• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Senkinek sem kellene meghalnia az Ecstasy-tól

Szerző: Péter Sárosi | március 25, 2022

Tweet

Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.

“Rosszul lett és meghalt egy 17 éves lány, miután bevett egy extasyt” – tudósított a média. Sajnos nálunk még nem léteznek olyan drogbevizsgáló programok, amelyek meg tudják előzni a hasonló baleseteket.

A rendőrség honlapján beszámolt róla, hogy egy 17 éves lány egy 18 éves fiútól két Ecstasy tablettát vásárolt. A beszámoló szerint az egyiket ő, a másikat 22 éves barátnője vette be. A tablettától azonban rosszul lett és mentőt kellett hozzá hívni. A kórházban pedig sajnos nem tudtak rajta segíteni és meghalt. A rendőrség őrizetbe vette a 18 éves fiút, akitől a tablettát vették. És a honlapján mindenkit felszólít arra, hogy ne drogozzon, mert a drogozás halálos veszélyt jelent – “akár egy szem tabletta is”.

Valóban ilyen veszélyes és mérgező anyag az Ecstasy, hogy akár már egyetlen tabletta is halálos lehet?

Először is, az Ecstasy hatóanyaga, a metiléndioxi-metamfetamin (avagy MDMA), valójában önmagában nem igazán mérgező anyag.

Magyarországon 2020-ban az összes mérgezéses eset 52%-a (11.143 eset) volt alkoholmérgezés, míg 8%-a függött össze kábítószer-használattal, ebbe minden illegális szer beletartozik. Az alkohol-túladagolásban elhunytak számáról nincs pontos becslés, de az ivás rövid- és hosszú távú hatásaiba évente több ezer ember hal bele Magyarországon. Ezekkel a halálesetekkel ritkán találkozunk a sajtóban.

Az Ecstasy fogyasztása következtében nemzetközi szinten is nagyon ritka a mérgezés és a halál is.  Magyarországon a Nemzeti Drog Fókuszpont adatai szerint évente mintegy 20-30 kábítószer-fogyasztással összefüggő haláleset történik, ezek mintegy fele opiátok, másik fele pedig dizájner drogok fogyasztásával függ össze, és alig van egy-két példa az elmúlt évtizedekben arra, hogy az MDMA bármilyen szerepet játszot volna halálesetben . És még ezeknek a ritka haláleseteknek a túlnyomó többsége is, amelyekben az Ecstasy szerepet játszik, egyáltalán nem MDMA túladagolás következménye.

A szakirodalom szerint az átlagos fogyasztói dózis 15-szörösét kell elfogyasztani ahhoz, hogy valaki MDMA mérgezést kapjon. Ez azt jelenti, hogy az ecstasy esetében az ún. biztonsági arány (safety ratio, az átlagos fogyasztói dózis és a halálos dózis aránya) valójában jobb, mint az alkohol esetében (10).

Az MDMA eredetileg a pszichoterapeuták körében kedvelt, a traumák feldolgozását segítő szerként vált ismertté, mielőtt kikerült a feketepiacra (lásd a Drogriporter Szabadegyetemen elhangzott előadásról készült videót alább). Az elmúlt években a MAPS nevű szervezet sikeres klinikai vizsgálatokat szponzorált annak érdekében, hogy az MDMA a poszt-traumatikus stressz szindróma (PTSD) kezelésében alkalmazott törzskönyvezett gyógyszerrá váljon. Klinikai körülmények között az MDMA biztonságos gyógyszernek bizonyult.

‌‌

De mi a helyzet a rekreációs fogyasztással?

David Nutt brit professzor nagy felhördülést váltott ki, amikor arról írt, hogy az ecstasy rekreációs fogyasztása nem veszélyesebb, mint a lovaglás. A kutatások szerint a lovaglás és az Ecstasy-fogyasztás esetében a halálozás kockázata nagyjából azonos, de a két tevékenység kulturális megítélése az, ami igazán különbözik. És éppúgy, ahogy a lovaglás is többnyire sokféle tényező együttjárása esetén vezethet halálhoz, az Ecstasy-fogyasztáshoz köthető haláleseteknél is a leggyakrabban a szeren kívüli tényezők játszanak szerepet.

A legtöbb balesetet és ártalmat az okozza, hogy az Ecstasy-ként árult tablettában valamilyen más hatóanyag volt jelen, esetleg a fogyasztó valamilyen más szerrel (például SSRI típusú antidepresszáns gyógyszerrel, alkohollal vagy  egyéb illegális szerrel) kombinálva fogyasztotta az Ecstasy-t. Vagy pedig hosszú időn keresztül táncolt és túlhevült (hipertermia), esetleg kiszáradt, vagy éppen ellenkezőleg, túl sok vizet fogyasztott, és lecsökkent a vére nátrium-tartalma (hiponatrémia).

Bár manapság az Ecstasy tabletták hatóanyagtartalma magasabb, mint 10 éve, de még a magas hatóanyag-tartalmú tablettákban is legfeljebb az átlagos fogyasztói dózis két-háromszorosa lehet jelen, így halálos túladagoláshoz ez önmagában nem elég. Olyan esetről tudunk, amikor egy 15 éves lány 0,5 gramm 91%-os tisztaságú MDMA kristályt fogyasztott el, mert nem ismerte az adagolást, és ezért meghalt. De szinte kizárt, hogy egyetlen tablettába ennyi MDMA került volna.

Nagy a valószínűsége annak, hogy a most elhunyt lány a) nem egy tablettát fogyasztott, hanem többet és mást, és/vagy b) a tabletta, amit a lány fogyasztott, nem (csak) MDMA-t tartalmazott, és/vagy c) valami mást is fogyasztott mellé, és/vagy d) rossz fizikai állapotban volt, illetve volt valami olyan egészségügyi problémája, amiről nem tudunk és/vagy e) túlhevült, esetleg túl sok folyadékot ivott.

Valójában a rendőrség felhívása maga is elismeri, hogy az Ecstasy esetében a fő veszélyt a feketepiac kiszámíthatatlansága jelenti. A tabletták összetétele “folyamatosan változik, a használók sosem tudják pontosan mit is fogyasztanak és mindenkinél más-más tüneteket produkálhatnak. Legnagyobb veszélyük a kiszámíthatatlanságuk, akár már egy alkalom is végzetes lehet,” írják.

A feketepiac kiszámíthatatlansága nem az adott szer tulajdonsága, hanem a jogi-politikai szabályozásból (illetve annak hiányából) következik. Ezen semmit sem javít az, hogy rácsok mögé dugják azt a fiatalt, akitől a lányok az Ecstasy tablettát kapták. Az iskola kapujában vagy a diszkókban a fiatalokat “beetető” díler népszerű figurája lehet a filmek világának, de a valóságban a fiatalok többsége olyan barátoktól szerzi be a szert, akik maguk is fogyasztók, csak továbbadják azt. A Globális Drogvizsgálat eredményei szerint például a fogyasztók 75%-a mondta azt, hogy baráttól szerezte be a szert, míg csak 22,6%-a vásárolt ismeretlen dílertől.

‌‌Az elrettentésen és büntetésen kívül sokat tehetnénk azért, hogy kevesebb ember haljon meg. A legtöbb Ecstasy-fogyasztással kapcsolatos ártalmat viszonylag könnyen el lehetne kerülni megfelelő ártalomcsökkentő tájékoztatással és programokkal.

Így például a tudatos, tájékozott fogyasztók tisztában vannak azzal, hogy milyen fontos a pihenés, a hőmérséklet és megfelelő mennyiségű folyadékbevitel. Ami pedig a tabletták tartalmát illeti: az EU számos országában működnek már olyan drogbevizsgáló programok, amelyek keretében a fiatalok betesztelhetik az általuk vásárolt szert. Például tőlünk pár száz kilométerre nyugatra, Bécsben (CheckIt). Vagy Barcelonában az Energy Control nevű program.

Ezek a programok képesek jobban monitorozni a drogpiac változásait. Nálunk éppen a szigorú tiltó drogpolitika miatt nem létesülhettek ilyenek. És gyerekcipőben járnak azok a partiszervíz szolgáltatások is, amelyek sorstárs segítői a szórakozóhelyeken figyelnek a táncoló fiatalokra, hogy megelőzzék a túlhevülést, kiszáradást, hiponatrémiát és beavatkozzanak, mielőtt baleset történik. Az ártalomcsökkentő programok bevezetésével és kiterjesztésével Magyarországon is sokat tehetnénk azért, hogy megelőzzük a baleseteket.

A sajtó 99%-a a rendőrségi hír alapján számolt be erről az esetről, és egyedül a Drogriporter vette a fáradtságot, hogy alaposan utánanézzen és hitelesen tájékoztasson. Ezért is hiánypótló a Drogriporter – kérünk, támogass minket, nélküled nem megy!

Kategória: Blog, Hírek Drogok: Ecstasy (MDMA)Archívum: Ártalomcsökkentés

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Fókuszban a környezet: a megelőzés és ártalomcsökkentés jó gyakorlatai nagyvárosokban

december 5, 2022 - Péter Sárosi

Suboxone: hiánycikk a helyettesítő gyógyszer a hazai patikákban

szeptember 8, 2022 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter