• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Viva Brasil!

Szerző: admin | március 14, 2005

Tweet

A brazil kormány az elmúlt években hatalmas lépéseket tett a drogpolitika normalizációja felé: a hagyományos büntetőjogi megközelítés háttérbe szorult, a drogfogyasztást hivatalosan is közegészségügyi kérdéssé nyilvánították.

A brazil kormány az elmúlt években hatalmas lépéseket tett a drogpolitika normalizációja felé: a hagyományos büntetőjogi megközelítés háttérbe szorult, a drogfogyasztást hivatalosan is közegészségügyi kérdéssé nyilvánították. Lula elnök nemrégen aláírta a dekriminalizációt kimondó törvénymódosítást, a latin-amerikai országban az Európai Uniót megszégyenítő gyorsasággal fejlődnek az ártalomcsökkentő programok.

Az első ártalomcsökkentő programot 1989-ban vezették be a São Paolo állambeli Santosban, ahol ekkoriban az intravénás droghasználók mintegy 60%-a HIV pozitív volt, a járvány a megosztott fecskendők miatt rohamosan terjedt. Brazíliában Európával ellentétben az intravénás droghasználók többsége nem heroint, hanem kokaint használ, amelynek nincsen olyan helyettesítő szere, mint például a metadon az ópiátok esetében. Ennek megfelelően itt az ártalomcsökkentés egyet jelentett a tűcserével. A program azonban hamarosan megszűnt, mivel az engedélyt kiadó közegészségügyi hivatalnokokat bíróság elé idézték, mivel a hatóságok szerint a steril fecskendők terjesztése elősegíti a droghasználatot. A civil társadalom mozgosító erejének köszönhetően egyes politikusok azonban megértették, hogy a HIV/AIDS járvány megállításához nagy szükség van az ilyen kezdeményezésekre, ezért egy olyan törvényjavaslatot nyújtottak be a parlament elé, amely legális keretek között szabályozta a tűcsereprogramok működését és lehetővé tette, hogy kormányzati pénzekre pályázzanak.  

 

 

A törvény 1998-ban lépett hatályba, azóta már 125 ártalomcsökkentő program működik az országban, mintegy 60.000 droghasználónak biztosítva tiszta fecskendőket, kondomokat, pszicho-szociális tanácsadást és hozzáférést az általános egészségügyi szolgáltatásokhoz. 208 önkéntes HIV-szűrő állomás működik a drogfogyasztók számára. Az alacsonyküszöbű szolgáltatások érdekvédelmi szervezetekbe tömörülnek a szövetségi államban, ezek a hálózatok (pl. REDUC, RELARD) hatékony lobbitevékenységet folytatnak a helyi és nemzeti kormányzati szerveknél. Az ártalomcsökkentő tevékenységek jelenleg már a börtönpopulációt is lefedik (ez még Európában is csak néhány országra jellemző). A droghasználókat egyre kevésbé látják problémának, sokkal inkább a problémák megoldásának: velük konzultálva, párbeszédet folytatva, valós szükségleteiknek megfelelően próbálják kialakítani a különféle szolgáltatásokat. Ezen párbeszéd ápolásának jegyében 2004-ben megalakult a drogfogyasztók országos érdekvédelmi szervezete is, amely nagy hangsúlyt fektet a drogfogyasztók és az őket befogadó közösséget elválasztó gátak, ellentétek felszámolására. Az államhatalommal is nehéz megértetni, hogy a drogfogyasztók nem alkotnak homogén masszát, hanem sokféle szocális és kulturális csoport, életstílus képviselői megtalálhatók közöttük, és mindegyik csoport különféle szolgáltatásokat igényel.

 

 

A RELARD ártalomcsökkentő szórólapja:

Zöld pont: injekciózásra alkalmas testfelület

Sárga pont: az injekciózás kockázatos

Piros pont: az injekciózás életveszélyes 

 

2004-ben a brazil parlament megtárgyalta és elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely a drogfogyasztás büntetőjogi fenyegetésének megszüntetéséről szólt. Az új szabályozás értelmében a drogfogyasztást önmagában nem kezelik sem üldözendő bűncselekményként, sem betegségként, csupán a problémás droghasználók számára teszik lehetővé az önkéntesen vállalt terápiát. A kormányzat ezenkívül sokat tett az AIDS kezelésére alkalmas legmodernebb gyógyszerek univerzális elérhetőségének biztosításáért. A Nemzeti AIDS Program sokáig a nagy gyógyszercégek (Roche, Gilead stb.) antiretrovirális gyógyszereinek olcsó másolatait szerezte be (ún. generikus gyógyszerek), a Kereskedelmi Világszervezet azonban kötelezte az országot arra, hogy a multinacionális cégektől vásároljon. A brazilok azonban elérték, hogy a cégek jelentős (60-70%-os) kedvezményeket adjanak, így a több százezer HIV pozitív megfelelő ellátásban részesülhet. Ez az eredmény meggyőző annak tükrében, hogy a WHO adatai szerint a világon jelenleg csupán a HIV-pozitív emberek mintegy 12%-a részesül megfelelő kezelésben.

 

 

 

A jelenlegi drogpolitika sikerességét nem csak morális érvek, hanem statisztikai adatok is alátámasztják: a drogos túladagolások és az új HIV fertőzések száma drámaian csökkent. Míg 1997-ben a HIV szeroprevalenciája (tehát a vírussal fertőzöttek aránya az általános népességen belül) 1,2% volt, 2001-ben már 0,6%. Az AIDS-ben elhalálozottak száma 80%-al csökkent, akárcsak a tuberkolózis előfordulása. A drogfogyasztók és HIV-pozitívok életminőségében bekövetkezett változásokkal kapcsolatos kvalitatív vizsgálatok eredménye azonban még pozitívabb. Mindamellett ez a politika jóval költséghatékonyabbnak is bizonyult, mint a büntetőjogi megközelítés: a kormány becslései szerint a hatékony ártalomcsökkentő programok 5 év alatt 2,2 milliárd (!) dollárt spóroltak meg az adófizetőknek (csökkentve a kórházi kezelések és büntetőjogi eljárások költségeit). Az állam nemzetközi fórumokon való bátor szerepvállalása is elismerést érdemel. Bár még hosszú út áll Brazília előtt a HIV-járvány teljes megfékezéséig és az optimális drogpolitika kialakításáig, mind a civil társadalom, mind a kormányzat meg van győződve az irányzék helyességéről.

 

Cikkek:         

 

Drugs and AIDS: A Case Study from Brazil

 

The History of Brazilian Harm Reduction

Kategória: Hírek Archívum: Ártalomcsökkentés

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Fókuszban a környezet: a megelőzés és ártalomcsökkentés jó gyakorlatai nagyvárosokban

december 5, 2022 - Péter Sárosi

Suboxone: hiánycikk a helyettesítő gyógyszer a hazai patikákban

szeptember 8, 2022 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter