• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Tűcsere: mítoszok és tények

április 23, 2007 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Az ÁSZ Egyesület, a Drogprevenciós Alapítvány és a TASZ nyílt levele Pettkó Andrásnak a tűcserét érintő parlamenti felszólalával kapcsolatban.

A parlament 62. ülésnapján a kábítószerüggyel kapcsolatban Pettkó András (MDF) képviselő néhány olyan megállapítást tett (HTML) a tűcsere programokkal kapcsolatban, amelyekre az ÁSZ Egyesület, a TASZ és a DPA tűcsere programja az alábbi levélben és egy hosszabb tanulmányban válaszolt.

 

A tanulmányt letölthetik itt 

 

A Képviselő Úrnak elküldött levél: 

 

 

 

              

Pettkó András részére

Magyar Demokrata Fórum

Tisztelt Képviselő Úr!

A Parlament 62. ülésnapján, 2007. április 3.-án a tűcsere programokat érintő felszólalásaival kapcsolatban feltétlenül szükségét érezzük annak, hogy néhány felvetett kérdésére reagáljunk.

Úgy gondoljuk közös érdekünk, hogy a közegészségügyi és drogpolitikai kérdésekben a döntések a lehető legmegbízhatóbb forrásokon alapuló, tudományosan megalapozott információkra épüljenek. A mellékelt dokumentumban ezért részletesen kifejtjük azokat a tudományos eredményeket, amelyek kételyeire választ adnak. Minden egyes állításunk irodalmi hivatkozása mellett megtalálja az Internetes címet, ahol az eredeti dokumentumot is elolvashatja.

Tekintettel a mellékelt dokumentum hosszúságára, röviden Összefoglaltuk Önnek azokat a legfontosabb megállapításokat, amelyeket felszólalásával kapcsolatban az ártalomcsökkentő szolgáltatók ernyőszervezete, az Ártalomcsökkentők Szakmai Közhasznú Egyesülete, a legnagyobb hazai tűcsereprogram a Drogprevenciós Alapítvány Civil Szociális Kontaktprogramja és a drogpolitikával 13 éve foglalkozó Társaság a Szabadságjogokért feltétlenül tudomására szeretne hozni.

Miért fontos a tűcsere program, ha kevés intravénás droghasználó él Magyarországon?

Bár az illegális szereket használók között valóban kis arányban fordul elő injektálás, mégis az intravénás droghasználat az, ami a legnagyobb közegészségügyi és járványügyi kockázattal jár, és ez a kockázat a nem injektáló populációra is érvényes. Ártalomcsökkentő eszközökkel ezek az ártalmak hatékonyan csökkenthetők.

Mik a bizonyítékok a tűcsereprogramok hatékonyságára a HIV/AIDS járvány megfékezésében?

Az évtizedek alatt felhalmozódott tudományos eredmények és az olyan szervezetek tudományos alaposságú áttekintései, mint az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) egyöntetűen igazolják, hogy a tűcsere programok hatékonyak és eredményesek a HIV járvány megfékezésében, anélkül, hogy bármilyen negatív következménnyel járnának.

Milyen nemzetközi szervezetek és dokumentumok támogatják még a tűcserét? 

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az ENSZ AIDS-re szakosodott szerve a UNAIDS, valamint az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala, közös 2004-es nyilatkozatában sürgeti az ilyen programok bevezetését. Az Európai Unió Drog Stratégiája (2005-12) és Akcióterve (2005-08) szintén fontos szerepet szán az ártalomcsökkentés, így a tűcsere programok terjesztésének és fejlesztésének. Az Európai Tanács 2003. június 18-i ajánlása kifejezetten azt tanácsolja a tagállamoknak, hogy biztosítsanak hozzáférést a droghasználók számára a steril fecskendőkhöz és kondomokhoz.

Miért van szükség tűcsere programokra, ha a patikában is hozzá lehet jutni a tűkhöz?

A tűcsere program egy racionális, működő és költséghatékony válasz egy közegészségügyi és szociális problémára. Az intravénás droghasználat létező jelenség, a használók gyakran marginalizált helyzetben vannak, a patikák nem mindig látják el őket, és szükség van olyan programokra, amelyek a nehezen elérhető, de kockázatos magatartást folytató csoportokat steril felszereléssel, információkkal látják el és segítséget adnak neki. Ezek komplex szolgáltatások amelyek jóval többet foglalnak magukba mint a tűk egyszerű cseréjét.

