Dr. Makara Mihály főorvossal beszélgettünk arról, hogy az ártalmas gyermekkori élmények miként befolyásolják a későbbi felnőttkori betegségeink, pszichés problémáink kialakulását. Makara doktor bemutatja annak a kutatásnak az eredményeit, amit ebben a témában folytattak.
Függőség
Demetrovics Zsolt: Trendek és eredmények az addiktológiai kutatás elmúlt 30 évében
A Magyar Tudományos Akadémia zsúfolásig telt nagytermében tartotta Demetrovics Zsolt az akadémiai székfoglaló előadását, amelyben a hazai és nemzetközi addiktológiai kutatások izgalmas fejleményeiről számolt be.
“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel
Oláh Péterrel, a Megálló Csoport terápiás programvezetőjével októberben beszélgettünk arról, hogy miként vált heroinfüggőből segítő szakemberré, hogyan próbál kapcsolódni a margón élő szerhasználókhoz, és milyen dilemmákkal szembesül a munkája során.
Az együttérzés határai
Vajon hol a határ az egészséges együttérzés és az önfeláldozó megmentő-szerep között?
A düh: téboly vagy társadalomformáló erő?
A harag rossz tanácsadó – tartja a mondás, joggal. De vajon tényleg mindig pusztító a düh, vagy válhat építő, társadalomformáló erővé is?
Elfeledett gyermekek – Beszélgetés Hoffmann Katával és Frankó Andrással
Beszélgetés Hoffmann Kata klinikai pszichológussal, és Frankó Andrással, a Máltai Szeretetszolgálat Fogadó Pszichoszociális Szolgálatának vezetőjévell, a kedvezőtlen korai gyermekkori élmények és a felnőttkori függőségek összefüggéseiről.
A benned élő sértett gyermek
Tényleg ilyen nagy szerepe van a gyermekkori traumáknak abban, hogy hibásan működünk felnőttként?
Út a mentális betegségektől a mentális egészségig
Thomas Insel idén megjelent könyve érdekes kör-(és kór-)képet állít fel az amerikai nép mentális egészségének alakulásáról a 60-as évektől napjainkig. Mi magyarok is sokat tanulhatunk belőle: nem elég, hogy tudjuk, mi működik a mentális betegségek kezelésében. De az is fontos, hogy foglalkozzunk a mentális egészséget rontó társadalmi tényezőkkel, amelyek a szenvedést újratermelik és súlyosbítják.
Hogyan (nem) férünk hozzá az addiktológiai ellátáshoz?
Vajon mikor mondhatjuk, hogy valóban elérhető/hozzáférhető/elfogadható egy egészségügyi vagy szociális szolgáltatás/program?
A szégyen fala – avagy miért van szükség crack-fogyasztói szobákra Párizsban?
A hatóságok nemrég falat emeltek Párizsban, hogy elzárják a crack kokain utcai használóit a lakosság többi részétől. A Drogriporter dokumentumfilmjében megszólalnak azok a szakértők és civilek, akik a droghasználók egyik parkból a másikba terelgetése helyett, inkább higiénikus crack-használói szobákat szeretnének látni.