• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Számoljuk együtt a drogháború költségeit!

Szerző: Péter Sárosi | szeptember 12, 2011

Tweet

“Számold a költségeket!” (Count the Costs!) néven kampány indult az ENSZ első egységes nemzetközi kábítószer-egyezményének ötvenedik évfordulójára.

Éppen 50 éve, 1961-ben írták alá az ENSZ tagállamai az első egységes nemzetközi kábítószer-egyezményt, amely (bizonyos) drogokat, így például a kannabiszt, a kokaint vagy a heroint tiltólistára helyezett, míg másokat (dohány, alkohol) nem. Az 1961-es egyezmény tehát kultúrsoviniszta és nem tudományos alapon született (kizárólag a harmadik világ népei által tradicionálisan használt drogokat tiltotta be, míg a nyugati világ által használt szereket, bár jóval tetemesebb társadalmi károkat okoznak, kihagyta). Nem elég, hogy a globális drogtilalom nem érte el célját – nem tudta jelentősen csökkenteni a drogokhoz való hozzáférést a világon – számos nemkívánt következménnyel járt együtt. Az 50 éves évforduló alkalmából civil szervezetek egy csoportja a brit Transform intézet vezetésével és a magyarországi Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet aktív közreműködésével “Számold a költségeket!” (Count the Costs!) néven kampányt hirdetett meg. Ennek a kampánynak a részeként 5 európai városban – Oslóban, Szófiában, Bukarestben, Portóban és Varsóban – tartottak figyelemfelhívó akciókat, konferenciákat a hasonlóan gondolkodó civilek. A TASZ az eseményekről egy dokumentumfilmet is készített – kérjük nézd és oszd meg te is!

A film egy rövidebb verzióját pedig itt nézheti meg:

A kampány során a nemzetközi drogkontroll-rendszer hét alapvető káros következményére mutatunk rá – ezek valójában nem önmagukban a drogok létezéséből fakadnak, hanem nagyrészt a hibás drogpolitikákból. A hét kárról részletesebb olvashatsz a Count the Costs kampányoldalon.

1) Fejlődés és biztonság rombolása
Először is, a drogtilalom aláássa a fejlődést és a biztonságot a harmadik világ legtörékenyebb gazdasági és politikai helyzetű országaiban, ezenkívül fegyveres konfliktusokat, polgárháborúkat gerjeszt. Afganisztánban például a polgárháború egyik motorja az illegális ópium-kereskedelem, Kolumbiában a kokain kereskedelem. Mexikóban 2006 óta 40 ezer ember vesztette életét a drogkartellekkel kapcsolatos fegyveres összetűzésekben, és a Fehér Ház elemzései szerint nagy a veszélye annak, hogy az illegális drogkereskedelem a demokrácia összeomlásához vezet.

2) Közegészségügyi károk
Másodszor, a szigorú drogpolitikák az egész világon óriási közegészségügyi károkhoz vezettek, különösen hozzájárultak a globális HIV/AIDS járvány terjedéséhez azáltal, hogy kriminalizálják a fogyasztókat és lehetetlenné teszik a steril injektáló felszereléshez való hozzáférést. Az Afrikán kívüli világban minden harmadik HIV-fertőzés a tűk vagy fecskendők megosztásához köthető – egyértelmű összefüggés van az adott ország drogpolitikája és a HIV-járvány állapota között.

3) Emberi jogok sérelme
Harmadszor, a globális drogellenes háború nevében tömegesen tiporják sárba az emberi jogokat. Bár a nemzetközi jog szerint kizárólag a legsúlyosabb bűncselekmények esetében lehetne kiszabni halálbüntetést, és az ENSZ szerint a drogcsempészet nem tartozik ezek közé – mégis, a világon minden évben ezer embert végeznek ki kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt. Ázsiában ezenkívül mintegy félmillió embert Gulág-szerű munkatáborokban tartanak fogva pusztán azért, mert drogot fogyasztottak.

4) Megbélyegzés és diszkrimináció
Negyedszer, a drogtilalom a fogyasztók megbélyegzéséhez és diszkriminációjához vezet világszerte – a stigma különösen az etnikai vagy egyéb kisebbségekhez tartozó drogfogyasztók esetében jár romboló hatással a közösségekre. Az Egyesült Államokban például az afro-amerikaiakat aránytalanul nagyobb (14-szeres) valószínűséggel zárják börtönbe kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmény miatt – holott a drogfogyasztók körében az arányuk ezt nem indokolná. Az Andok-vidékén pedig az őslakos indiánokat kriminalizálják csak azért, mert az őseik által évezredek óta fogyasztott, a teánál nem ártalmasabb kokalevelet fogyasztják.

5) Bűnözés
Ötödször, a zéró-tolerancia drogpolitika bűnözést gerjeszt és a bűnözőket gazdagítja. A drogkereskedelem a legnagyobb illegális üzletág a világon, több mint 300 milliárd dollárra becslik a forgalmát évente – ez a pénz mind a szervezet bűnözés zsebébe áramlik, akik nem fizetnek adót és többnyire fegyverrel és korrupcióval, nem pereskedéssel oldják meg a konfliktusaikat (nézd meg, kik a drogtilalom legfőbb haszonélvezői). Az illegális drogkereskedelem pénzmosással jár együtt, ami inflációt gerjesztő hatással jár. A csekélyebb vagyon elleni bűncselekmények jelentős részét drogfüggők követik el, akik a feketepiacon csak így tudják előteremteni a pénzt a következő adaghoz – kivéve az olyan országokban, mint Svájc, ahol legálisan, receptre kapják a függők a heroint (lásd: Tanuljunk Svájctól drogpolitikát!).

6) Környezetszennyezés
Hatodszorra, a drogtilalom környezetszennyező hatásokkal jár. Dél-Amerikában például a növényirtó kampányok elől a termesztők az esőerdőkbe rejtőznek, és itt termesztik a kokát, illetve állítják elő a kokaint, ennek érdekében pedig pusztítják az őshonos növény- és állatvilágot. A kokaültetvények ellen irányuló permetező kampányok önmagukban is káros hatással járnak a környezetre.

7) Pénzkidobás
Hetedszerre, a szigorú drogpolitikák végrehajtása rengeteg pénzbe kerül az adófizetőknek. A becslések szerint több mint 100 milliárd dollárt költenek az államok az ENSZ egyezményeinek végrehajtására – elsősorban a büntetőjogi harcra. Eközben kevés pénz marad prevencióra, kezelésre és ártalomcsökkentésre – az ENSZ AIDS ellenes szervezetének becslése szerint3,2 milliárd dollárra lenne szükség az ártalomcsökkentés kiterjesztésére, de az államok csupán ennek huszadát költik erre a célra.

Sárosi Péter (TASZ)

Kategória: Hírek, Videók Archívum: Ártalomcsökkentés, Dekriminalizáció, Drogpolitika, Kriminalizáció, Legalizáció, Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Drogriporter Szabadegyetem – Ayahuasca

december 22, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter