Tíz éve még a Nagy-Britanniában fogyasztott kannabisz 90 százaléka külföldi eredetű volt, ma már majdnem 70 százalékát helyben termesztik.
Tíz éve még a Nagy-Britanniában fogyasztott kannabisz 90 százaléka külföldi eredetű volt, ma már majdnem 70 százalékát helyben termesztik.
A Független Drogmonitorozási Egység (Independent Drug Monitoring Unit, IDMU) legfrissebb kutatása szerint a szigetországba Marokkóból, Indiából és Hollandiából importált kannabisz jelentősége egyre csökken, míg az hazai termesztésű fű egyre inkább meghódítja a piacot: jelenleg már 66%-os a hazai fű aránya. Ez tetemes mennyiségű kannabiszt jelent, mivel Skóciában például a becslések szerint a felnőtt lakosság mintegy 8 százaléka rendszeresen szív füvet. Az IDMU becslései szerint az állam óriási jövedelmekhez jutna, ha megadóztatná a kannabisztermesztést.
Pincészet (forrás: Wikipedia)
A szakértők szerint az hazai ültetvények elszaporodásához nagyban hozzájárultak a belterjes, hidroponikus kannabisztermesztést elősegítő technikai innovációk (például szellőztető-, öntöző- és fényrendszerek, szagelszívók). A hideg fényű lámpák elterjedése megnehezítette a házon belüli kenderültetvények rendőrségi hőkamerás felderítését. A kendermagok – mivel nem tartalmaznak kábítószert – legálisan forgalmazhatók. A másik ok abban rejlik, hogy a fogyasztók egyre igényesebbé válnak arra, amit szívnak. Sok fogyasztó megelégelte azt, hogy bűnözőktől kell beszereznie a füstölnivalót, aminek a minőségére sincsen garancia és gyakran különféle szennyezőanyagokat tartalmazhat.
Házi ültetvény (forrás: Wikipedia)
A kannabiszfogyasztók és kistermesztők igényeit kiszolgáló vállalkozások ma már több millió fontos bevételt könyvelhetnek el évente, jelentőségüket jelzi, hogy az idei Kannabisz Expóra (UK Hemp Expo) a szervezők 20 ezer embert várnak a Wembley Stadionba. Az esemény főszervezője és a Weed World (Fűvilág) c. magazin szerkesztője, Phil Kilvington szerint „száz százalékos kapcsolat van az importált kannabisz és a bűnszervezetek között, amelyek gyakran más típusú bűncselekményekkel is foglalkoznak, például prostitúcióval vagy veszélyesebb drogok kereskedelmével. Az otthon termesztők nem akarnak ebben részt venni.”
Kapcsolódó cikkek:
Anglia: szakértők a drogreform mellett
Miron-jelentés: a legalizáció költséghatékony
Marihuána: hányan szorulnak kezelésre?
S.P.