Mik azok a szolgáltatások, amik a patikában nem elérhetőek, de a tűcserékben igen?

A tűcsere programokban a tűk cseréjén kívül még egy sor olyan könnyen elérhető szolgáltatás létezik, amelyek az ártalmak csökkentésére, egészségmegtartásra és fejlesztésre, az életminőség javítására irányulnak. A mellékelt dokumentumban részletesen kifejtjük majd ezeket. Most csak néhány példát sorolnánk fel: Pszichoszociális segítségnyújtás képzett személyzet által. Fertőző betegségekkel és biztonságosabb használattal kapcsolatos tanácsadás. Méregtelenítés, rehabilitációra irányítás. Utcai megkereső munka. Pihenési, beszélgetési lehetőség. Adományok, mosási lehetőség. Szűrés. Óvszer biztosítása. Orvosi ellátás. A stigmatizáció csökkentése.

Miért költséghatékonyak a tűcsereprogramok?

A tűcsere programok hatékonyságát a fertőzésektől megmentett emberek HIV kezelés költség kieséséből szokták megállapítani. Ahol léteznek ilyen programok, bizonyítottan meg lehetett fékezni a járványt, és ezzel az egészségügy kiadásait jelentős, a tűcserék költségeit messze meghaladó mértékben lehetett csökkenteni.

Mennyi támogatást kaptak a kábítószerügyi koordinációért felelős tárcától a tűcsereprogramok 2005-ben?

A jelentésben szereplő összeg nagy része nem tűcserék támogatására fordítódott, hanem egyéb alacsonyküszöbű formákra.

Mi a helyzet a visszahozott tűkkel?

A visszahozott tűket a tűcserék személyzete ÁNTSZ engedéllyel, az előírásoknak megfelelő módon tárolja és szállíttatja el megsemmisítésre. A tűcserék többsége pontos dokumentációt vezet a visszahozott tűkről. Az Egészségügyi Világszervezet is megállapította, hogy a tűcsere programok létezése nem vezet a közterületen eldobált fecskendők számának növekedéséhez. A visszahozott tűk számának növekedését akkor lehetne növelni, ha valóban garancia lenne rá, hogy a fecskendők tartása miatt a rendőr nem indít eljárást a birtokosa ellen. E tekintetben az Ön által képviselt úgynevezett prohibicionista drogpolitika kifejezetten az ártalmak növekedése felé hat.

Mit ír elő a Szociális Törvény?

A Szociális Törvény szerint nem kell minden harmincezer lélekszámnál nagyobb településen tűcsere programot indítani. Szenvedélybetegek alacsonyküszöbű közösségi ellátását igen, de ebbe a szolgáltatásoknak olyan széles spektruma illik bele, amelyekből a helyi problémákra adandó választ lehet alkalmazni: ha tűcserére nincs szükség, nyilvánvalóan nem is kell

Mekkora a hepatitisz C fertőzöttség arány az intravénás droghasználók között Budapesten?

Az intravénás droghasználók körében a hepatitisz c fertőzöttségről nem rendelkezünk reprezentatív adatokkal. A 45% bizonyosan felülbecslés. Mindezek ellenére a hepatitisz kérdése valóban nagyon komoly figyelmet érdemel, sokkal jobban célzott, koncepciózus és összehangolt munkát a politika, a megelőző és kezelő szektor között.

Reméljük a mellékelt dokumentumban sikerült a felvetett kérdéseire választ kapni, és a jövőben is együtt tudunk tenni azért, hogy a nehéz élethelyzetbe került emberek egészségét és életét megvédhessük. Megfelelő, humánus és bizonyítottan hatékony eszközökkel.

Üdvözlettel,                                                                                               2007. április 20. Budapest

Takács István Gábor

pszichológus

 

Az

Ártalomcsökkentők Közhasznú Szakmai Egyesülete

Társaság a Szabadságjogokért és a

Drogprevenciós Alapítvány tűcsere programjának nevében

 

 

Takács István Gábor

2007. április 23.

Kategória: Hírek Témák: Tűcsere dosszié

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter