• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Café
  • Híradó
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

13 egység – tucatnyi kétség

Szerző: Kardos Tamás | április 24, 2014

Tweet

A Daily Mail szerint egy neves szakértő 3-4 egységről 13 egységre emelné a naponta biztonságosan elfogyasztható alkohol mennyiségét. Nevezett kutató azonban sosem állított ilyet.

Újságíró körökben a Daily Mail gyakran egyet jelent a szenzációhajhász, a valósághoz maximum részelemeiben kapcsolódó bulvárlappal, ezért sokan vonakodnak bármilyen anyagot átvenni tőlük addig, amíg azt hitelesnek mondható források meg nem erősítik. Nem így tett az Independent, amely a múlt héten óvatlanul továbbközölt egy meredek megállapításokat tevő Daily Mail cikket, melynek maratoni címe a következő: „Napi egy üveg bor nem tesz rosszat: A vezető kutató azt is állítja, hogy a napi ajánlott mennyiséget túllépők tovább élhetnek az absztinenseknél”. Több sem kellett, hogy tucatnyi honlapon olvashassuk a megkönnyebbült híradást, miszerint a korábban az alkoholizmus fogalmát kimerítő napi alkoholbevitel valójában még egészségesnek számít. Kisebb csoda, hogy alkoholkedvelő országunkban csak a Velvet vette át a hírt. Szeretnénk hinni, hogy a többség számára az egy üveg bor mennyisége szembement a józan tapasztalattal és a korábban ismert számokkal, már csak azért is, mert idézett szakértő sosem beszélt olyan számokról a biztonságos alkoholfogyasztás esetében, mint amit a brit bulvárlap adott a szájába.

A hosszú cím rövid cikket takar, mely szerint a WHO korábbi alkoholkutatója, a finn Dr. Kari Poikolainen rálicitál a jelenleg ajánlott maximális napi alkoholmennyiségre és az eddig mértékletesnek ítélt napi 3-4 egység italt (mely nagyjából 1-1,5 üveg sörnek vagy 2-2,5 dl bornak felel meg) 13 egységre emelné, hozzátéve, hogy aki ezt az útmutatást követi, tovább élhet, mint absztinens társai. Forrás helyett csak egy mondatnyi alátámasztást kapunk az állításhoz: „A bizonyítékok súlya azt mutatja, hogy a mértékletes ivás jobb, mint a teljes absztinencia, a kemény ivás pedig rosszabb – noha a mértékletes mennyiségek magasabbak lehetnek, mint amit az iránymutatások tartalmaznak.” Nos, az idézet helytálló lehet, de a hozzá társított 13 egységnyi alkohol bizonyosan nem.

Csak jelzésképp, hogy az alkoholmennyiséggel kapcsolatos viták milyen irányban haladnak: egy 2012-es, meta-analízisen alapuló kutatás arra az eredményre jutott, hogy a naponta biztonságosan elfogyasztható alkoholmennyiséget nem 2-4, sokkal inkább fél egység értékben kellene meghatározni. A kutatók szerint a napi maximálisan ajánlott mennyiség fél egységre csökkentésével évi 4-5000 halálesetet előzhetnének meg Nagy-Britanniában. Vajon mennyi a valószínűsége, hogy a WHO volt alkoholkutatója a terület kimagasló szakértőjeként megnégyszerezné a biztonságos mennyiség határát?

Valójában Dr. Poikolainen évek óta következes az alacsony kockázatú napi alkoholbevitel értékeinek meghatározásában. Egy 2002-es tanulmányában, korábbi vizsgálatokra hivatkozva amellett érvel, hogy nők esetében a napi 20 gramm (kb. 2,5 egység) és férfiak esetében napi 40 gramm (kb. 5 egység) alkohol fogyasztása hasonló halálozási adatokat mutat, mint az absztinensek esetében. Felhívja azonban a figyelmet, hogy a napi 52 gramm (kb. 6,5 egység) alkoholmennyiség fogyasztása fölött már alkoholfüggőségről beszélünk, akiknél a halálozási arány már jóval magasabb, mint a mértékletes vagy az egyáltalán nem ivók esetében. Tehát összegezzük röviden: a Daily Mailben szereplő, biztonságosnak tartott 13 egységnek már a feléről is azt állítja a finn szakértő, hogy komoly egészségügyi károkhoz és függőség kialakulásához vezet!

Egy újabb, 2009-es tanulmányában Dr. Poikolainen ismét a 20 és 40 grammos napi alkohollimit mellett tör pálcát, egy másik interjúban pedig elmondja, hogy az egy alkalommal elfogyasztott 5 egység alkohol nők és 7 egység férfiak esetében túl magas, mert 1,5 ezrelékes véralkoholszintet eredményez, ami már az ittasság és a részegség határán mozog (2,5 ezrelékes véralkohol szint fölött már alkoholmérgezésről beszélünk). Élnénk a gyanúperrel, hogy az alkoholkutató nem tartja biztonságosnak, ha alkoholszintünket napi rendszerességgel a részegség és az alkoholmérgezés közé lőjük be. Végül pedig a 13 egységnyi alkohol hangoztatása azért is irreális, mert ekkora mennyiségű alkohol 1000 kalória körül jár, ezért a napi 13 egységnyi alkohol fogyasztása – egyéb szövődményei mellett – elhízáshoz is vezet. Tanulság: kezeljük óvatosan a bulvárlapok tudományos rovatait kiváltképp, ha irreálisnak tűnő, ám szívünknek kedves kutatási eredményeket közöl.

Kardos Tamás
Drogriporter
2014.04.24.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter