• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Várandós nők és opiátok

Szerző: Péter Sárosi | április 20, 2011

Tweet

Mindenki tudja, hogy terhesség alatt nem tanácsos drogot fogyasztani – de vajon ez a konvencionális igazság önmagában elég?

A New York Times április 9-én terjedelmes cikket közölt “Elvonási tünetek fájdalomcsillapítóktól – újszülőttként” címmel, amely nagy vitát váltott ki a terhesség alatt drogot fogyasztó nőkkel kapcsolatban. A szerzők arra hívják fel a közvélemény figyelmét, hogy az Egyesült Államokban egyre több várandós nő fogyaszt a terhesség bizonyos szakaszában opiát-tartalmú fájdalomcsillapítókat (pl. Oxycontin), anélkül, hogy tisztában lenne azzal, ez milyen hatásokat gyakorol a magzatra. A cikk szerint az opiátfüggőként világra jött újszülőttekre jellemző például a fokozott sírás, a remegés, a végtagok merevsége és a hasmenés. A jelenleg opiátfüggőként születő babákat a 80-as években elhíresült “kokain-bébikhez” hasonlítja, hiszen éppúgy nem lehet tudni, hogy az édesanya droghasználata hosszú távon milyen hatást gyakorol a gyermek fejlődésére, mint az akkor divatos szer, a kokain esetében sem. Beszámol arról is, hogy egyes orvosoknak komoly etikai dilemmát jelent, hogy vajon felírjanak-e opiát-alapú gyógyszereket várandós nőknek – hiszen nem tudják pontosan, ezzel ártanak-e a születendő gyermek egészségének.

Prenatal Drug Exposure: Award-Winning Pediatrician Discusses What The Science Tells Us from NAPW on Vimeo.

Az orvostudomány valóban ismeri a neonatális absztinencia szindrómát – mikor a terhesség alatt narkotikumok hatásának kitett újszülöttben a születést követően (narkotikum hatás hiányában) elvonási tünetek jelentkeznek. Ennek létezéséről nincs is vita. A Nyílt Társadalom Intézet blogján meginterjúvolt szakemberek szerint ugyanakkor a New York Times cikkhez hasonló írások vajmi keveset segítenek a probléma megoldásában – inkább csak a drogfogyasztó nőkkel szembeni stigmát erősítik, ezáltal közvetve többet ártanak, mint használnak.

Dr. Robert Newman, egy new york-i kórház főorvosa szerint egy opiátfüggő terhes nőt nem szabad elvonási tüneteknek kitenni, hiszen ezzel sokkal többet árthatunk a magzatnak, mint a később esetlegesen kialakuló neonatális absztinencia szindróma – amely hatékonyan és biztonságosan kezelhető, detoxikálható. A legetikusabb megoldás egy orvos számára az, ha az illegálisan beszerzett opiátok helyett legális helyettesítő gyógyszert, metadont vagy buprenorfint ír fel a nőnek. A magzat számára a legveszélyesebb az, ha a várandós nő drogkereső életmódot folytat az utcán, elhanyagolja az egészségét és nem jár rendszeres vizsgálatokra – metadon fenntartó terápiában való részvétellel ezen kockázatok jelentősen csökkenthetők.

Dr. Ron Abrahams, egy brit-kolumbiai nőgyógyászati és szülészeti klinika drog-specialistája szerint a neonatális absztinencia szindróma tüneteit gyakran eltúlozzák, hiszen az ilyen újszülőtteket gyakran az anyjuktól elszakítva tartják megfigyelés alatt – ez a körülmény önmagában is vezethet olyan tünetekhez, mint a fokozott sírás vagy a remegés. Dr. Abrahams ezért inkább egy speciális protokollt dolgozott ki a szerdependens kismamák számára, akikre a személyzet különös figyelmet fordít és megtanítja őket, hogyan gondoskodjanak a gyermekükről, és emellett tartják állandó megfigyelés alatt őket. Gyógyszeres kezelést csak azoknál az újszülőtteknél alkalmaznak, akiknél jelentős testsúlycsökkenést vagy hasonló súlyos tünetet észlelnek.

Lyn Paltrow, a terhes nők érdekérvényesítéséért küzdő szervezet aktivistája szerint a New York Times szerzői által említett “kokain-bébik” mítosza nem támasztható alá tudományos vizsgálatok eredményeivel. Bár a 80-as években az amerikai sajtó egyik legkedveltebb témája az volt, hogy a kokain-fogyasztó anyák gyermekei torzszülőttként jönnek világra – az azóta eltelt évtizedekben ezeket a híreszteléseket nem sikerült tudományos bizonyítékokkak alátámasztani. Maga a New York Times a 80-as években nagyban hozzájárul a kokain-bébi pánik keltéséhez – azonban később kénytelen volt beismerni, hogy ez a “járvány” soha nem is létezett. A tudományos kutatások bebizonyították, hogy például az opiátok fogyasztása önmagában nem vezett születési rendellenességhez – ugyanakkor számos olyan tényező van, amelyet eddig nem vettek figyelembe: az illegális drogokat fogyasztó terhes nők jelentős része a létminimum alatt él, rosszul táplálkozik és olyan legális drogokat is fogyaszt (pl. nikotin, alkohol), amelyeknél egyértelműen bizonyítható a kapcsolat a születési rendellenességekkel. A terhesség idején semmilyen drog fogyasztása nem tanácsos – ugyanakkor a drogfogyasztó várandós anyák megbélyegzése, kiközösítése helyett a terhesgondozás speciális formáinak kialakítására van szükség – ez szerepel a 2009-ben elfogadott nemzeti drogstratégiánkban is. Reméljük, a következő drogstratégiának is ez lesz a szemlélete.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Drogok: Heroin (opiátok), Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter