Tisztelt Hargitai Lajos,
2005. július 7.-ei cikkében (vigyázat kábítószer) a drog-dealerek „beetető” technikáiról azt írja, hogy „a kábítószer-árusok megjelennek iskolák környékén, játszótéren, parkokban, és először csak ingyen kínálják a tablettát… Amikor aztán a gyerek függővé válik, akkor pénzért, egyéb szolgálatokért adják a következő adagot. Ha nem tud fizetni, akkor beszervezik árusítónak őt is, hogy társai körében terjessze a veszélyes anyagot.”
Ez egy széles körben elterjedt mítosz, amelynek semmilyen valós alapja nincs. A Budapesti Közgazdasági és Államigazgatási Egyetem Viselkedéskutató Központja által 2001-ben – Elekes Zsuzsanna és Paksi Borbála vezetésével – lefolytatott vizsgálat tanúsága szerint A fiatalok döntő többsége az első adagot a barátjától, ismerősétől kapja. A drogokat kipróbálók döntő többsége nem válik függővé, még rendszeres használóvá se. A rendszeres fogyasztóknak is csak kis hányada tekinthető "problémás" (tehát saját maga, környezete és/vagy a társadalom számára problémákat okozó) használónak. A magyar társadalom drogfogyasztók iránti szélsőséges elutasításáért, a próbálkozó, alkalmi fogyasztó többség és a problémás kisebbség közötti különbségek elhomályosításáért és a veszélyek eltorzult észleléséért (1) úgy gondoljuk nagyban az ilyen mítoszok folyamatos és kritika nélküli publicitása a felelős.
Forrás:
Demetrovics Zsolt (2003) Drogok és mítoszok Népszabadság LXI/227, 2003. szeptember 29.
Ezt az olvasói levelet a Társaság a Szabadságjogokért drogpolitikai weboldalának a www.drogriporter.hu-nak Médiamonitor programja részeként kapták. A Médiamonitor program célja, hogy figyelje és olvasói levelek segítségével tudományos alapokon nyugvó tényekkel korrigálja a sajtóban megjelent, legális és illegális drogokkal kapcsolatos tévedéseket és pontatlan információkat. A műsorban elhangzottak kritikája felkerül a honlapunkra, melyet ezúttal szeretném szíves figyelmükbe ajánlani.
Munkájukhoz további sok sikert kívánva,
Takács István Gábor
Pszichológus
Társaság a Szabadságjogokért
Médiamonitor Program
Budapest, 1114, Eszék u. 8/b.,
tel./fax:+36-1-209-00-46
www.drogriporter.hu
takacsistvan@tasz.hu