A német szövetségi államok arra kérik Angela Merkel kancellárt, hogy tegye hozzáférhetővé a függők számára az orvosilag felírt heroint az egész országban.
A német szövetségi államok arra kérik Angela Merkel kancellárt, hogy tegye hozzáférhetővé a függők számára az orvosilag felírt heroint az egész országban.
A Bundesrat elé terjesztett törvényjavaslat, amelyet 16 államból 13 biztosított támogatásáról, a jelenleg kísérleti szakaszban lévő heroinfenntartó programot országos méretűvé terjesztené ki és folyamatossá tenné. A német politikai döntéshozók még 2001-ben döntöttek úgy, hogy kísérletet tesznek a heroinprobléma egy új típusú, Svájcban már bevált kezelésével: a heroinfüggők egyéb kezelési formákra immunis kemény magja számára orvosilag felírt heroint biztosítottak az ország 7 városában. A program hatásvizsgálatát 2006-ban végezték el, meglehetősen pozitív eredménnyel: a résztvevők egészségi és szociális állapotában jelentős javulás mutatkozott, ráadásul az általuk elkövetett bűncselekmények száma is csökkent. A sikereken felbuzdulva a kormány kiterjesztette a programot, így jelenleg már mintegy 1500 függő részesül heroinfenntartó terápiában. Ez ugyanakkor még mindig csupán töredéke a Németországban élő, mintegy 120 ezresre becsült heroinfüggő népességnek.
Sabine Baetzing, a szövetségi kormány egyik drogügyi hivatalnoka a Deutsche Presse Agentur hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy a törvény következtében a fenntartó program résztvevőinek száma hamarosan 3500-ra emelkedhet. A programba továbbra is csak olyan függők kerülhetnek be, akiknél az egyéb kezelési formák (beleértve a metadon fenntartó kezelést) nem bizonyultak sikeresnek. Birgit Schnieber-Jastram hamburgi szociális miniszter szerint a heroinfenntartó program jelentősen hozzájárult a heroinnal kapcsolatos problémák csökkentéséhez az észak-német városban, mivel megtöri azt a láncot, amely a függőt kiszolgáltatottá teszi az illegális piactól. A törvényjavaslatot azonban ellenzi Angela Merkel pártja, a Keresztény-Demokrata Unió (CDU), amely bár már nem tagadja a programok jótékony hatásait, azok költségeire hivatkozva további kísérleti programok bevezetését szorgalmazza.
Sárosi Péter
Kapcsolódó cikkek:
Svájc: sikeres az ártalomcsökkentő politika