.
Tanulmány a litván ártalomcsökkentő programokról – letöltés (PDF)
A magyar civil szervezetek és szakemberek levele a litván parlamenthez – letöltés itt (Word) |