EURÓPA BETEGES SZENVEDÉLYEI
A kábítószer-jelenség az európai polgárok egyik fő aggodalma, az európai társadalom biztonságára és egészségére jelentős veszélyt jelent. Az Európai Unió kábítószerekkel foglakozó munkacsoportjának jelentése szerint az EU-ban mintegy 2 millió problémás kábítószer-használó van. A kábítószerek használata, különösen a fiatalok körében, soha nem látott magas szintet ért el. Az AIDS elterjedtsége a kábítószer-használók körében növekvő aggodalomra ad okot számos tagállamban. Az Európai Tanács 2004 decemberében jóváhagyta az EU drogstratégiáját (2005-2012), amely meghatározza a kétszer négyéves cselekvési tervek keretét, célkitűzéseit és prioritásait. Egyértelmű lett a tagállamok számára, hogy a prevencióra fordított akármekkora összeg is kevesebb, mint amennyit a szenvedélybetegek gyógyítására kell a jövőben fordítani, ha nem fordítják vissza a folyamatot. Egyes országok már most belátták, hogy liberális törekvéseikkel többet ártottak, mint használtak.
London – bocsánatot kért
Az egyik brit liberális lap a napokban bocsánatot kért azért a tíz éven át tartó kampányáért, amelyet a cannabis-származékok használatának törvényesítéséért folytatott, elismerve, hogy „a fű” élvezete mind több fiatalkorúnak okoz egyre súlyosabb elmekórtani problémákat. A lap kezdeményezésére még 1997-ben hatalmas cannabis-párti demonstrációt tartottak a londoni Hyde Parkban, és a kampánynak a munkáspárti brit kormány sem tudott ellenállni. A cannabisféléket néhány éve az addigi „B” kategóriából a „C”-be sorolta vissza, vagyis az ilyen anyagok birtoklása súlyos kábítószerbűncselekményből a vényköteles gyógyszerekkel elkövetett visszaéléshez hasonló, jóval enyhébb büntetőjogi megítélés alá esett. Statisztikai adatokkal és szakértői véleményekkel alátámasztva elismerték, hogy a fű élvezete mára súlyos közegészségügyi és mentális problémává vált a fiatal korosztályban, ráadásul a cannabis ma forgalomban lévő új törzse összehasonlíthatatlanul nagyobb hatóerejű, mint az, amelynek használata tíz évvel ezelőtt általános volt. Egy füves cigaretta ma 10-20-szor annyit tartalmaz a THC nevű fő hatóanyagból, mint egy évtizede. Ez a „pszichoaktív” összetevő az, amely felborítja az agytevékenységet, és főleg az érzékszervi észlelést torzítja. A „szupercannabis” elterjedését az egészségügyi statisztikák is hűen tükrözik. A brit állami egészségügy adatai szerint jelenleg 22 ezer rendszeres fűélvező vesz részt kábítószer-problémákkal kapcsolatos kezelési programokban; 1997-ben 1660 volt az ilyen kezelésben részesülők száma. A jelenleg kezelteknek csaknem a fele 18 éven aluli. A 11-15 éves korosztály 12 százaléka, a 16-24 évesek 21 százaléka használt cannabist az elmúlt egy évben, és 25 ezer skizofrén páciens esetében nem alakult volna ki ez a súlyos elmekórtani állapot, ha nem használtak volna füvet. A brit társadalom súlyos mértékben alábecsülte, hogy valójában milyen veszélyesek a cannabisfélék.
[…]
TUDOMÁNY 25 éve tartó vizsgálatban a kutatók felfedezték, hogy a marihuána fogyasztása az emberi agyban megkettőzi a pszichózis kialakulásának lehetőségét. A vizsgálatot 1977-ben kezdték meg 1055 újszülött bevonásával. Az évek folyamán a szakemberek követték a megfigyelt egyedek sorsának alakulását pszichológiai körülményeik teljes feltérképezésével egyetemben. A lelki egészség megállapítása mellett a személyeket 18, 21 és 25 éves korukban cannabisfogyasztásukról is megkérdezték, és az eredmények azt mutatják, hogy a fent említett szer fogyasztása összefüggésben áll az olyan pszichózisok kialakulásával, mint például a skizofrénia.
Agyadra mehet: Egy füves cigaretta ma 10-20-szor ártalmasabb, mint egy évtizede. A megsokszorozott”pszichoaktív” összetevő az, amely felborítja az agytevékenységet,az érzékszervi észlelést torzítja.