A túladagolások megfelelő programokkal hatékonyan visszaszoríthatók lennének – derült ki a TASZ által szervezett szemináriumon
“Megelőzhető halálesetek” címmel szerveztünk szemináriumot november 6-án, amelyen 60, az ország különböző részeiből érkezett szakember vitatta meg a heroin-túladagolások megelőzésének kérdéseit az Európai Ifjúsági Központban. A bevezető előadásból () kiderült, hogy a herointúladagolás az egyik fő haláloknak számít az európai fiatalok körében, és több droghasználó életét ragadja el minden évben, mint az AIDS. A HIV-megelőző programokkal ellentétben azonban a túladagolásokat megelőző ártalomcsökkentő programok és a velük kapcsolatos kutatás még gyerekcipőben jár. Az augusztusi 9 túladagolásos halálesetre felfigyelt ugyan a média és a politika is, azonban a reflexiók gyakran téves elképzeléseket tükröztek a túladagolásokkal kapcsolatban. Egyes politikusok megpróbálták úgy beállítani, mintha a büntetőjogi szabályozás enyhítése vezetett volna a tragédiákhoz – holott erről szó sincs. A 98-as szigorítást követő években például több ember halt meg évente herointúladagolásokban, mint jelenleg – az ilyen trendeket azonban mindig nemzetközi kontextusban kell nézni. A megelőzés egyik kulcsa az lehet, hogy a kutatások szerint a herointúladagolásokra többnyire társaságban kerül sor, így a droghasználók képzése és prevenciós eszközökkel való ellátása életmentő lehet. Ilyen eszköz például a naloxon, egy olyan gyógyszer, amelynek beadása blokkolja a heroin hatásait és visszafordítja a túladagolást. A megelőzés másik fontos eleme pedig az ellátórendszer fejlesztése, és különösen a fenntartó metadonterápiához való hozzáférés növelése.
Kováts Virág (Kékpont)
Kováts Virág (Kékpont) az augusztusi herointúladagolások hátteréről beszélt az elhunytak hozzátartozóival készült interjúk alapján. Bár adatvédelmi okokból csak keveset tudhatunk meg a személyes tragédiákról, van néhány közös elem, amely mindenképpen figyelemre méltó: főleg tapasztalt, hosszú ideje drogot használó, 30 év körüli fiatalokról volt szó, akik gyakran már több sikertelen kezelésen voltak túl, egyéb drogokat, így alkoholt, marihuánát és amfetamint is használtak, gyakran kombinálva azokat. A túladagolások az esetek többségében megakadályozhatók lehetettek volna, ha időben orvosi segítséghez jutnak – holott a tragédiákra ritkán került sor egyedül.
Shona Schonning (Eurázsiai Ártalomcsökkentő Hálózat)
Shona Schonning, az Eurázsiai Ártalomcsökkentő Hálózat (EHRN) munkatársa arról a jelentésről beszélt (), amelyet korábban a Drogriporteren már bemutattunk. Elmondta, hogy a kutatások szerint a droghasználók naloxonnal való ellátása költséghatékony beavatkozás, hiszen becsléseik szerint a szétosztott ampullák 0,4-0,8%-a megmenthet egy egyébként menthetetlen életet. Beszámolt arról, hogy ezek a programok már nem csak Nyugaton léteznek, hanem Kelet-Európa egyes országaiban, így például Oroszországban és Tadzsikisztánban, ahol a kezdeti eredmények biztatóak.
Dr. Csorba József (Nyírő Gyula Kórház Drogambulancia)
Mi a metadon? – Interjú Dr. Csorba Józseffel
Dr. Csorba József, a Nyírő Gyula Kórház drogambulanciájának (és az ország legnagyobb metadon-programjának) vezetője a hazai helyettesítő gyógyszeres kezelés helyzetéről beszélt. A pszichiáter szerint bár sok támadás éri a metadon-programokat azért, mert állítólag boldog-boldogtalannak osztják a gyógyszert, a vizsgálatok szerint a droghasználók még mindig a metadonterápiát tartják a legnehezebben hozzáférhető szolgáltatásnak. A metadon azért kerül a feketepiacra, mert igen nagy iránta a kereslet azon heroinfüggők részéről, akik nem jutnak be a korlátozott kapacitású kezelésbe. Egy naloxont és buprenorfint tartalmazó helyettesítő gyógyszer, a Suboxone hazai alkalmazása szintén szerepet kaphat a túladagolás-megelőzésben, hiszen ezt gyakorlatilag nem lehet túladagolni.
Kerstin Dettmar (Fixpunkt, Berlin)
Egy ehhez hasonló oktatófilmet láthattunk a szemináriumon
Berlinből érkezett hozzánk Kerstin Dettmer, a Fixpunkt nevű ártalomcsökkentő szervezet munkatársa, amely néhány éve kifejlesztett egy modell-projektet a herointúladagolások számának csökkentésére (). Ennek keretében elsősegély-tanfolyamokat szerveztek a droghasználóknak és hozzátartozóiknak, ezeken megtanították nekik, hogyan ismerhetik fel a túladagolásokat és hogyan viselkedjenek ilyen helyzetekben. A tréningen megtanították nekik a naloxon beadásának módját is, majd naloxonampullákkal is ellátták őket. Összesen 1615 embert képeztek ki 4 év alatt és 264 esetben osztottak ki naloxon-ampullákat. 105 esetben szereztek tudomást arról, hogy a naloxont felhasználták túladagolások megelőzésére. A tapasztalatok pozitívak voltak: bebizonyosodott, hogy a fogyasztók képesek arra, hogy felelősen, célnak megfelelően használják a gyógyszert. Bemutatta azt a oktatófilmet is, amelyet a Fixpunkt droghasználók bevonásával készített: ebben egy szimulált de életszerű túladagolásos eseten keresztül ismerhetjük meg a szükséges teendőket.
A kerekasztalbeszélgetés
A délutáni kerekasztalbeszélgetést Barna Erika (Kékpont) moderálta. A kormányoldalt Portörő Péter főosztályvezető-helyettes, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézetet (NDI) Felvinczi Katalin igazgató, Csorba József az ártalomcsökkentőket, Dr. Németh Zsolt ezredes a rendőri oldalt képviselte, az Országos Egészségügyi Pénztárat (OEP) pedig Grézló Orsolya. Megvitatták a naloxon-programok hazai bevezetésének lehetőségeit és korlátait. A szakemberek szerint a belövő-szobák megvalósítása hazánkban jelenleg távolibbnak tűnik, mint a naloxon-programoké, mind jogi, mind politikai okokból. A naloxon jelenleg már minden mentőautóban elérhető, azonban a szabályozás szerint csupán szakorvos adhatja be, és OEP támogatásban nem részesül. Ennek a helyzetnek a megváltoztatásához arra van szükség, hogy az ESKI (Egészségügyi Stratégiai Kutató Intézet) vizsgálatot indítson. Csorba szerint jogi kiskapukat valószínűleg ma is lehetne találni egy a németországihoz hasonló kísérleti program megvalósítására, amennyiben utcai megkereséssel foglalkozó szervezetek összefognának kórházakkal. Németh Zsolt szerint a rendőrség attitűdjeinek megváltoztatása sokat segíthet abban, hogy a droghasználók bátrabban vegyék igénybe a professzionális segítséget. A kormány részéről Portörő Péter elmondta, hogy nyitottak a naloxon-programok bevezetésére, amennyiben előzőleg felmérik ennek szükségességét. Ígéretet tett arra, hogy a Szociális és Munkaügyi Minisztérium pályázatot fog kiírni egy ilyen felmérés elkészítésére. A Baptista Szeretetszolgálat Utcafront szervezetének munkatársa elmondta, hogy nemsokár nyilvánosságra hozzák annak a kérdőíves vizsgálatnak az eredményeit, amelyek szerint a budapesti heroinfogyasztók nyitottak lennének a túladagolásokat megelőző tanfolyamokra.
Sárosi Péter