Ismertető a „Kábítószerek Nélküli Város” nevű leszoktató programról és az azt övező szakmai vitáról
Érzékletes beszámolót nyújt a Dehir/MTI írása az Oroszországban még mindig elterjedt és széles körben támogatott, szovjet típusú, úgynevezett narkológiai kezelésről, amely a kábítószerfüggőket pszichoszociális segítségnyújtás és rehabilitáció nélkül, puszta detoxikációval kívánja gyógyítani.
Az úgynevezett kezelés során a betegek tömött szobák emeletes ágyain, kínok között várják, hogy a kábítószer kiürüljön a szervezetükből, ez azonban önmagában nem jelenti a függőségtől való megszabadulást. A drogfüggőség ugyanis jóval összetettebb jelenség, mint egy biológiai tünethalmaz. Augusztusban a tekintélyes brit orvosi szaklap, a The Lancet bírálta azokat az elterjedt függőségmodelleket, amelyek csupán morális dimenzióban, viselkedészavarként kezelik a betegséget, illetve a másik végletet, amely a jelenségnek csak a neurobiológiai oldalára koncentrálnak. A szaklap egy olyan modellt támogat, amely a betegséget egy komplex problémaként kezeli, amiben a genetikai, neurobiológiai és szociális tényezőknek egyaránt szerepe van, ezért a kezelésben csak sokoldalú megközelítésen alapuló ellátás lehet sikeres.
Hasonló kritikát fogalmaz meg a cikkben a Human Rights Watch egyik vezető munkatársa, aki az oroszországi kábítószerhelyzettel és annak kezelésével kapcsolatos vizsgálatban vett részt. Diederik Lohman figyelmeztet, hogy önmagában a kábítószer megvonása nem vezet tartós gyógyuláshoz. Szintén a méregtelenítés elképzelésen alapul a Szcientológia Egyháznak a tehetősebb családok drogfüggőire szabott Narconon programja, amely első lépésben több órás szaunázásokkal és az ajánlott vitaminadag sokszorosának bevitelével kívánja meggyorsítani a detoxikációt, ami komoly veszélyt jelent a legyengült szervezet számára, ugyanakkor hatékonyságát semmilyen tudományos bizonyíték sem támasztja alá. Érdekesség, hogy a kezelést sok országhoz hasonlóan Oroszország is betiltotta.
A Dehir írása még további kritikákon keresztül mutatja be a narkológiai kezelés visszásságait és külön kitér Viktor Ivanov, az orosz állami kábítószer-ellenes program irányítójának álláspontjára, aki támogatóan nyilatkozik a Kábítószerek Nélküli Város nevű leszoktató programról. Informatív és olvasmányos írás született, amit minden érdeklődőnek ajánlunk.
Kardos Tamás
Drogriporter
2011. 09. 28.