• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

További pályázati poszterek

Szerző: Kardos Tamás | március 26, 2009

Tweet

A poszter kategóriában érkezett többi alkotás

A nyertes pályaműveket bemutató bejegyzésünkben ígéretet tettünk, hogy megmutatjuk a többi beérkezett munkát is. Eljött az ideje, hogy ennek eleget tegyünk, egyúttal örülnénk, ha veletek együtt tudnánk megvitatni az egyes alkotásokat.

 

Ahogyan azt a pályázatban is leírtuk, olyan munkákat vártunk, amelyek világosan mutatnak rá a drogellenes háború egyes nem kívánt következményeire, így alkalmasak az ENSZ székház előtti kiállításra, amelyet az ülésre érkezett delegáltak és a sajtó tekinthetett meg.

Több olyan alkotást is kaptunk, melynek elismertük ugyan a művészi kvalitását és értékeltük a kifejezésmódját, de nem találtuk kellően egyértelműnek az üzenetét ahhoz, hogy a demonstrációnkon bemutassuk őket. Más pályaműveknek az üzenete ugyan egyértelmű volt, de tartalmilag nem feleltek meg a kiírásunknak (nem ritkán épp az ellentétét ábrázolták) és bevalljuk, hogy néhány alkotást magunk sem tudtunk értelmezni.
Szeretnénk azt is megjegyezni, hogy nem vagyunk sem művészek, sem esztéták – könnyen lehet, hogy ők egészen más sorrendet állítottak volna fel – ezért elsősorban a mondanivaló ereje, relevanciája és az értelmezhetősége alapján hoztuk meg a döntéseinket, szem előtt tartva a kiállítás célját, helyszínét és közönségét.
 

Amiket szerettünk

Jókora küzdelem alakult ki a dobogós helyekért és néhány posztert fájó szívvel kellett mellőznünk az első három közül. Ők mind negyedik helyezetek lettek.

 

 
 "Adj reményt a bebörtönzött drogfogyasztóknak – lehetőséget a változásra és a további életre"
 
Talán ez a poszter okozta a legnagyobb fejtörést – sokáig biztosak voltunk benne, hogy az első három között végez, hiszen nagyon fontos üzenetet fogalmaz meg, érzékletes módon. A végső szavazáson azonban egy hajszállal lecsúszott a harmadik helyről.
 
 
 
 
 Kriminalizáció, stigmatizáció, bebörtönzés… Hogyan lehet ez a megoldás?
 
 
 
Ennek a poszternek az alkotója is sokáig a dobogón érezhette magát. Szépen kidolgozott kép, világos üzenetek, igazi poszter kivitel. Nem is hiányzott a demonstrációnkról.
 
 
Irtás – A drogkontroll rendelkezései a megélhetést ölik meg
 
 
Ez a poszter a második helyezettünk másik, hasonlóan jól sikerült műve. Míg a nyertes alkotásával a diszkriminációra mutat rá, addig ezzel az irtóhadjáratoknak a földművesek életére gyakorolt hatását szemlélteti igen hatásosan.
 
 
Hontalan
 
 
Egy másik poszter ugyanebben a témában, amely szintén dobogósjelölt volt. A földműves férfi szuggesztív, számonkérő tekintete önmagáért beszél – sok delegálttal nézett farkasszemet az ülésezés előtt.
 
 
Drogellenes háború?
 
 
 
 

Többen többféleképpen értelmeztük ezt a képet. Az alkotók azt írták róla, hogy a végrehajtók által gyakorolt erőszakot és a drogtéma iránti képmutató hozzáállást ábrázolja. A fecskendők viszont a zsűri több tagjának is a tűcsere programokat juttatta eszébe, és azzal, hogy egy hadsereg lövi ki őket, számunkra egyszerre mutatott rá az ártalomcsökkentő beavatkozások elutasítottságára és veszélyeire. A posztert több példányban is kiállítottuk.

 
 

Még mindig ugyanazoknál az alkotóknál vagyunk. Leírásuk szerint ez a kép az emberi jogok elnyomására kívánja felhívni a figyelmet, arra, hogy az életünk egyre több területe esik ellenőrzés alá.

 
 
Vigyázat – a drogokat nem dughatjuk a pincébe
 
 
A drogok tiltásának számos nem kívánatos mellékhatását sorolja fel a poszter. Ötletes, hogy a drogok kontextusában a füst kivételesen nem egy szájból, hanem egy pisztolycsőből távozik – ez egyértelműen utal a szabályozatlan drogpiac generálta, számos emberéletért felelős harcokra.
 
 
 
 
 
Ugyanaz a szöveg egy ijesztőbb képpel. Nem sikerült rájönnünk, hogy miért egy füvező (?) összevart fejű, halott baba lett ennek a munkának a főszereplője. Valaki esetleg?
 
 
 
Drogok Háborúja – A Birodalom minden nap visszavág
 
 

Ez a poszter kétségkívül a képi humor kategóriának a győztese, mi legalábbis jól mulattunk rajta. Abban viszont nem voltunk biztosak, hogy a delegáltak is értékelnék…

 
 
 
Emberek vagyunk! Mindnyájunknak vannak Emberi Jogai! Vessünk véget a diszkriminációnak!
 
 

Ez a kevéssé mozgalmas, sőt inkább nyomasztó hangulatú poszter is szerepelt az egyik zsűritag toplistáján. A gondos megfigyelő észreveszi a guggoló főszereplő mellett az eldobott fecskendőt. Az üzenet itt is világos: azzal nem segítünk a droghasználókon, ha a társadalom peremére szorítjuk őket – sőt, épp az elutasítottság az egyik legfőbb akadálya annak, hogy a problémás fogyasztók kezelésbe kerüljenek.

 

 

 

 

A fecskendő-háborús poszter mellett ez a másik legjobban sikerült kép tűcsere és ártalomcsökkentés kategóriában. A mondandó egyértelmű és a megvalósítás is kifejezetten ötletes.

 

 
 
Nem lenne egyszerűbb ledönteni a falat?
 
 
 

Hasonló mondanivaló: bontsuk le a falat a drogfogyasztók és a társadalom többi tagja közt. Az üzenettel egyetértünk, de láttuk ugyanezt frappánsabb kivitelben is. 

 
 
 
 
 

Ez egy egyedi elképzelésű és megvalósítású mű, amit külön értékeltünk. A rajz a szabályozatlan és a szabályozott drogpiac hatásait mutatja be ugyanannak a személynek az életén keresztül. Az első esetben a főhősünk kiszolgáltatott a drogpiacnak és a büntetőjog sem kegyelmez neki. A párhuzamos világban a srác a coffeeshopban megvásárolja a füstölni-, illetve sütnivalót és baráti társaságban fogyasztja el. Kicsit túlzónak találtuk a szembeállítást, bár nem kell messzire mennünk, hogy olyan országot találjunk, ahol a fogyasztókat rács mögé dugják.

 
 
 
 
 
"Drogmentes világ: meg tudjuk csinálni"

 
 
A poszterhez tartozó szöveg az ENSZ tíz évvel ezelőtti ülésének célkitűzését visszhangozza, amit távolról sem sikerült megvalósítani, bár – ahogyan a poszter is mutatja – a sikeresség látszatának érdekében sokakat sikerült börtönbe zárni.

 
 

 

Szintén nem rosszak
 

Olyan poszterek következnek, melyeknek az alkotói vagy a pályázati kiírás szellemében alkottak, de kevésbé tudtuk poszterként elképzelni a munkájukat, vagy az üzenetüket nem találtuk teljesnek a céljaink tekintetében.

 

 

 
A világhaáborúk után a drogellenes háború temetése.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Minimálművészet, ami ezesetben egyáltalán nem rossz. Az alkotó vélhetőleg poszterméretben gondolkodott – úgy jól látszódik a "drug" sorminta, amely jól érzékelteti a jelenség méretét azzal, hogy elfoglalja a kép 3/4-ét. Elzárkózunk tőle, vagy segíteni próbálunk? Hiányoltunk, hogy a poszter nem világított rá arra is, hogy nem minden drogfogyasztó egy segítségre szoruló beteg.

 

 

 

A grúz felirat megnehezítette a dolgunkat. A kép címe egyébként "Az élethez való jog". A vörös szalag a HIV/AIDS fertőzöttek jogaira utal, akik a drogfogyasztók mellett szintén élen járnak a jogsérelemben.

 

Drogellenes poszterek

 

 
Az alábbi munkák félreértették a pályázati kiírást és többnyire az elrettentésre koncentráltak. Hiába, a „drog” kifejezés a média hathatós közbenjárásának eredményeképp nagyon hasonló asszociációkat indít be.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 
 

 

 
A drogok követezménye

 

 

 
 
 
 Meg kell tisztítanom a világot a drogoktól. Óvakodj a drogoktól!
 
 
 
 
 
 Most nevetsz, később majd sírsz. Óvakodj a drogoktól. Halálos csapda.
 
 
 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
Kedvenc drogellenes képsorozatunk:

Figyelj a gyerekeidre, míg nem túl késő…
 
 
 
Ezek az igazi pályamunkák! A lányok felvállalták az arcukat, kisminkelték magukat, ahogyan kell, különböző helyszíneket kerestek és a megfelelő hatás eléréséért minden részletre ügyeltek, egyet kivéve – a pályázati kiírást. Azért őket is szerettük és értékeltük a befektetett munkájukat.
 
 
 
 
Végül két ijesztgetős alkotás:

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Amiket nem értettünk

Ezeket a posztereket nem tudtunk hova tenni, így a toplistáról is leszorultak. Örömmel látjuk mások értelmezéseit, hátha csak számunkra nem voltak világos az üzenetek.

  

 
A kép mondanivalója csak a leírás alapján vált világossá. Az alkotás címe: "A madárijesztő halála". A madárijesztő a sikertelen drogpolitikát jelképezi, amely mellett a madarak vígan rá tudnak szállni a mákgubókra. A szimbolika bevallottan kétértelmű: a keresztre és sírra emlékeztető küllem a drogháború áldozataira is utalhat. Sajnos a mi rövid és rendhagyó kiállításunkon nem volt igazán lehetőség a magyarázó megjegyzések elhelyezésére, ezért mellőztük, ezt az amúgy elgondolkodtató darabot.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 Ideje tanulni…az elmúlt 10 év drogpolitikájának hibáiból. Drogokkal visszaélni rossz – a tudatlanság még rosszabb
 

 

 

Mindenkinek köszönjük a részvételt a pályázatunkon!
Várjuk az olvasói véleményeket!
 
 
Drogriporter
2009.03.26

 

 

Kategória: Hírek Archívum: Ártalomcsökkentés, Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter