• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

“Nem is értem, miért hívják ezt Ecstasy-nak”

október 4, 2011 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Az Egyesült Királyságban az első MDMA-val végzett terápiás kísérletre készülnek a traumatizált betegek kezelésére

Bár a világ egyes országaiban már kutatták az utcai néven Ecstasy-ként elhíresült drog, az MDMA terápiás alkalmazásának lehetőségeit, az Egyesült Királyságban eddig nem végeztek hasonló kísérletet. Ez a helyzet most megváltozhat. David Nutt és Ben Sessa brit kutatók most engedélyt próbálnak szerezni ahhoz, hogy megismételjenek egy korábbi amerikai kísérletet, amelyben pszichoterápiát segítő szerként MDMA-át adtak olyan pácienseknek, akik korábban jelentős traumát szenvedtek el (poszt-traumatikus stressz szindróma, PTSD). A PTSD gyakori kísérő tünetei az alvászavarok, a dühkitörések vagy irritabilitás, a koncentrációs nehézség, a felfokozott „vészjelzés-készség”. Az amerikai kísérlet során 20 olyan PTSD-ben szenvedő alanyt választottak ki, akiket már legalább 19 éve kezeltek sikertelenül különféle gyógyszerekkel és terápiás módszerekkel. Közülük tizenkettőnek MDMA-t adtak, nyolcnak pedig placebót, ezt követően mindegyiküknek intenzív pszichoterápián kellett részt vennie. Ezt két hónapon belül megismételték. Az eredmény igen meggyőzőre sikeredett: a tizenkettőből tízen (83%) jelentős javulást tapasztaltak az állapotukban, míg a placebó csoportban jóval kevesebben (25%). A páciensek utókövetése során azt is megállapították, hogy egyetlen jelentős mellékhatást sem tapasztaltak.

“Érdekes módon sokan a kísérlet után azt mondták, hogy ‘nem is értem, miért hívják ezt Ecstasy-nak’ – mivel az élményt nem eksztatikusnak találták. Újra átélték a traumát. Nagyon nehéz és fájdalmas munka volt, de az Ecstasy segített nekik erőt adni ahhoz, hogy elvégezzék,” jelentette ki az amerikai vizsgálatot vezető kutató, Michael Mithofer. A hasonló kutatások tehát segítenek lebontani az ilyen szerekkel kapcsolatban a társadalomban – és nagyon sokszor a listára vevő hatóságokban – is élő sztereotípiákat és előítéleteket. Az USA-ban a PTSD előfordulási gyakorisága kb. 7-8%-os az átlagnépességben, háborús körülmények között ez a szám akár a 30%-ot is elérheti. Az MDMA terápiás alkalmazásának lehetőségeit így különösen kecsegtetőnek tartják azokban az országokban, ahol jelentős számú háborúban traumatizálódott veterán él – Angliában az afganisztáni veteránok kezelése jelentős kihívás az egészségügyi ellátórendszer számára. A PTSD Magyarországon is elterjedt, az MDMA lehetséges gyógyászati hatásait ugyanakkor az állam nem ismeri el. A téma kutatói megalakították a Multidiszciplináris Társaságot a Pszichedelikumok Kutatásáért, amelynek célja a hasonló szerek terápiás alkalmazásának feltárása. A Társaság márciusban konferenciát szervezett, azóta azonban nagy a csend körülötte.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Témák: Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI), Pszichedelikus gyógyászat, Stimulánsok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter