• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Neoliberális drogstratégia? (Magyar Nemzet)

Szerző: Kardos Tamás | október 26, 2009

Tweet

A Magyar Nemzet átvette Spiák és Szomor félremagyarázását a drogstratégiáról és levonta a konklúziót

A múlt héten a HírTV Rájátszás című műsorában Szomor Katalin és Spiák Ibolya kritizálta a készülő nemzeti drogstratégiát. A Drogriporter a műsornak szentelt cikkében tételesen kifejtette, hogy miért is voltak alaptalanok és tévesek a meghívottak állításai. Egy hét alatt mégis oda jutottunk, hogy a Magyar Nemzet már „neoliberális drogstratégiával” riogat.

 

A napilapnak a Webpatikus.hu oldalán olvasható cikke a HírTV műsorában elhangzottakat visszhangozza, így megismétli Spiák teljesen alaptalan állítását, mely szerint a stratégia „szemlélete nem megfelelő, hiszen nem a még egészséges embert állítja középpontba, hanem a függőkre alapoz. A tervezet ugyanis az ártalomcsökkentésre helyezi a hangsúlyt, vagyis inkább ingyen steril tűt és kábítószer-tartalmú gyógyszerrel való, életen át tartó úgynevezett fenntartást és még ennél is radikálisabb megoldásokat biztosítana a drogfüggőknek.”

 

 

 

 

A Kábítószerügyi Eseti Bizottságának Fidesz-es alelnöke vagy nem olvasta a készülő drogstratégiát, vagy tudatosan próbálja félremagyarázni. A drogstratégia tervezete három pillérből áll, melyek közül az első, a megelőzés (prevenció), amely közel tíz oldalon (16-24. old.) pontosan azt a kábítószert nem fogyasztó, „egészséges embert állítja középpontba”, amit Spiák hiányol. A megelőzéssel ellentétben az ártalomcsökkentés nem érdemelt ki egy önálló pillért a drogstratégiában, ahogyan azt a TASZ javasolta, csupán a második pillér részeként jelenik meg (30-31. old.). Fontosságát a stratégia a következőképpen indokolja: „a szerhasználattal összefüggő egyéni és közösségi ártalmak csökkentését, és a tartósan nehézségekkel küzdők és családjaik, hozzátartozóik szakszerű és az emberi méltóságot szem előtt tartó gondozását kell biztosítani. (…) Az ártalomcsökkentő szolgáltatások egyik legfontosabb célja a fertőző betegségek terjedésének csökkentése, mind injekciós, mind pedig szexuális úton. A másik cél a szűrésbe, illetve a szükség szerinti további ellátásokba irányítás.”

Spiák szerint erre azonban nincs szükség, akinél a primer megelőzés nem működött, az már úgyis menthetetlen. Hadd hulljon a férgese, ugye?
A képviselőasszony ráadásul nyitott kapukat dönget, amikor hiányolja a megelőzés családi és iskolai színterének kihangsúlyozását. Ha megnézzük, hogy a készülő drogstratégia a megelőzés célkitűzéseit mely színterekre tervezi, a következő listát találjuk:

– család;
– iskola;
– munkahely;
– szabadidő eltöltés helyszínei;
– Internet, más médiumok;
– gyermekvédelmi intézményrendszer;
– büntető-igazságszolgáltatás intézményei;
– speciális szükségletű csoportok
(Nemzeti Stratégia, 18. old.)

A megelőzés családi és iskolai színtere ennél előkelőbb helyre aligha kerülhetne. Vajon mit olvasott Spiák a drogstratégia helyett? 

 

Szomor Katalin kritikája legalább ennyire érthetetlen. Szerinte ugyanis a stratégia a „megengedő szemléletével és filozófiájával inkább még több teret ad a drogozásnak”.
Vajon az takarja a drogstratégia megengedő szemléletét, hogy a kábítószerfüggőkön olyan módszerekkel kívánna segíteni, melyek nemzetközi hatásvizsgálatok szerint is hatékonynak bizonyultak? A drogmentes világ víziójában ragadt Szomor szerint jobban tennénk, ha megszűntetnénk a fenntartó kezeléseket is, dacára annak, hogy a 2005-ben a WHO felvette a metadont a létfontosságú gyógyszerek listájára, mint olyan szert, mely alkalmas a drogabúzus hosszú távú kezelésére és hatékony szerepet tölt be a HIV-prevencióban.

Szomor a következőkkel utasítja el a fenntartó kezelést: „A függőség ugyanis egy egész életet tönkretesz, hiszen komoly pszichiátriai betegségeket is okoz, így amellett szinte lehetetlen dolgozni, családot alapítani és gyermeket nevelni”.
Érdekes módon éppen a fenntartó kezelésbe került ópiátfüggők azok, akiknek egészségi állapota és életminősége javulni kezd, és újra munkába tudnak állni, ami a társadalomba történő visszaintegrálódásuk legfontosabb mozzanatát is jelenti. Ugyanez mondható el a heroinfenntartó programok klienseiről is, amelynek bevezetése, Szomor állításával ellentétben nem szerepel a drogstratégia tervezetében.
Talán éppen a sikeres fenntartó programok miatt bélyegzi Szomor neoliberálisnak Svájc és Hollandia drogpolitikáját, melyeket a „drogfogyasztó életvitelt támogató” szemléletmód mintáinak titulál. Természetesen sem Hollandiának, sem Svájcnak nem célja, hogy minél több polgára fogyasszon drogokat, azonban felismerték, hogy a puszta tiltás és a drogmentességre nevelés nem oldja meg a problémákat. Svájc a heroinfenntartás európai úttörője, az országban 15 éve működnek a fenntartó kezelések, melyek sikerességét mi sem bizonyítja jobban, hogy a tavaly decemberi népszavazáson a voksolók 68%-a szavazott a fenntartó programok meghosszabbítása mellett.
Hollandia drogpolitikáját a kannabisszal kapcsolatos toleranciája tette híressé, ám ennek eredményeiről Szomor nem beszélt. Pedig egy összehasonlító tanulmány rámutatott, hogy Amsterdamban kevesebben és alacsonyabb hatóanyag-tartalmú marihuánát szívnak, mint a hasonló méretű, ám teljes tiltást gyakorló San Franciscóban. Ugyanakkor a tilalom következtében San Francisco dílerei gyakran más, veszélyesebb szerekkel is kínálják a vásárlót, míg Amsterdamban, a coffee shop rendszernek köszönhetően ez sokkal ritkább.

Spiák és Szomor láthatóan nem hajlandóak elfogadni, hogy a nemzeti drogstratégiának egy olyan komplex dokumentumnak kell lennie, amelynek a szerhasználattól (még) mentes fiatalok mellett a korai felismeréssel és az aktív fogyasztók gondozásával is foglalkozik.

Miután a Rájátszásban Spiák már első megszólalásában támadni kezdte a drogstratégiát, a műsorvezető egy nagyon kézenfekvő kérdést tett fel:
"Nem lehet a betegre és az egészségesre egyszerre figyelni?”
A kérdést a meghívottaknak nem sikerült megválaszolnia a kamerák előtt, de biztosak lehetünk benne, hogy pártállásukat félretéve, a lelkük mélyén ők is belátják, hogy a drogstratégiának pontosan ez a feladata.

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.10.26.

 

Kategória: Hírek Archívum: Ártalomcsökkentés

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Fókuszban a környezet: a megelőzés és ártalomcsökkentés jó gyakorlatai nagyvárosokban

december 5, 2022 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter