• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Visegrádi négyek és drogpolitika

Szerző: Péter Sárosi | május 16, 2010

Tweet

Magyarország nem csak a büntetőjog terén kullog Csehország mögött

Május 10-én a Nyílt Társadalom Intézet (OSI) Globális Drogpolitikai Programjának támogatásával a visegrádi négyek (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) civil szervezeteinek (köztük a TASZ) képviselői találkoztak Pozsonyban, hogy megvitassák a közép-európai drogpolitikák előtt álló kihívásokat és az együttműködés lehetőségeit.

A beszámolókból kiderült, hogy a jelentős különbségek ellenére nagyon hasonlóak az akadályok is: a gazdasági válság miatt mindenütt drasztikus költségvetési megszorításokat vezettek be, így az amúgy is nehezen kialakított prevenciós, terápiás és ártalomcsökkentő programok veszélybe kerültek. Bár Csehország a térség éllovasának számít az ellátórendszer kiépítettségét tekintve, idén a kormány jelentősen visszavágta a drogpolitikai költségvetést. Szlovákiában, ahol az ellátórendszer eleve jóval kevésbé fejlett, az utóbbi években az elérhető pályázati pénzeket szintén csökkentették. Magyarországon a területre fordított költségvetési források névlegesen nem csökkentek ugyan, de olyan bürokratikus akadályokat építettek pályázati rendszerbe, ami megnehezíti a szervezetek számára a szolgáltatások fenntartását és bővítését. Lengyelországban egyetlen nagy civil szervezet dominálja a prevenciós és terápiás szcénát: a MONAR, amelyet nem csak az államhoz, hanem a katolikus egyházhoz is szoros szálak fűznek. Ez rányomja a bélyegét a szervezet vezetőinek szemléletére is, amely gyakran ellenséges az ártalomcsökkentéssel szemben. Az egyetlen kivételt talán a MONAR krakkói szervezete jelenti.

 
 
Csehország
Magyarország
Lengyelország
Szlovákia
Lakosság
10 millió
10 millió
38 millió
5,4 millió
Kannabisz-használat előfordulása a felnőtt lakosságban
20,6% (2004)
8,5% (2007)
9% (2006)
11,7% (2006)
Problémás drogfogyasztók száma
30 ezer
24 ezer
100-125 ezer
17 ezer
Kiosztott tűk és fecskendők száma (2007)
4,5 millió
213 ezer
396 ezer
420 ezer
Opiát szubsztitúciós kezelésen részt vevők száma (2007)
4900
807
1522
500
 

A terápiás és ártalomcsökkentő szolgáltatások lefedettsége Csehországban a legjobb: a becslések szerint a 30 ezer problémás droghasználó mintegy 70%-a vesz részt valamilyen programban. 2007-ben 4,5 millió steril tűt és fecskendőt osztottak ki, míg a hasonló lakosságú Magyarországon ugyanebben az évben mindössze 213 ezret. Magyarországot Szlovákia is leelőzi a tűcsere terén, itt ugyanis 420 ezer tűt és fecskendőt juttattak el a rászorulóknak. A 40 milliós lakosságú Lengyelországban a legrosszabb az ártalomcsökkentés helyzete, ahol a problémás drogfogyasztó népesség számát százezresre becsülik, a 2007-ben kiosztott injektorok száma ugyanakkor nem érte el a 400 ezret. Ami az opiátfüggők gyógyszeres kezelését illeti, Csehország ebben is kitűnik: majdnem 5000 ember részesül fenntartó terápiában egy évben, többségük buprenorfint kap. Magyarországon körülbelül 800 függőnek írnak fel metadont (kisebb részüknek Suboxone-t). Lengyelországban, ahol Európa egyik legnagyobb heroinfüggő népessége él, mindössze háromszor annyian részesülnek fenntartó kezelésben, mint a jóval kisebb Szlovákiában: évente kb. 1500 ember.

 

Ami a büntetőjogi szabályozást illeti, az egy Csehország kivételével minden országban kriminalizálják a drogfogyasztókat. Míg Prágában a rendőrség csak nyílt színi droghasználat esetén jár el a fogyasztók ellen, és akkor is csak helyszíni bírságban részesíti őket, Szlovákiában akár egyetlen spangli elszívását is 3 év börtönbüntetéssel fenyegeti a törvény (Magyarországon két év börtönnel). A fogyasztók itt sem kerülnek a rácsok mögé, ugyanakkor az ügyészség lefolytatja a gyorsított büntetőeljárást, és az esetek többségében a magyar eltereléshez hasonló programon való részvételre kötelezi őket. Talán mind közül a lengyel szabályozás a legszigorúbb, némileg hasonló a 98 és 2002 közötti magyarországi szabályozáshoz. A törvény itt is 3 év szabadságvesztéssel fenyegeti a kábítószert csekély mennyiségben maguknál tartókat, egy évben kb. 30 ezer kábítószerrel kapcsolatos büntetőeljárás indul, ennek több mint a fele a bíróságig is eljut, pedig többségében fogyasztókról van szó. Csehország az egyetlen a négy ország közül, ahol az eljárások többsége terjesztők ellen irányul.

Míg Magyarországon és Csehországban a törvény megszabta a csekély mennyiség pontos felső határát, Lengyelországban és Szlovákiában a bírák egyedi esetek alapján döntik el, mit tekintenek csekély mennyiségnek. Minden országban problémát jelent az igazságügyi orvosszakértői rendszer döntéshozásának esetlegessége, következetlensége – különösen nálunk, ahol a drogfüggőség megállapításán akár súlyos börtönévek múlhatnak. Az egyes kábítószerfajták között csupán Csehország tesz különbséget, ahol a kannabisz termesztéséért és terjesztéséért enyhébb büntetés jár, mint a többi kábítószerfajta esetén. A Közügyek Intézete (Institut Spraw Publicznych) idén publikálta annak a hatásvizsgálatnak az eredményeit, amit a lengyel büntetőjogi szabályozás költségeiről készítettek. Eszerint csak a drogfogyasztók kriminalizálása 80 millió Zlotyiba (kb. 5,3 milliárd forint) kerül a lengyel adófizetőknek minden évben. Magyarországon hasonló vizsgálat még nem készült, de a Fókuszpont 2007-es kutatása szerint az összes kábítószerrel kapcsolatos büntetőjogi kiadás eléri a 8 milliárd forintot évente – ezzel szemben csak 2 milliárdot költünk megelőzésre, kezelésre és ártalomcsökkentésre. A lengyel kutatók megkérdezték a jogalkalmazók véleményét is: az ügyészek, bírák és rendőrök több mint fele szerint a büntetőjogi szigor nem bizonyult eredményesnek a drogfogyasztás visszaszorítása szempontjából.

Prágában szeptember végén nagyszabású nemzetközi konferenciát tartanak "Városi drogpolitikák egy globalizált világban" címmel, amelyre elsősorban a területen dolgozó szakembereket és döntéshozókat várnak.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Archívum: Ártalomcsökkentés, Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Az EU Bizottság az Európai Bíróság elé citálja Magyarországot a gyógyászati kannabisz ügyében

február 15, 2023 - Péter Sárosi

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter