• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

VAD – a belga drogprevenció gyakorlata

Szerző: Kardos Tamás | június 17, 2010

Tweet

Beszámoló a Drog Stop Egyesület konferenciájáról

Családias légkörben tartotta előadását Tom Evenepoel június 15-én, aki a Drog Stop meghívására érkezett Magyarországra, hogy bemutassa a belga VAD (Alkohol és Egyéb Drog Problémák Szövetsége) civil szervezet munkáját és az ennek részeként működtetett drogsegély vonalat.
 

A VAD egy 70 tagot felölelő ernyőszervezet, amely megelőzéssel és tanácsadással foglalkozik, többnyire Belgium flamand lakosságú területein. A szervezet elsősorban állami támogatásból működik, aminek legnagyobb részét prevenciós tevékenységre fordítják. A szerződés szerint szerencsejáték- és minden pszichoaktív szerfüggővel foglalkoznak (a dohányt kivéve, mert ezt egy másik szervezet végzi). Az alkoholt azért is emelik ki külön a nevükben, mert önmagában is olyan jelentős problémaforrásnak tartják, mint az egyéb drogokat és több programjuk épül a problémás alkoholfogyasztás megelőzésére.

Tom Evenepoel
 

A szervezet alapelve szerint a célcsoporthoz az egészségfejlesztés és a jóllét felől közelítenek, céljuk nem az absztinenciára nevelés, hanem a felelősségteljes használat népszerűsítése. Tevékenységüket nem csupán a magas kockázatú populációra (vagyis elsősorban a tizenévesekre), hanem a társadalom egészére kiterjesztik.
 

az alkoholkampány logója
 

 

 
 
 
 

A VAD fő tevékenységi területei:

 
  • –       kutatások és tanulmányok készítése (a monitorozás, a kérdőív és a networking eszközeivel)
  • –       tanácsadás például alkohol- vagy drogfogyasztó gyerekek szüleinek, tanácsok az ártalomcsökkentésre és az igazságszolgáltatással való együttműködésre
  • –       megelőző tevékenységek iskolában, éjszakai szórakozóhelyeken, ifjúsági eseményeken, prevenciós anyagok és módszerek kidolgozása
  • –       közszolgáltatás – a VAD rendelkezik Flandria legnagyobb drog témájú könyvtárával, szóróanyagokat készítenek és országos kampányokat szerveznek
    a szolgáltatások közé tartozik a Druglijn telefonos drogsegély vonal, melynek az előadó Evenepoel is munkatársa
A szervezet az online prevencióban és ártalomcsökkentésben is aktív. Internetes kérdőíveket fejlesztenek a fiatalok drogfogyasztási szokásaiban beállt változások megismerésére, valamint a tanácsadó szervezetek számára képzést nyújtanak az online interjúztatás és a kliensekhez való viszonyulás technikáiról.
 
 

Önsegítő és ártalomcsökkentő honlapok

A Kannabiszponthoz hasonló önsegítő honlappal is rendelkeznek amely a kannabisz mellett négy hónapja a kokainfogyasztók számára is használható a saját fogyasztás visszaszorítására.
 

a "belga kannabiszpont"
 

A kérdésre, hogy egy túlnyomórészt állami támogatásból működő szervezet nyíltan ártalomcsökkentő oldalára milyen reakciók érkeztek Evenepoel elmondta, hogy a politikusok eleinte kritikával fogadták és azt hangoztatták, hogy a drogprobléma kezelésére elegendő a megelőzés, sőt megkérték a készítőket, hogy tegyenek ki az oldalra egy 18-as karikát. Miután a feldolgozott adatokból kiderült, hogy a honlap használóinak átlagéletkora 27 év és kézzelfoghatóvá vált, hogy valós segítséget nyújt, a politikusok már kedvezőbben viszonyultak a honlaphoz. Evenepoel véleménye szerint az online önsegítés módszere nem mindenki számára működik, de ugyanez elmondható a személyes konzultációkról is: valakinél az anonim online, másnál a face to face módszer a sikeres. Mint mondja, minél több lehetőséget kínálnak, annál több problémás használót tudnak elérni.  A kokain után a jövőben még további szereket is terveznek felvenni az önsegítő lap listájára.

 
A partizók számára a VAD ártalomcsökkentő honlapot működtet, mely elsősorban azt részletezi, hogy miként lehet valaki bölcsen és biztonságosan bulizó, azaz „partywise”. A kampány honlapot az utóbbi évek fogyasztási trendjei alapján a kokainra hegyezték ki és azoknak is érdemes megtekinteni, akik nem uralják magabiztosan a flamand nyelvet, mert igen látványosra sikerült.
 

Telefonos drogsegély szolgálat
 

A Druglijn 1994-ben indult el a VAD ideiglenes projektjeként, de hamarosan stabilizálódott a helyzete. Az operátorok az alkohol, a kábítószerek, a gyógyszerek és a szerencsejáték témájában adnak felvilágosítást. Fontos különbség a Drog Stop telefonos segélyéhez képest, hogy a Druglijn nem krízisvonal, fő profilja az információ-szolgáltatás, a segítségnyújtás és a megelőzés. Ennek megfelelően csak heti 50 órában érhető el, helyi díjszabással. A statisztika szerint egy évben átlagosan 6000 hívást kapnak (összehasonlításképpen a Drog Stop ingyenesen hívható krízisvonala évi 10000 hívással „büszkélkedhet”) és egyre növekszik az emailes megkeresések száma.
 
Az előadáson a sok kérdés miatt már nem jutott idő a Európai Drog Telefonsegély Szolgálatok Szövetségének (FESAT) bemutatására, amelynek a VAD is tagja, de az érdeklődők a honlapon és Evenepoel előadásából tájékozódhatnak a szövetség céljairól, a tevékenységéről és a friss eseményekről.
 
 
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.06.17.

Kategória: Hírek Drogok: Alkohol, Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Ártalomcsökkentés, Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Finnországi útinapló

augusztus 27, 2023 - Péter Sárosi

Azok az eki-másnapok

augusztus 2, 2023 - Péter Sárosi

Miért függesztette fel Brit Columbia a drogfogyasztók üldözésének százéves emberkísérletét

március 22, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

Gyógyító tudatállapotok

szeptember 18, 2023 - Péter Sárosi

A kanadai kannabisz-legalizáció hatásai

augusztus 31, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter