Kortárs segítő programot vezettek be Pakson a szenvedélybetegségek visszaszorításáért
A HVG cikke bemutatja, hogy a paksi KEF, a szcientológusok prevenciója helyett, milyen kortárs segítő programot alkalmaz.
„Közismert tény, hogy a serdülőkorú fiatalok szívesebben hallgatnak barátaikra, kortársaikra, mint az intelmeket szajkózó felnőttekre. Az útjukat kereső fiatalokkal kortársaikon keresztül könnyebb szót érteni. Ezen alapul a kortárssegítők rendszere, amely a híd szerepét tölti be a fiatalok és a szakemberek között – mondta el Vöröss Endréné egészségfejlesztő, a Jövő Drogok Nélkül Alapítvány kuratóriumának elnöke az MTI-nek.
A hosszú évek óta sikerrel működő programot fejlesztette tovább a Kortársoktatók Pécsi Egyesülete és a paksi alapítvány. Az így született "segítő barát" programot a Dél-Dunántúli Regionális Kábítószerügyi Fórum karolta fel egy nyertes pályázat segítségével. Segítő barát olyan fiatal lehet, aki jó irányító- és szervezőkészséggel bír, segítőkész és a szükséges képzés során elsajátítja megfelelő tudást, tájékoztatta az MTI-t Vöröss Endréné.”
Az utópisztikus nevet viselő alapítvány megközelítése és technikája a leírtak alapján sokkal hatékonyabbnak tűnik, mint a Drogmentes Maratoné: az adott iskola diákjait vonják be a programba, nem riogató előadásokon keresztül vezetik be a tanulókat a drogok témakörébe, együttesen kezelik a különböző – gyakran hasonló gyökerekből táplálkozó – szenvedélybetegségeket és kapcsolatban állnak intézményen kívüli szakemberekkel is, akik vélhetőleg nem a hubbardi eszmék átadásával és vitaminkúrákkal próbálnak segíteni a fiatalokon.
A program egyelőre kísérleti jelleggel került bevezetésre és 2009-től Pécsett is beindul a kortárs segítők képzése. Reméljük, hogy már az első években olyan hasznos tapasztalatokkal gazdagodnak az alapítványi tagok, melyek felhasználásával hosszú távon egy hatékony prevenciós program elterjedését tudják majd elősegíteni.
Kardos Tamás
Drogriporter
2008.11.24.